Cum ajung avocat?

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
Elev

Cum ajung avocat?

Post by Elev » 11 Oct 2011, 21:29

Am 14 ani, sunt in clasa a 8-a. Cred ca pentru a deveni avocat nu trebuie un liceu anume(daca trebuie va rog sa-mi spuneti unul), apoi stiu ca trebuie sa ma inscriu la facultatea de drept..nu?...si dupa, ce fac...ca nu stiu ....bine pe parcurs o sa aflu dar nu stiu concret ce etape trebuie sa parcurg. Cred ca de soala nu se pune problema ca am media 9.30...asa ca merge dar va rog spuneti-mi unul MAI DETALIAT ASA pt unu de cls a 8-a. Astept raspuns. Apropo sunt din Brasov!
Multumesc!

LuizaT

Re: CITICI SI PLZ RASPUNDETI !!!

Post by LuizaT » 12 Nov 2011, 22:41

Dupa terminarea liceului (nu,nu este nevoie sa urmezi un liceu anume) si promovarea examenului de bacalaureat,te inscrii la facultatea de Drept, la care universitate vrei tu,nu are importanta. Universitatea poate fi privata sau de stat.
Cursurile facultatii de Drept dureaza 4 ani. La finalul acestei perioade,vei sustine examenul de licenta pentru care trebuie sa iti pregatesti si o lucrare la una din disciplinele studiate. Dar asta vei vedea tu pe parcurs ce si cum este cu ea.
Dupa promovarea examenului de licenta,pentru a deveni avocat,trebuie sa te inscrii la examenul de admitere in Barou. In cazul in care treci de acest examen,vei dobandi titlul profesional de avocat stagiar. Stagiul dureaza 2 ani.
La capatul celor 2 ani,se da examenul de definitivat in profesie.
Cam asta ar fi,pe scurt,"procedura".

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests