divort in Germania

Post Reply
Guest

divort in Germania

Post by Guest » 04 Oct 2012, 08:35

Buna ziua. Locuiesc in Germania din mai 2011 si sunt casatorita cu un cetatean german de origine romana din nov. 2011. La transcrierea certificatului de casatorie german am intampinat dificultati deoarece sotul cand a emigrat (1984) a schimbat actele de identitate adoptand numele mamei care era de nationalitate germana dupa care nu au transcris actele de identitate in Romania. In concluzie eu am CI de Romania cu numele de fata si acte de munca cu numele sotului. Casatoria noastra deterioranduse in scurt timp sotul vrea sa divorteze, precizez ca se grabeste foarte tare, sa nu treaca un an de la data casatoriei. Eu as dori sa stiu de ce se insista el atat de tare sa divortam repede si daca am vreun drept dupa o casatorie atat de scurta, timp in care eu am avut servici si i-am ingrijit sotului cei doi copii minori. Multumesc anticipat pentru sfaturi..

johei

Re: divort in Germania

Post by johei » 04 Oct 2012, 14:21

Prea multe drepturi nu aveti... eventual pensie de intretinere pana la pronuntarea divortului.
Insa.. divortul va merge destul de repede.
Nu are relevanta daca a trecut un an sau mai mult.. o oarecare relevanta ar avea doar daca ati fi fost casatoriti mai mult de 3 ani.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests