Caut avocat pentru a obtine custodia copilului

Post Reply
annoulla22

Caut avocat pentru a obtine custodia copilului

Post by annoulla22 » 18 Sep 2012, 11:06

Locuiesc in Larnaca, Cipru. Am o serie de intrebari la care nu am gasit raspuns. In cateva cuvinte as vrea sa va spun povestea mea. Am trait in concubinaj in Romania timp de 5 ani, din care a reiesit un copil. In anul 2009 am decis sa vin in Cipru pentru a munci, traiul din Romania fiind greu de suportat neavand suficienti bani pentru a ne creste copilul. La 2 saptamani mi-am chemat si concubinul, sa lucram impreuna la acelasi loc de munca, copilul ramanand in Romania, de comun acord, imreuna cu bunicii parentali. In cateva randuri a fost adus aici copilul impreuna cu bunica paterna, ca intr-o mica vacanta. Relatia noastra nu era una din cele mai bune, deoarece concubinul meu frecventa sa ma bata, in cele mai oribile metode: incinsa cu cutitul, incuiata in baie de frica lui, batuta cu cablul, bucati de lemn rupte din scaun, etc De multe ori aceste scene se petreceau de fata cu copilul, ceea ce il marca puternic. In data de 3 august 2011, am hotarat sa fug de acasa (locuind in Larnaca) ascundandu-ma de el deoarece cu o seara inainte ma batuse cu cablul. Am stat ascunsa o luna de zile, de frica lui, el in acest timp plecand in Romania si dandu-ma in judecata pentru plata pensiei alimentare. Eu ramanand fara servici si fara bani, am hotarat sa imi angajez un avocat in Romania sa ma reprezinte la proces. Toate hartiile care au fost nevoie pt judecata, eu le-am adus, dovedind ca am fost batuta(hartie eliberata de catre politi Larnaca), ca lucrez, intre timp angajandu-ma la kfc, ca am un domiciliu, contractul apartamentului inchiriat fiind pe numele meu. Cu toate acestea avocatul din Romania m-a asigurat ca adunate cap la cap hartiile stranse de mine ma vor ajuta sa imi castig copilul. Dar nu a fost asa. Redeschizand alt proces, sa o iau de la capat cu un alt avocat, nu mi-am permis. As dori daca puteti sa va trimit prin mail hartiile de judecata, hotararea judecatoreasca, sa le cititi si sa le analizati. Fostul meu concubin de 3 luni de zile este si el aici in Cipru, copilul fiind lasat in Romania. Nu mi se pare correct, copilul fiind lasat in grija bunicilor paterni. Imi doresc copilul. Va rog sa ma ajutati sa pot gasi raspunsuri la intrebarile care ma framanta si ma tin departe de copilul meu. As dori daca se poate sa va trimit hartiile cu procesul propriu-zis si cu hotararea judecatoreasca si mai apoi sa imi spuneti daca se poate sau nu inceperea unui nou process. Cu stima, Croitoru Oana

johei

Re: Caut avocat pentru a obtine custodia copilului

Post by johei » 19 Sep 2012, 10:52

Aici nu e cineva la care sa trimiteti hartiile si care sa va spuna foarte concret ce si cum...
Aici se dau eventual niste sfaturi, care insa nu pot inlocui un avocat.
Tot cu un avocat trebuie sa discutati... lui sa-i trimiteti hartiile si el sa faca demersurile necesare.
Sansele sunt greu de apreciat, mai ales ca ani de zile tot bunicii s-au ocupat de copil...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests