Dosar penal Ungaria

Discutii privind Dreptul Penal
dan92

Dosar penal Ungaria

Post by dan92 » 19 Aug 2012, 18:22

S-a intamplat acum in jur de 1 luna de zile.In drum spre Italia cu masina si niste prieteni..ne-am oprit seara in Ungaria(Budapesta),2-3 beri..si ni s-a nazarit ca vrem numere de Ungaria.Zis si facut..luat numere ,puse peste cele de Romania si la primul semafor opriti de politie. Rezultat? dosar penal mie si masina confiscata.

Intrebarile mele ar fi:
-dosarul va fi trimis in Romania ?
-in mod normal pentru uz de fals(in romania)se confisca masina?cat timp?
-parcarea,cand masina e confiscata ,cat costa pe zi?(aproximativ)in Romania

Sau un link catre cineva care sa fie la curent cu legislatia din Ungaria?as vrea sa angajez un avocat dar nu stiu de unde sa incep si cum sa procedez,ma gandeam ca dupa atata timp sa primesc ceva vesti..dar se pare ca a ramas 'te anuntam noi'.
Care ar fi primul pas care ar trebui facut?va rog frumos putin ajutor

#am vorbit cu un avocat din Oradea si mia cerut 1500 de euro doar sa analizeze hartiile care mi le-au dat cei de la sectia de politie din Ungaria.Parerea mea?exagerat de mult..

gavril

Re: Dosar penal Ungaria

Post by gavril » 19 Aug 2012, 23:27

vei fi anchetat si probabil condamnat acolo. nu in romania.

apropos ... ce vroiati sa furati?

dan92

Re: Dosar penal Ungaria

Post by dan92 » 19 Aug 2012, 23:57

Oficial nimic..a reiesit ca a fost 'o gluma'.

Deci in nici un caz dosarul nu va fi trimis in Romania?nu inteleg ce verificari ar mai avea de facut atunci,urmatorul pas cred ca va fi un drum la Budapesta. :sad:
Nu mai vad vreun motiv sa retina masina..

#motorina,facusem gresit calculele cu banii de drum si am vrut sa 'praduim' un peco.

multumesc mult pentru reply,chiar cautam unde sa merg sa ma interesez aici cand ajunge dosarul.

gavril

Re: Dosar penal Ungaria

Post by gavril » 21 Aug 2012, 22:52

ma indoiesc ca vei primi asa curand masina.
oricum, ar trebui sa formulezi o cerere organelor judiciare de acolo pt. returnarea ei sau macar sa ti/o lase in cutosdie pana la finalizarea cercetarilor.

PS: da. ma gandeam eu la combustibil. se face asta din ce in ce mai des si in Romania.

dan92

Re: Dosar penal Ungaria

Post by dan92 » 22 Aug 2012, 00:27

Planul meu suna cam asa: Sa merg sa ma interesez in ce stadiu se afla ancheta si daca chiar nu s-a miscat deloc dosarul sa apelez la ambasada Romaniei la Budapesta in speranta ca imi vor acorda sprijin juridic.Un avocat ar fi ideal sau un translator pentru a reusi traducerea cererii de returnare a masinii.
Astept pana pe data de 29august sa se implineasca o luna si daca nu primesc nici o veste(putin probabil) 'ma duc sa fac scandal' :))

Masina nu e foarte scumpa,undeva in jur de 3000euro si daca o mai las mult acolo,tractarea+parcarea(unde este masina acum)+o eventuala amenda la finalizarea anchetei si ramane doar sa renunt la masina..asta ma ingrijoreaza.
Multumesc pentru interesul acordat..nu ma asteptam la cine stie ce sprijin,fiind un infractor.. :))

gavril

Re: Dosar penal Ungaria

Post by gavril » 24 Aug 2012, 02:21

da. e in regula planul.
tractarea plus parcarea nu se plateste. eventual, sunt incluse in cheltuielile judiciare.
inca nu esti un infractor, cel putin pana la eventuala condamnare.

daca ai fi savarsit fapta in Romania ... discutam altfel. :)))

dan92

Re: Dosar penal Ungaria

Post by dan92 » 30 Aug 2012, 20:37

Am sunat zilele astea in Ungaria sa ma interesez de caz(a sunat cineva care vorbeste maghiara) si au spus ca a fost o neintelegere ,ca masina puteam sa o iau chiar si atunci a doua zi.Eu stiu clar ce au zis ..chiar am stat 2 zile in Budapesta pentru ami putea lua bagajele din masina,in tot acest timp ma rugam de ei sa dea si masina,nu au vrut pe motiv ca..defapt nici nu a fost un motiv exact(terminarea investigatiilor,verificare a masinii de catre un mecanic..s.a.m.d).Pot sa vin oricand sa o iau a zis cel care se ocupa de caz.Acum problema si nedumerirea mea..
A mentionat ca a omis sa faca proces verbal de retinere a masinii...defapt a facut total intentionat asta pentru ca in procesul verbal care mia fost facut cand am intrat pe arest n au mentionat masina si din acest motiv nici nu l-am semnat(si ptr. ca scria doar in maghiara :)) ). Au semnat ei si au aruncat procesul verbal.A doua zi mi-au dat lucrurile ce le aveam asupra mea si a ramas sa ma chinui sa imi dea masina..nu mai eram bagat in seama.
Acum vazand ca se roaga de mine sa vin repede dupa masina..ca nu e nici o problema s.am.d ma gandesc daca imi pot recupera in vreun fel paguba,ma va costa ceva sa o aduc pentru ca numerele au expirat(numere de olanda valabile 15 zile)+timpul fara masina si zilele de nesomn in Budapesta..aici ma refer la daune morale..pentru ca au 'omis' sa imi inapoieze masina.
Gavril,o parere?:) daca citesti ce am scris eu aici..sau oricine altcineva. O seara placta..

Guest

Re: Dosar penal Ungaria

Post by Guest » 31 Aug 2012, 20:14

isi bat joc de noi in romania apoi in ungaria suntem satui de ei

Low

Re: Dosar penal Ungaria

Post by Low » 06 Sep 2012, 13:34

Conform legilor din Ungaria,politia are dreptul sa retina masina drept garantie pana la plata amenzilor,fara a avea nevoie de vreo hotarare speciala.Deci,daca nu ai platit inca nici o amenda trebuie sa te astepti la o amenda in jur de 1500 eur pentru ce povestesti tu ca ai facut,

dan92

Re: Dosar penal Ungaria

Post by dan92 » 06 Sep 2012, 14:18

Daca e asa cum spui tu m-au nenorocit..tocmai ce am fost in Ungaria si nu au vrut sa dea masina..au spus ca mai dureaza 3 saptamani terminarea investigatiilor si ma suna ei apoi sa vin sa o iau.Daca pentru furt numere+fals pentru ca le-am pus pe masina imi da mai mult de 100.000 forinti amenda(in jur de 500 de euro) nu imi convine sa o platesc ca ies mai pierdut decat pretul masinii cu totul.M-au facut ca la carte..ce pot sa zic!?mai e o sansa:)) poate o vor da fara sa platesc amenda datorita faptului ca nu era pe numele meu masina.Si cand am fost cu proprietarul acum in Ungaria a zis ca io da dar mai dureaza 3 saptamani.Ma duc si zic ca am furat-o de aici de la proprietar(fratele meu) numa sa o dea inapoi.:))
apropo: la ambasada ro te trimite la consulat, de la consulat la nu stiu ce barou unde as putea sa gasesc avocat care vorbeste romana ..si dintr-o parte in alta nu ajungi nicaieri.Mai astept 3 saptamani ,nu am ce s fac.O sa vin cu un reply,poate e cineva curios de finalul povestii. :)) le dau foc!

Fles

Re: Dosar penal Ungaria

Post by Fles » 09 Jan 2013, 16:34

Ai vrut sa FURI!!!!!!!!!!Si zici tu ca te-au norocit?????? :mad:

corban

Re: Dosar penal Ungaria

Post by corban » 03 Feb 2013, 20:32

lasa ma ca asa la trebuie celor ca tine !

neinregistrat

Re: Dosar penal Ungaria

Post by neinregistrat » 28 Nov 2013, 05:08

Dane, daca mai citesti topicul asta, sa stii ca ungurii sunt cei mai HOTII, eu am investit intr-o casa in jegul ala de Ungarie doar ca sa pot sta "intre sesiuni", mi-au furat-o cu unii care aveau "zeci" de copii, si dupa ce m-am plans la statul maghiar mi-au dat NUP pe motiv ca nu au avut de unde sa ma ia----JEGOSIII--- cand toate datele mele de pe buletin, pasaport, si actul de prorietate erau trecute in reclamatie, telefonul fix de acasa si cel mobil, nu mai vorbesc de cele internautice (yahoo, gmail, etc).
Am platit avocati unguri cu pretentia de vorbitori de romana, niste zdrente, habar nu au de limba romana, de pronuntie, de gramatica, sunt doar niste idioti care inteleg ceva romana, ca fiumeu, deduce ceva din engleza,...trebuie sa-l inscriu avocat in jurisprudenta engleza?(conform teoriei ungare)
Ungurii au fost o natie razboinica, dar acum sunt niste C...e, isi urmaresc interesul financiar si statal, impus de sus.
Sper sa se dizolve cat de curand.
Dane, sfatul meu, lasa naibi masina acolo, vezi cum faci rost de alta de ei mai buna si mai luxoasa, bafta si sanatate.

Tot un Dan!

Guest

Re: Dosar penal Ungaria

Post by Guest » 28 Nov 2013, 05:12

neinregistrat wrote:Dane, daca mai citesti topicul asta, sa stii ca ungurii sunt cei mai HOTII, eu am investit intr-o casa in jegul ala de Ungarie doar ca sa pot sta "intre sesiuni", mi-au furat-o cu unii care aveau "zeci" de copii, si dupa ce m-am plans la statul maghiar mi-au dat NUP pe motiv ca nu au avut de unde sa ma ia----JEGOSIII--- cand toate datele mele de pe buletin, pasaport, si actul de prorietate erau trecute in reclamatie, telefonul fix de acasa si cel mobil, nu mai vorbesc de cele internautice (yahoo, gmail, etc).
Am platit avocati unguri cu pretentia de vorbitori de romana, niste ZDRENTE, habar nu au de limba romana, de pronuntie, de gramatica, sunt doar niste idioti care inteleg ceva romana, ca fiumeu, deduce ceva din engleza,...trebuie sa-l inscriu avocat in jurisprudenta engleza?(conform teoriei ungare)
Ungurii au fost o natie razboinica, dar acum sunt niste C...e, isi urmaresc interesul financiar si statal, impus de sus.
Sper sa se dizolve cat de curand.
Dane, sfatul meu, lasa naibi masina acolo, vezi cum faci rost de alta de ei mai buna si mai luxoasa, bafta si sanatate.

Tot un Dan!

Guest

Re: Dosar penal Ungaria

Post by Guest » 28 Nov 2013, 05:15

Vizitator wrote:
neinregistrat wrote:Dane, daca mai citesti topicul asta, sa stii ca ungurii sunt cei mai HOTII, eu am investit intr-o casa in jegul ala de Ungarie doar ca sa pot sta "intre sesiuni", mi-au furat-o cu unii care aveau "zeci" de copii, si dupa ce m-am plans la statul maghiar mi-au dat NUP pe motiv ca nu au avut de unde sa ma ia----JEGOSIII--- cand toate datele mele de pe buletin, pasaport, si actul de prorietate erau trecute in reclamatie, telefonul fix de acasa si cel mobil, nu mai vorbesc de cele internautice (yahoo, gmail, etc).
Am platit avocati unguri cu pretentia de vorbitori de romana, niste ZDRENTE, habar nu au de limba romana, de pronuntie, de gramatica, sunt doar niste idioti care inteleg ceva romana, ca fiumeu, deduce ceva din engleza,...trebuie sa-l inscriu avocat in jurisprudenta engleza?(conform teoriei ungare)
Ungurii au fost o natie razboinica, dar acum sunt niste C...e, isi urmaresc interesul financiar si statal, impus de sus.
Sper sa se dizolve cat de curand.
Dane, sfatul meu, lasa naibi masina acolo, vezi cum faci rost de alta de la ei, mai buna si mai luxoasa, e usor de procurat la cati drogati sunt acolo, bafta si sanatate.

Tot un Dan!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests