recuperarea creantelor

Contestatia, Reorganizarea, Raspunderea, Falimentul.
Post Reply
Maryka

recuperarea creantelor

Post by Maryka » 25 Jun 2012, 08:05

buna ziua, am castigat un proces civil, prin sentinta judecatoreasca, firma respectiva a intrat in faliment, s-a deschis un alt proces pentru recuperarea creantelor, asi dori sa stiu cat poate dura acest proces, si cum se v-a distribui banii fiind mai multi creditori, eu fiind persoana fizica dar are si datorii la banci. va multumesc

Cuculis

Re: recuperarea creantelor

Post by Cuculis » 25 Jun 2012, 14:55

Buna ziua,
Oridnea de plata a creantelor este in felul urmator:
1. taxele, timbrele sau orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin Legea 85/ 2006, 2. creanţele izvorîte din raportul de muncă; 3. creanţele reprezentînd creditele, acordate de instituţii de credit după deschiderea procedurii, precum şi creanţele rezultînd din continuarea activităţii debitorului după deschiderea procedurii; 4. creanţele bugetare; 5. creanţele reprezentînd sumele datorate de către debitor unor terţi, în baza unor obligaţii de întreţinere, alocaţii pentru minori sau de plată a unor sume periodice destinate asigurării mijloacelor de existenţă; 6. creanţele reprezentînd sumele stabilite de judecătorul-sindic pentru întreţinerea debitorului şi a familiei sale, dacă acesta este persoană fizică; 7. creanţele reprezentînd credite bancare, cele rezultate din livrări de produse, prestări de servicii sau alte lucrări, precum şi din chirii; 8. alte creanţe chirografare; 9. creanţele subordonate, în următoarea ordine de preferinţă: a) creanţele acordate persoanei juridice debitoare de către un asociat sau acţionar deţinînd cel puţin 10% din capitalul social, respectiv din drepturile de vot în adunarea generală a asociaţilor, ori, după caz, de către un membru al grupului de interes economic; b) creanţele izvorînd din acte cu titlu gratuit. Sumele de distribuit între creditori în acelaşi rang de prioritate vor fi acordate proporţional cu suma alocată pentru fiecare creanţă, prin tabelul menţionat la art. 108 alin. (2) lit. d) din lege.

C_A_Coltuc

Re: recuperarea creantelor

Post by C_A_Coltuc » 26 Jun 2012, 16:38

sunteti creditor chirografar?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests