Respingere dauna rca pe constatare amiabila

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
anana

Respingere dauna rca pe constatare amiabila

Post by anana » 18 Sep 2012, 14:33

Buna ziua, as dori un sfat pentru urmatoarea situatie:

Sotul meu a fost accidentat intr-o intersectie de catre un sofer care avea impresia ca sotul meu se afla pe rosu, cand el era, de fapt, pe verde. Sotul meu a chemat salvare, politie, aceasta din urma constatand vina celuilalt sofer. Intrucat atunci cand a fost la politie sa ridice procesul verbal, era o birocratie infioratoare, sotul meu a ales sa depuna la asiguratorul rca al vinovatului constatarea amiabila, prin care acest sofer isi recunostea vina.
Ulterior, dosarul nostru de dauna a fost respins de Carpatica pe motiv ca, cica, chiar daca era pe verde, sotul meu nu trebuia sa intre in intersectie, pt a nu bloca intersectia.
Mentionez ca nici macar nu am fost instiintati de acest asigurator de intentia de desfasurare de investigatii in acest dosar, cum scrie legea.
Imi puteti spune in cat timp se restituie actele de catre asigurator?
De asemenea, imi puteti spune care abordare ar fi benefica, respectiv, sa deschid un nou dosar la ei, pe baza procesului verbal, sau sa ma indrept direct la asiguratorul meu casco, si sa se indrepte el ulterior catre Carpatica? Stiti cumva daca acest proces verbal de la politie are prioritate ca proba sau poate fi contestat de Carpatica? Ma intereseaza solutia ce mai buna care sa imi solutioneze dauna cat mai rapid. Multumesc

C_A_Coltuc

Re: Respingere dauna rca pe constatare amiabila

Post by C_A_Coltuc » 24 Sep 2012, 12:59

Este un caz clasic de dauna
Trebuie actionati in judecata cat mai repede-firma de asigurari

Asteptam emailul dvs. pe adresa noastra de email

Multumim

decalex

Re: Respingere dauna rca pe constatare amiabila

Post by decalex » 26 Sep 2012, 13:21

Procesul verbal de la politie este dovada, nu poate fi contestat de cei de la Carpatica, iar ancheta lor interna este egal cu zero in instanta pt ca se face expertiza de un expert denumit de instanta.Ar trebui sa ii dati in judecata sa nu lasati lucrurile asa

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests