mare teapa - bani investiti in apartamentul socrilor

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
tepuit

mare teapa - bani investiti in apartamentul socrilor

Post by tepuit » 09 Jul 2012, 16:15

In urma cu cativa ani m-am castorit. Atat inainte de casatorie cat si dupa socrii mi-au cedat mie si sotiei un apartament spunandu-ne ca este al nostru. Nu am putut perfecta actele intrucat imobilul se afla sub ipoteca. M-am comportat ca un bun proprietar fiind locuinta noastra, am investit bani, munvca si timp. Dupa X ani divortam iar sotia si socrii imi spun iesi afara n-ai nici un drept Iti dam cat ai investit - profitand practic ca niciodata nu m-am ridicat cu pretenti pentru acte si nici macar nu m-am gandit ca se va ajunge aici. Perosnal cred ca stiu raspunsul - teapa - insa as avea rugamintea sa mi spuna cineva daca nu este posibil ca dupa 7 ani de locuit in acest imobil, asa cum am aratat ca un adevarat proprietar, crezand in promisiunea facuta ca este al nostru nu doar al lor nu exista nici o solutie? Nu trebuie tinut cont de faptul ca mi-am investit banii in imobil, ca in toata aceasta perioada in loc sa-mi cumpar alt imobil am investit in acesta si m-am inglodat in creite si datorii. Nu ar trebui sa-i pot obliga sa-mi cedeze in proprietate o cota parte din imobil tinand cont de aceste lucruri?
Va multumesc anticipat.

andr33a_rose

Re: mare teapa

Post by andr33a_rose » 09 Jul 2012, 21:20

Apartamentul este al socrilor daca nu ati facut acte ca fiind dobandit de dumneavoastra si sotie in timpul casatoriei. Ar fi bine sa ajungeti la o intelegere sa va dea inapoi cat ati investit, deoarece daca ajungeti in instanta este destul de greu de dovedit fiecare ban pe care l-ati investit acolo.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests