Permis suspendat alcoolemie 1,3 dosar penal rezolutie

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
AndreiVl

Permis suspendat alcoolemie 1,3 dosar penal rezolutie

Post by AndreiVl » 05 Mar 2012, 21:18

Buna seara,
Pe data de 15 mai 2011 am condus sub influenta alcoolului si am fost oprit de un echipaj de Politie. Fiind testat cu aparatul alcooltest mi a rezultat o alcoolemie de 0,62 la mie. Am fost condus la spital unde mi s au recoltat 2 probe biologice la un interval de 1 ora. Rezultatele au fost 1,3 respectiv 1,1 la mie. S a deschis un dosar de cercetare penala...
Am cerut o recalculare a alcoolemiei la Mina Minovici si dupa o lunga asteptare mi au venit rezultatele la sfarsitul lunii Decembrie 2011. Rezultatul este de 0,48 la mie, ceea ce practic inseamna neinceperea urmaririi penale.
Suntem in Martie si de mai bine de 2 luni astept rezolutia procurorului care intarzaie sa apara. Tin sa precizez ca toate actele se afla la Parchet. Am avut 2 intalniri cu procurorul inca mi a zis ca mai dureaza datorita numarului mare de dosare aflate in lucru.
De 9 luni si jumatate eu nu am permis si doresc sa l iau cat mai repede.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

De precizat este si faptul ca incepand cu 15 Mai 2011 mi s a mai aplicat o suspendare a dreptului de a conduce pentru o perioada de 150 de zile datorita unei infractiuni comise in 2007. Dupa 3 ani jumatate am fost instintat (alcoolemie 0,16 la mie, am contestat in justitie, am pierdut procesul, n am facut recurs insa nu m a instintat nimeni ca trebuie sa predau permisul si am condus fara probleme, ba chiar am luat si 2 amenzi.

Multumesc

C_A_Coltuc

Re: Permis suspendat alcoolemie 1,3 dosar penal rezolutie

Post by C_A_Coltuc » 06 Mar 2012, 12:02

Va trebuie un avocat care sa depuna cererile

aspy

Re: Permis suspendat alcoolemie 1,3 dosar penal rezolutie

Post by aspy » 06 Mar 2012, 14:59

=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
asta e cel mai tare raspuns pe care l-am citit pana acum!!!
as atrage atentia insa asupra unui foarte important aspect: problema nu e depusul cererilor, ci formulatul!

andrei, vezi ca trebuie sa dai testare sa-ti ridici permisul.

Guest

Re: Permis suspendat alcoolemie 1,3 dosar penal rezolutie

Post by Guest » 06 Mar 2012, 16:09

In primul caz din 2007 ofiterul de serviciul de la Politie m a informat ca cele 150 de zile de suspendare reprezinta: 90 zile pt. conducere sub influenta alcoolului + 30 zile pt. ca n am predat permisul in 15 zile de la pronuntarea hotararii definitive + 30 zile pt. ca n am sustinut examenul 13/15.

Deci ma gandesc ca nu o sa mai fiu nevoit sa dau examenul respectiv din moment ce pe 15 Martie o sa se faca 5 luni de suspendare pt. a doua abatere.

Am inteles ca trebuie doar sa ma prezint la Politie cu rezolutia procurorului si o sa mi fie restituit permisul. Poate gresesc...

Actele cu recalcularea alcoolemie sunt la Parchet de mai bine de doua luni; am fost de cateva ori acolo si m a trecut intr o condica spunandu mi de fiecare data ca mai dureaza ca sunt prea multe cazuri.

Unde trebuie facuta cererea si pe baza carui formular?

Multumesc

aspy

Re: Permis suspendat alcoolemie 1,3 dosar penal rezolutie

Post by aspy » 06 Mar 2012, 16:23

sincer, nu am prea vazut cazuri in care sa te scuteasca de examen, iar in cazul tau cu atat mai putin.
dar.. incercarea moarte n'are, poate la voi se poate! :)
nu exista un formular tip de cerere. cerere simpla, in care, in baza ordonantei procurorului soliciti restituirea permisului, la care atasezi rezolutia. bineinteles, tot la politie trebuie sa o depui.
multa bafta!

Guest

Re: Permis suspendat alcoolemie 1,3 dosar penal rezolutie

Post by Guest » 28 Mar 2012, 12:35

Buna ziua,

Problema s-a rezolvat. Permisul mi-a fost restituit fara a sustine examen.

O zi buna.

iosif

Ajutor va rog

Post by iosif » 14 Oct 2012, 13:29

Buna ziua.Va rog frumos sa imi raspundeti la cateva intrebari.
Am fost oprit de politie conducand in stare de ebrietate.La alcool test, mi-a iesit 0,66g/L in aerul expirat.Am fost dus la spital pentru recoltarea de sange.Ma intereseaza ce se intampla in continuare dupa primirea rezultatelor?Este posibil, ca din probele de sange, sa am o alcoolemie mai mare?Daca da, ce patesc in cazul de fata?!Dosar penal?Permis anulat?Inchisoare cu suspendare?Amenda contraventionala?Sunt in aer, habar nu am ce se intampla mai departe?pot conduce?ce am de facut in continuare?
Va rog frumos sa imi raspundeti cei care a-ti mai avut de-a face cu asa ceva! Va multumesc anticipat !

Guest

Re: Permis suspendat alcoolemie 1,3 dosar penal rezolutie

Post by Guest » 15 Oct 2012, 16:08

In sange, rezultatul de obicei e dublu. Iti cauti avocat ca sa obtii inchisoare cu suspendare.

Guest

Re: Permis suspendat alcoolemie 1,3 dosar penal rezolutie

Post by Guest » 24 Feb 2013, 22:42

iosif asa mia iesit si mie la alcol test 0.60 im sdange 1 si 1,30 in primul rand dute si platesteti alcolemia la iml findca daca nu o platesti o sa stai mult si bine ca ei nu o mai platesc desi sunt obligati apoi dute pe capul celui care are dosarul tau la politie si batel la cap sa il finalizeze repede pentru al trimite la parchet cand te audiaza la politie in declaratie scrie un motiv bun pentru care ai condus baut si regrete eterne bla bla bla
apoi asteapta sa iti trimita dosarul la procuratura dupa care dute in audienta la prim procuror, procuror de serviciu fa o cerere pentru urgentarea dosarului in mod cat mai pozitiv cereti si acolo scuze verbale findca asa este normal si apoi dumnezeu cu mila sti cum este la noi in tara eu astept de 1 an si 3 luni sa imi iau carnetul dar nu stiam pasi astia findca nimeni nu mia spus nici de la politie nici de la procuratura succes maxim

razvan10000

Re: Permis suspendat alcoolemie 1,3 dosar penal rezolutie

Post by razvan10000 » 05 Nov 2014, 14:42

salut am un caz similar cu andrei v. cum pot sa dau de el sa vb mai in detaliu?
AndreiVl wrote:Buna seara,
Pe data de 15 mai 2011 am condus sub influenta alcoolului si am fost oprit de un echipaj de Politie. Fiind testat cu aparatul alcooltest mi a rezultat o alcoolemie de 0,62 la mie. Am fost condus la spital unde mi s au recoltat 2 probe biologice la un interval de 1 ora. Rezultatele au fost 1,3 respectiv 1,1 la mie. S a deschis un dosar de cercetare penala...
Am cerut o recalculare a alcoolemiei la Mina Minovici si dupa o lunga asteptare mi au venit rezultatele la sfarsitul lunii Decembrie 2011. Rezultatul este de 0,48 la mie, ceea ce practic inseamna neinceperea urmaririi penale.
Suntem in Martie si de mai bine de 2 luni astept rezolutia procurorului care intarzaie sa apara. Tin sa precizez ca toate actele se afla la Parchet. Am avut 2 intalniri cu procurorul inca mi a zis ca mai dureaza datorita numarului mare de dosare aflate in lucru.
De 9 luni si jumatate eu nu am permis si doresc sa l iau cat mai repede.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

De precizat este si faptul ca incepand cu 15 Mai 2011 mi s a mai aplicat o suspendare a dreptului de a conduce pentru o perioada de 150 de zile datorita unei infractiuni comise in 2007. Dupa 3 ani jumatate am fost instintat (alcoolemie 0,16 la mie, am contestat in justitie, am pierdut procesul, n am facut recurs insa nu m a instintat nimeni ca trebuie sa predau permisul si am condus fara probleme, ba chiar am luat si 2 amenzi.

Multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 26 guests