Sunt citata ca martor, dar nu vreau sa ma prezint

Discutii privind procedura civila
Post Reply
eugen-c

Sunt citata ca martor, dar nu vreau sa ma prezint

Post by eugen-c » 10 Nov 2011, 14:34

Buna ziua! Am vandut in urma cu cateva luni un apartament unei persoane care se judeca cu vecina pentru un bun comun pe care sunt acte, si eu am fost citata in proces, dar nu inteleg cu ce as putea eu sa ajut. Nu doresc sa ma prezint la proces pentru ca nu cred ca are niciun rost, si pierd timpul degeaba pe la tribunal. Sunt obligata? De ce trebuie martori daca sunt acte? Multumesc

cyclop

Re: Sunt citata ca martor, dar nu vreau sa ma prezint

Post by cyclop » 10 Nov 2011, 22:08



Ai fost citată ca martor, înseamnă că judecătorul a apreciat că tre să te prezinți și să depui mărturie, condiții în care fie te amendează pentru neprezentare (de la 30 la 500 lei), fie dispune aducerea ta cu mandat (trimite poliția după tine).
Așa stând lucrurile, dacă ai primit citație, du-te și declară ce-ai de declarat.

martor fara voie

Re: Sunt citata ca martor, dar nu vreau sa ma prezint

Post by martor fara voie » 12 Feb 2013, 12:01

am primit in posta o citatie si dupa ce am cautat pe interent numarul dosarului am aflat ca reclamant este asirom si parat municipalitatea si salubritatea si ca procesul este la bucuresti. Nu stiu ce vor de la mine si nici nu vreau sa imi iau o zi de concediu si sa platesc drum pana la bucuresti pentru asta sunt obligata sa ma prezint ?!

johei

Re: Sunt citata ca martor, dar nu vreau sa ma prezint

Post by johei » 12 Feb 2013, 13:21

Da. Ce a spus cyclop e la fel de valabil si acum.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest