Am mostenit o casa fara acte

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Guest

Am mostenit o casa fara acte

Post by Guest » 01 Jun 2012, 10:52

Pentru o casa si terenul aferent nu exista acte de proprietate,ci doar dovezi ale platilor taxelor si impozitelor,iar proprietarii au decedat. Nu au fost intabulate niciodata. Ce este de facut acum si ce acte ne sunt necesare? Va multumim!

Guest

Re: Am mostenit o casa fara acte

Post by Guest » 02 Jun 2012, 17:33

Vizitator wrote:Pentru o casa si terenul aferent nu exista acte de proprietate,ci doar dovezi ale platilor taxelor si impozitelor,iar proprietarii au decedat. Nu au fost intabulate niciodata. Ce este de facut acum si ce acte ne sunt necesare? Va multumim!
De cat timp sunteti platitor de impozit pe casa si teren? Platiti impozitul pe numele Dvs, nu?

Cuculis

Re: Am mostenit o casa fara acte

Post by Cuculis » 05 Jun 2012, 09:42

Daca indepliniti conditiile privind durata posesiei puteti uzucapa. Asta inseamna ca trebuie sa fi platiti impozitele pe o perioada de cel putin
uzucapiunea extratabulara de 10 ani (art.930 Cod Civil), care are urmatoarele conditii de aplicare:

• posesia exercitata timp de 10 ani;

• alternativ, imobilul inscris in Cartea Funciara si proprietarul imobilului inscris in Cartea Funciara sa fie decedat sau si-a incetat existenta sau inscrierea in Cartea Funciara a declaratiei de renuntare la proprietate;

• imobilul nu a fost inscris in Cartea Funciara.

Ca efect, uzucapantul poate dobandi dreptul numai daca si-a inregistrat cererea de inscriere in Cartea Funciara inainte ca o terta persoana sa isi fi inregistrat propria cerere de inscriere a dreptului in folosul sau, pe baza unei cauze legitime, in cursul sau chiar dupa implinirea termenului de uzucapiune.

iosup georgeta

Re: Am mostenit o casa fara acte

Post by iosup georgeta » 22 Jul 2018, 07:56

Vizitator wrote:
01 Jun 2012, 10:52
Pentru o casa si terenul aferent nu exista acte de proprietate,ci doar dovezi ale platilor taxelor si impozitelor,iar proprietarii au decedat. Nu au fost intabulate niciodata. Ce este de facut acum si ce acte ne sunt necesare? Va multumim!

DANA

CASA FARA ACTE

Post by DANA » 09 Jan 2019, 22:01

SOCRII MEI LOCUIESC SI PLATESC IMPOZITELE CASEI DIN 1965 PANA ASTAZI ...EI AU RATACIT ACTUL SCRIS DE MANA LA CUMPARAREA IMOBILULUI IN 1965-1966.CE TREBUIE SA FACA PTR A SI PUTEA FACE TITLUL DE PROPRIETATE SI INTABULARE?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests