urgentare dosar legea 10

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
stefan92

urgentare dosar legea 10

Post by stefan92 » 02 Aug 2011, 21:38

Sunt interesat sa finalizez un dosar care se afla in lucru din 2001. Dosarul a fost rezolvat la primaria Bucuresti, s-a emis o dispozitie, a fost inaintat la prefectura, aceasta a gasit un nod in papura si l-a inapoiat la primarie care l-a completat si retrimis la prefectura. Prefectura a mai gasit o gresala in dosar si a actionat in judecata primaria ?!!!!. In luna iulie s-a dat o hotarare judecatoreasca in acest dosar care corecteaza gresala.
As vrea sa stiu ce pot sa fac pentru a urgenta trimiterea dosarului la ANRP si emiterea de actiuni la Fondul Proprietatea.
As vrea sa fac acest lucru cu forte proprii dar nu exclud ajutorul unui avocat si nu scot din calcul nici vanzarea drepturilor din dosar.
Multumesc.

Virgilcva

Re: urgentare dosar legea 10

Post by Virgilcva » 04 Aug 2011, 02:22

Pana la primirea unui raspuns mai interesant,eu-Stan-Patitu'. va spun ca dosarul trebuie sa-l depuneti dv. la ANRP, pe baza noii decizii corecte emisa de primarie urmare hotararii ramasa definitiva pe care trebuia sa o ridicati de la tribunal.Pe portalul ANRP gasiti toate indrumarile de procedura pe care trebuie sa le urmati.
In privinta cedarii drepturilor.... :roll: cred ca trebuie sa mai meditati, daca nu vreti sa aveti deceptii :wall:
Succes! :vin:

avocatcamelia

Re: urgentare dosar legea 10

Post by avocatcamelia » 07 Sep 2011, 08:24

Trebuie actionat in instanta ANRP-ul. Astfel asteptati mult si bine actiunile.
Va pot ajuta in calitate de avocat.

Cu respect
Av. Camelia TUGUI

Virgilcva

Re: urgentare dosar legea 10

Post by Virgilcva » 10 Sep 2011, 18:47

Doamna avocat, felicitari! :aplauze:
In ce calitate de parat ati mai dat in judecata ANRP-ul si care a fost rezultatul :?:
Detin un dosar incheiat cu o hotarare jud. definitiva si investita cu f. executorie privind despagubirea in roni.Dupa cate stiu, nu exista nicio sansa! :-?

avocatcamelia

Re: urgentare dosar legea 10

Post by avocatcamelia » 12 Sep 2011, 11:25

Daca va aflati in posesia unei hotarari definitiva si irevocabila trebuie sa megeti cu ea la executorul judecatoresc sa o puneti in executare. Sanse de castig, sunt.
In acest moment se acorda doar actiuni. Eu personal am solutionat in vara aceasta un dosar si clientul meu a optat pentru actiuni. A iesit foarte bine si cu aceste actiuni, pe care le-a vandut la busa si a incasat banii.

Virgilcva

Re: urgentare dosar legea 10

Post by Virgilcva » 14 Sep 2011, 21:38

Ma indoiesc de faptul ca reclama care v-o faceti cu ostentatie, nu ascunde dedesubturi!Onorariul obligatoriu de contract nu-l specificati.Clientul fericit a pierdut pe langa cei 10% cota litis, si 40% prin devalorizarea actiunilor, plus comisionul brokerului bursier.Cine a ramas in castig?Cine a ramas din nou in pierdere dupa ce a "muscat" nada promisiunilor?
In privinta executarii, omiteti situatia de intrerupere a platilor in intervalul celor doi ani in care ne gasim si faptul ca ANRP-ul se pare ca nu face parte din autoritatile si institutiile statului obligate prin investire sa plateasca despagubirea ordonata de instanta.Ba mai mult, legea de organizare ofera paravanul celor 15 zile termen de plata "de la data cand exista disponibil in contul ANRP" cont mentinut perpetuu gol, sau cel putin ascuns de ochii celor care nu trebuie sa stie.

avocatcamelia

Re: urgentare dosar legea 10

Post by avocatcamelia » 15 Sep 2011, 11:22

Draga virgilica

Despre ce onorariu obligatoriu vorbiti? Nu exista asa ceva. Obligatoriu? De unde l-ati inventat?

De unde devalorizare de 40 % a actiunilor? Clientul primeste actiunile astazi la pretul de astazi si le vinde maine la bursa la pretul de maine. Despre ce 40% devalorizare vorbim?

In privinta executarii, eu am vorbit de actiuni si nu de intreruperea platilor in numerar. A fost intrerupta plata in numerar. Despagubirile in actiuni se acorda pentru cei care opteaza pentru actiuni. Iar plata pentru actiuni o face cel care le cumpara si nu ANRP-ul. Faceti foarte mari confuzii. Probabil ca pe la Craiova lucrurile stau altfel.......

ANRP-ul ca orice alta institutie a statului este obligat sa puna in aplicare hotararile definitive si irevocabile ale instantelor judecatoresti.
Repet, eu vorbesc de actiuni si nu de lei (plata in RON).

Cat despre contul ANRP-ului gol asta, asa este. Anul acesta de exemplu a avut un buget de 5% din necesar. Deci cei care asteapta despagubiri in lei de unde ii vor primi? Si cand? Dupa cati ani? Si valoarea banilor primiti dupa ani de zile mai este aceeasi? Singura lor solutie pentru as primi bani acum este sa opteze pentru actiuni. Actiuni pe care pot sa le pastreze sau sa le vanda la bursa. In viitor actiunile sigur vor creste pentru ca astfel nu le-ar cumpara straini si nu s-ar vinde la bursa ca painea calda.
Tot ceea ce ati afirmat este eronat.

Va doresc o zi buna

Virgilcva

Re: urgentare dosar legea 10

Post by Virgilcva » 21 Sep 2011, 01:41

Saru' mana tanti Cami !
Iertare ca nu am observat ca v-au cazut ochelarii de bunicuta si nu aveati cum sa vedeti ca eu discutam de lei-RON
Si nici ca mai exista si reglementari de genul:

•În procesele care au ca obiect recuperarea soldului de la debitori, onorariul se stabileşte însumând onorariul forfetar şi cel de succes calculat în funcţie de valoarea obiectului litigiului.
Este interzis prin lege fixarea onorariilor în baza unui pact "de quota litis", adică prin încheierea unei convenţii între avocat şi client, înainte de soluţionarea definitivă a unei cauze, convenţie care fixează exclusiv totalitatea onorariilor avocatului, în funcţie de rezultatul judiciar al cauzei, indiferent dacă aceste onorarii constau într-o sumă de bani, un bun sau orice altă valoare.
De unde si minimul rationament ca exista un onorariu cu caracter de obligatie anticipata (forfetar) confirmat prin contractul obligatoriu.
Poate dupa ce va ridic ochelarii cazuti, veti putea citi si urmatoarele randuri

4.Conversia este facuta de Fondul Proprietatea prin inscrierea in baza de date Regisco a detinatorului Titlului de Despagubire cu un numar de actiuni corespunzator formulei Valoare Titlu de Despagubire/ 1 RON=numar de actiuni.

Nu este obligatoriu sa va pricepeti si la conversie de actiuni versus valoare lor de piata(0,6 lei), decat daca nu aveti nicio tangenta cu spetele vanate care pot fi tarifate usor la gramada 10% din valoarea despagubirii si care nu presupun ca diligente decat depunerea unei cereri de conversie. :fluierat:

:regulament: In final draga matusica, sa stii ca in Banie se mai cunoaste/respecta si
Codul deontologic al avocaţilor din Uniunea Europeană adoptat la data de 28 octombrie 1998
ba chiar si
Codul deontologic al avocatului român, începând de la data de 1 ianuarie 2007."
In final multumesc pentru admonestare, desi sunt trist numai pentru ca n-ati mentionat nimic din istoricul jurisprudentei personale de succes contra ANRP.
In schimb ne consolati pentru cei 5% distribuiti fara transparenta, contra sute de mii de euro , de catre persoanele :politia: "penale" :politia: din conducere !
Si daca tot veni vorba despre jurisprudenta, iata de ce se trece la "pierderi" onorariul care se vrea "de succes" :

Onorariul de succes nu trebuie considerat in sarcina partii care a pierdut procesul, deoarece asemenea cheltuiala, nefacuta pana la data judecatii, nu este imputabila partii cazuta in pretentii, constituind o recompensa suplimentara a muncii efectiv prestate de avocat, cu vadit caracter voluntar si voluptoriu al partii promitente.
(Sursa: ICCJ, Sectia comerciala, Decizia nr. 405 din 4 februarie 2010 ) :mrgreen: :bye:
Cu stima finala pentru tusica :floare:
virgilica :007:

avocatcamelia

Re: urgentare dosar legea 10

Post by avocatcamelia » 21 Sep 2011, 16:18

Draga virgilica
In primul rand sunt avocat in Baroul Bucuresti de peste 10 ani si stiu inseamna un contract de asistenta juridica (avocatial) .
In schimb tu esti total pe dinafara. Spui numai aberatii...Esti paralela. [editat de moderator]

Marius Ktistai

Re: urgentare dosar legea 10

Post by Marius Ktistai » 01 Aug 2016, 07:59

avocatcamelia wrote:Draga virgilica
In primul rand sunt avocat in Baroul Bucuresti de peste 10 ani si stiu inseamna un contract de asistenta juridica (avocatial) .
In schimb tu esti total pe dinafara. Spui numai aberatii...Esti paralela. [editat de moderator]
Daca ai fi avut cat de cat, o urma macar vaga de bun simt, ai fi tacut.
Esti cel mai bun exemplu, in privinta faptului ca "avocatii" isi merita "renumele": agresiva. mincinoasa, tzatza si cu un tupeu fantastic, ce nu poate sa izvorasca decat din origini umile, rurale, prin intermediul colbului inca ascuns printre crapaturile calcaielor, ani de zile umplute de colb prin ulitele satucului natal.

P.S.Tot ce a spus user-ul Virgilcva este adevarat si de bun simt. Cam la polul opus fata de "avocatcamelia"...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests