prescriere obligatii comerciale

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
nicmoise

prescriere obligatii comerciale

Post by nicmoise » 10 Aug 2012, 11:45

Problema mea este urmatoarea: in august 2008 am gasit masina lovita in parcare. Am obtinut dovada de la politie si am intocmit dosar de despagubire la ASTRA. Masina s -a reparat in august 2008 si s -a intocmit deviz care a fost depus la ASTRA in 12 august 2008. Am fost asigurat verbal ca nu e nici o problema, am luat masina reparata din service si am circulat cu ea fara probleme.
DAR, in 08.08.2012 am primit o hirtie de la un lichidator ca service -ul e in faliment si ca ASTRA de fapt a refuzat plata. Lichidatorul imi cere sa platesc 2000 lei pe baza unei facturi din 19.09.2009 care nu este inca prescrisa. Eu nu am primit acea factura, nu am semnat -o si nu am mai auzit de ea pina acum. Pe de alta parte ASTRA refuza plata (nici nu vor sa caute dosarul) pentru ca s -a prescris.
Care e termenul legal de intocmire a facturii dupa acceptarea devizului? Daca eu n -am primit factura din 2009 ea are efecte? Adica pot fi obligat sa o platesc si pot fi executat silit? Obligatia de plata a devizului din 2008 se prescrie? Sau astia de la service pot anula acum factura din 2009 si ar putea emite miine o alta factura care sa nu se prescrie pina in 2015?

chimera

Re: prescriere obligatii comerciale

Post by chimera » 13 Aug 2012, 15:36

Sa le luam pe rand:
Care e termenul legal de intocmire a facturii dupa acceptarea devizului? Vezi cod fiscal in ceea ce priveste facturarea cu TVA. De regula factura se emite dupa ce primeste service-ul acceptul de plata pe deviz si asta inseamna cateva zile. Daca nu primeste acceptul emite factura si trimite clientului.
Daca eu n -am primit factura din 2009 ea are efecte? Adica pot fi obligat sa o platesc si pot fi executat silit? Obligatia de plata a devizului din 2008 se prescrie? La acest moment io zic ca e prescrisa si poti opune cu succes asta.
Sau astia de la service pot anula acum factura din 2009 si ar putea emite miine o alta factura care sa nu se prescrie pina in 2015? ete na, emiterea unei noi facturi nu modifica data nasterii dreptului la actiune.

nicmoise

Re: prescriere obligatii comerciale

Post by nicmoise » 14 Aug 2012, 21:01

Multumesc de raspuns. Emiterea facturii trebuie facuta la maxim 15 zile dupa deviz, conform codului fiscal. Problema este ca nu e clar (nu stiu unde e tratata problema) daca devizul acceptat produce obligatii de plata. Doar factura emisa si acceptata (nu stiu exact ce inseamna asta) produce obligatii de plata. Asta mi -a zis contabila, dar a adaugat ca ar fi bine sa consult un avocat. De asta sint aici :-)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests