inspectie fiscala Administratia Fondului de Mediu

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
bacalbasa1

inspectie fiscala Administratia Fondului de Mediu

Post by bacalbasa1 » 26 Jul 2012, 11:42

Suntem o firma mica cu profil de productie alimentara. Firma noastra nu a avut niciodata datorii la stat, fiind la zi cu toate platile de la infiintare pana acum (desi in ultimii 2 ani suntem pe pierdere).
In urma cu 2 luni a inceput un control de la Administratia Fondului de Mediu, care s-a derulat aproximativ astfel:
- am fost chemat in calitate de administrator la Bucuresti (noi fiind din provincie) cu toate declaratiilr din ultimii 6 ani.Ne-am dus.
- au venit la firma sa verifice aceste declaratii, ocazie cu care au solicitat intocmirea a aproximativ 15 situatii care sa ajute AFM in aprecierea starii de fapt. Am lucrat personal(repet , suntem o ffrma mica careabia supravietuieste in aceeste vremuri) cam 3 saptamani la aceste situatii(gen mura in gura)si le-am dat.
- au venit a 2a oara sa verifice.Au solicitat alte 7 situatii. Iar s-a muncit pentru ele, iar le-am dat.
Din aceste situatii ne-am dat si noi seama ca in urma cu 4 ani am platit in plus cateva zeci de milioane si ca pe ansamblu ar mai fi de platit o suma infima.
Se pare ca situatia nu le-a multumit pe persoanele venite in control, care telefonic ne-au cerut un lung sir de acte de la firmele care au colectat deseurile de la noi.Au ajuns sa puna la indoiala faptul ca o fabrica de cartoane din zona ar fi utilizat deseurile noastre din carton pentru productia de carton si ne-au cerut sa dovedim noi ca fabrica (intre timp desfiintata dupa ce a functionat vreo 50 de ani) a dat aceasta utilizare cartoanelor!
Ne dam seama ca scopul lor este de a lua niste bani cu orice pret.
In urma cu cateva zile ne-asu anuntat in scris ca suntem chemati din nou la Bucuresti la sediul AFM pentru a ne anunta "verdictul" si a semna procesul verbal.
Pentru noi, totul incepe sa semene a ABUZ. Dupa o tracasare de 2 luni ne mai si cheama ca pe delincventi la politie.
Am dori sa stim cat de legal este sa ne convoace la sediul lor(de ce nu vin ei la noi de exemplu cu procesul verbal) .
Deasemenea, in situatia in care procesul verbal ne este defavorabil (asa cum banuim), cum trebuie sa procedam?

Cu multumiri anticipate,
Ioan Bacalbasa

Marius Titulescu

Re: inspectie fiscala Administratia Fondului de Mediu

Post by Marius Titulescu » 04 Jul 2016, 12:54

Cum s-a finalizat plangarea? Ati primit banii inapoi?
____________________________________________
Marius
Oferte de servicii

Razvan Toma

Re: inspectie fiscala Administratia Fondului de Mediu

Post by Razvan Toma » 22 Jan 2019, 00:01

Asta-i abuz, fara indoiala. Poate ca ar trebui sa luati legatura cu un avocat.
___________

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests