Importul de electrocasnice

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
DukeD_2004

Importul de electrocasnice

Post by DukeD_2004 » 20 Mar 2005, 11:16

Am si eu o intrebare despre importuri. Stie cineva in cazul electrocasnicelor ce fel de INCOTERMS(2000) se foloseste in mod curent/uzual? EX:CIP = la masini de obicei. :?:

sebi77

Post by sebi77 » 20 Mar 2005, 18:07

Iti pot spune din experienta.... Conditia ce-a mai uzuala este Ex-works cam (90 % ).

Asta presupune obligatii minime pentru vanzator...
Cumparatorul se ocupa de tot ... Vama la export si import, asigurare,transport ....


Atentie stiam acum cativa ani daca importai aparatura electoronica second-hand iti trebuia o licenta de import emisa de Ministerul Comertului ... Intereseaza-te la Vama ce documente iti trebuie ...
Sper sa iti fie de ajutor... ce ti-am spus ...

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 21 Mar 2005, 16:33

multumesc :!: si licenta aia inca se aplica pt a nu incarca piata de vechituri

vnistor

Post by vnistor » 23 Jun 2005, 09:45

Conditia de livrare nu tine de tipul marfii care face obiectul tranzactiei. Conform INCOTERMS, diversele conditii de livrare a marfurilor stabilesc drepturi si obligatii pentru cumparator si vanzator - plata transportului, a asigurarii, a drepturilor vamale etc.

TERASINI

Post by TERASINI » 12 Nov 2005, 11:40

In cazul unui IMPORT la produse electrocasnice foloseste mai bine CIP, CIF sau DDP esti mai sigur ca marfurile o sa-ti ajunga in stare buna ,transportatorul o sa depuna toate diligentele ptr aceasta. Si cum spunea un interlocutor conditiile INCOTERMS nu depind de marfa.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests