despartire de cetatean francez copiii minori cu cine raman?

Familiei
Post Reply
madaluta

despartire de cetatean francez copiii minori cu cine raman?

Post by madaluta » 24 Sep 2012, 12:25

Buna,

Traiesc in Franta de zece ani cu un cetatean francez, tatal copiilor mei minori(copiii nascuti in Franta) . Eu si copiii avem dubla cetatenie franceza si romana. Eu si tatal ne-am hotarat de comun acord sa ne despartim, iar eu neacomodandu-ma vietii din Franta am decis sa ma intorc in Romania cu copiii, dar tatal lor nu este de acord.

Mentionez ca eu nu lucrez, m-am ocupat tot timpul de cresterea copiilor, iar tatal lor lucreaza, dar in afara de contributia financiara, nu a participat in nici un alt fel la educatia lor(ingrijiri medicale, scolarizare, activitati ludice). In plus pe ultimul copil nu l-a recunoscut legal, desi este tot al lui,pe motiv ca este un copil nedorit de el.

Intrebarea mea este, daca ma intorc in Romania cu copiii, in pofida parerii tatalui lor, ce sanse am sa obtin custodia copiilor in fata unei instante judecatoresti romanesti si de asemenea recunoasterea legala a dreptului de a locui in Romania alaturi de copii?

Mentionez ca in Romania am o situatie financiara buna care ar permite un nivel de trai adecvat familiei mele(ajutor financiar de la parinti, apartament proprietate personala).

Va multumesc anticipat.

C_A_Coltuc

Re: despartire de cetatean francez copiii minori cu cine ram

Post by C_A_Coltuc » 24 Sep 2012, 12:48

Aaveti sanse foarte mari la instantele din Romania


Asteptam emailul dvs. pe adresa avocat@coltuc.ro




coltuc.ro

johei

Re: despartire de cetatean francez copiii minori cu cine ram

Post by johei » 24 Sep 2012, 15:43

Intoarcerea asta este denumita in limbaj juridic: rapire internationala de minor si e infractiune in Romania si probabil ca si in Franta! O astfel de plecare fara acordul tatalui, este unul din argumentele foarte importante, pentru a nu va fi acordata custodia copiilor!

Prima data cereti obtineti copiilor si apoi puteti pleca fara acordul tatalui!

Doar in privinta ultimului copil nu aveti nici o problema...

madaluta

Re: despartire de cetatean francez copiii minori cu cine ram

Post by madaluta » 24 Sep 2012, 18:18

johei,multumesc pt raspuns, insa am un mare dubiu, deoarece chiar si in cazul obtinerii custodiei comune asupra copiilor, cred ca tot nu as putea sa revin in RO fara acordul tatalui (comun insemnand ca si el sa fie de acord cu deciziile mele referitoare la copii)
Singura solutie ar fi poate custodia unica sau exclusiva, dar care se obtine foarte dificil si cu motive temeinice gen violente sau abandon de catre celalalt parinte.
posibilitatea reintoarcerii in tara mi se pare destul de greu de realizat...

johei

Re: despartire de cetatean francez copiii minori cu cine ram

Post by johei » 24 Sep 2012, 18:38

Pai.. tu ai nevoie de custodia exclusiva, sau cel putin de dreptul de a stabili domiciliul copiilor!

Daca in Franta merge foarte greu asta (si de regula nu-i deloc usor...) ai putea incerca in Romania, cu o actiune... insa daca judecatorul are ceva exeprienta in materie, sau tatal copiilor are un avocat bun, atunci instanta romana isi va declina competenta conform art 8 din regualemntul EU Nr. 2201/2003. Ma rog.. aici pierzi cel mult ceva bani.

Evident ca poti incerca si cum au spus cei de la Coltuc, insa... daca tatal copiilor depune o cerere de reinapoiere a copiilor cf. Conventiei de la Haga pentru rapire internationala de minori si o plangere sau sesizare penala, o sa pierzi.. si poate ajungi si prin puscarie.

Daca sotul nu depune nici o plangere sau cerere.. atunci totul este ok!

Insa riscul e mare...

Deci Franta.. deocamdata cu o actiune prin care sa ti se acorde dreptul de a stabili domiciliul copiilor Si sa nu scoti nici o vorba despre Romania.. ca da ca judecatorul afla, atunci iti limiteaza dreptul de a stabili domiciliul copiilor in interiorul Frantei.

O sa-ti tin pumnii...

madaluta

Re: despartire de cetatean francez copiii minori cu cine ram

Post by madaluta » 25 Sep 2012, 10:24

multumesc pt sfaturi johei, o sa ma adresez si unui avocat francez sa vad ce sanse am.tot inainte!

ale

Re: despartire de cetatean francez copiii minori cu cine raman?

Post by ale » 14 Mar 2018, 16:47

@madaluta ....oare ce ati reusit pana la urma? cine are custodia?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests