contract de vizionare cu agentie imobiliara

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Necunoscut

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Necunoscut » 30 Jul 2014, 13:19

Nu inteleg de ce oamenii mai apeleaza la agentii imobiliare daca apoi nu vor sa plateasca serviciul. Cred ca nimanui nu i ar conveni sa munceasca gratuit. Atata timp cat stii ca agentia percepe un comision si ti-l comunica si verbal si prin contractul de vizionare , mai mult de atat mai si semnezi de ce vrei sa nu mai platesti? Nu conteaza ca plimba o foaie intre doua apartamente si nu face mai nimic, ala e comisionul perceput de care tu este constient cand pui mana pe telefon sa suni!!!

Daca ai fi capabil ti ai cauta singur apartament prin ziare, internet si nu ai apela la serviciile unui agent imobiliar care in cele mai multe cazuri nu are salariu, traieste din comision, comisionul incasat nu l pastreaza ci il da la agentie, agentie care este o societate cu cheltuieli - chirie birouri, servicii internet si telecomunicatii, servicii de promovare a anunturilor, dari catre stat ( spre exemplu doar la TVA plateste 24% din banii incasati pe comision) ....... nimic nu e pe gratis in lumea asta si daca am fi civilizati nu ar trebui sa ne punem astfel de intrebari si probleme...cum sa nu platesc comisionul?

Guest

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Guest » 19 Nov 2014, 10:04

Buna ziua,

Daca nu am semnat niciun contract de vizualizare nu am nicio responsabilitate fata de vreo agentie, corect ?

Guest

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Guest » 08 Jul 2015, 16:14

Vorbiti despre niste situatii care, citindu-le, mi-am dat seama ca sunt 50% adevar si 50% minciunica!
De ce sa dati bani la agentie?
Simplu: o agentie primeste un apartament in protofoliu, il promoveaza si in cele mai multe situatii merge la 20 de vizionari cu 20 de clienti diferiti pana sa se hotarasca unul dintre ei ca este ceea ce isi doresc.
Daca facem un calcul pentru fiecare apartament o sa ajungem la cateva sute de euro cheltuiti pe promovare si deplasari plus o cantitate destul de mare de timp investit.
De fiecare data sunteti de acord cu plata comisionului in prima faza iar dupa aceea va dati raniti si scrieti pe toate forumurile ca agentiile imobiliare isi bat joc de voi... nu spun ca toate agentiile imobiliare sunt un model de urmat (avem si noi uscaciunile noastre) dar va pot spune ca 80 % din ele chiar isi fac treaba cu adevarat.
Voi calculati numai munca ce este prestanta atunci cand voi ca si cumparatori vizionati odata si vreti sa nu platiti comisionul pentru ca vi se pare mult!
Acum vin eu si va intreb... de ce dumnezeului numai persoanele care cumpara si incearca sa fraudeze aceste agentii cu niste bani cuveniti?
De ce nu sunt proprietari de apartamente in cazul acestor discutii care spun ca agentiile cer prea mult pentru nimic?
Va spun de ce! pentru ca acei proprietari vad agentul imobiliar de cate ori le calca pragul usii si de cate ori este sunat si intrebat ce s-a mai intamplat si vede ca se da interesul pentru proprietatea lui ca sa obtina un pret corect si rapid in piata.

La asta de ce nu va ganditi? Oare agentii imobiliari sunt problema cand vine de comisioane? Sau sunteti voi de vina ca ajungeti sa cautati tot felul de scenarii ca sa furati banii castigati din munca asidua a unui om ca si voi?
Sper sa va loviti de momentul in care o sa vina si la voi seful vostru si o sa spuna ca in luna respectiva veti lua doar 50% din salariu desi el promisese si ti-a semnat un contract in care tu iei 100%.

Succes tuturor! PS: Sunt juristul unei Societati imobiliare si am avut peste 60 de procese cu oameni ca voi si nu am pierdut absolut niciunul si de fiecare data sumele pe care le-am incasat au fost dublate sau uneori triplate! Asa ca va doresc spor la incercarea de inselaciune!

Adelaida

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Adelaida » 26 Jun 2017, 08:12

Buna ziua!
In urma mai multor cautari pentru achiziționarea unui imobil ;ne-am intalnit cu agentul imoboliar x.agentul imobiliar x neavând contract cu vanzatorul.noua nu ni s-a facut un contract de vizionare.in urma mai multor discutii ,am hotarat cu agentul ,dupa semnarea antecontractului cu vanzatorul,vom merge la agenție pentru a citi si semna contractul de comision.toate bune si frumoase pana aici....am semnat antecontractul, iar domnul agent a profitat de relatia de prietenie cu notarul a luat datele sotului a complectat contractul si l-a pus printre celalate acte.sotul nefiind foarte atent a semnat.la scurt timp aflam ca avem un contract de comision semnat fara sa luam la cunostinta si fara sa avem un exemplar. Am sunat agentul si i'am cerut exemplarul care ni se cuvenea ,macar sa stim ce am semnat ,sa il citim iar domnul ne-a raspuns ca exista doar un exemplar ,ca firma asa lucreaza si ca o sa ni se dea o copie cand platim.am tot insistat sa mergem la firmă fara nici un rezultat.dupa semnarea contractului de vanzare cumpărare domnul agent ne-a dat intalnire la coltul strazii ,veniind cu un contract in alb spund ca e acelasi contract pe care l-am semnat doar ca firma nu il da ,(afland din filmarea pe care am facut-o ca de fapt contractul era pe numele lui , intreprindere individuală ) pretinzand sa ii platim comisionul fara bon fiscal sau ordin de plata ca plateste
Alte cimisioane si el si ar ramane cu bani putini .noi i-am spus ca nu avem ce sa platim .nu avem nici un document la mana .intrebarea este .ne poate da in judecata.ce sanse de castig avem sau ce sanse are agentul? Dupa cum a precizat mai sus avem o filmare care il incrimineaza pe el si cateva mesaje. Multumesc !

agentul X

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by agentul X » 01 Jul 2017, 17:05

Daca e in regula as vrea sa invit pe toti cei care considera ca un ag. nu isi merita comisionul, pe teren. va pot oferi o zi intr-un birou, sa vedeti ce inseamna de la preluarea unei oferte si prin ce metode se preia, predarea in publicitate, pe ce costuri pe langa acest aspect prin ce metode se ajunge la proprietar. Sunt atatea etape pe care ar trebui sa le intelegeti,

Elena

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Elena » 31 May 2018, 15:41

Bravo. Sunt perfect de acord . Tare as vrea ca cei care nu inteleg munca unui agent sa lucreze o zi ca sa inteleaga .M-as bucura tare daca cei care vor sa insele agentiile sa nu isi primeasca salariu cateva luni ca doar ce au facut ... au muncit? Vai nu cred au stat pe scaun la birou si mai vor si bani pt asta

filipn

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by filipn » 15 Oct 2018, 18:43

ce trebuie sa faca o agentie in relatia cu vanzatorul si cumparatorul? doar le arata locuinta? Nu agentia trebuie sa verifice daca are toate documentele si sa-i insoteasca la Notar?

filipn

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by filipn » 15 Oct 2018, 18:51

ce trebuie sa faca o agentie in relatia cu vanzatorul si cumparatorul? doar le arata locuinta? Nu agentia trebuie sa verifice daca are toate documentele si sa-i insoteasca la Notar? daca nu are documentele in regula vanzatorul, cine este raspunzator daca se incepe tranzactia? este posibil sa lucreze mana in mana Notarul cu Agentia?????

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests