Studiul de Drept

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
Post Reply
Imanent

Studiul de Drept

Post by Imanent » 31 May 2011, 21:03

Buna tuturor,

Am vrut sa va intreb ceva in legatura cu studiul de Drept. Am 26 de ani, sunt absolvent al Facultatii de Stiinte Politice din Cluj , catedra Comunicare si Relatii Publice. Am ramas foarte dezamagit de facultatea respectiva din pricina asimetriei dintre partea teoretica a studiilor si partea practica, cu alte cuvinte aceasta facultatea este o iluzie in care se complac multi studenti cu o placere morbida. Am facut stagiul militar in strainatate, dar totusi simt in spatele cerebelului un oarecare impuls din partea "albastra" a vietii, adica justitia. De mic copil am avut inclinatii inspre acest domeniu, in special latura magistraturii, insa din pacate nu l-am urmat. Am vrut sa intreb asadar, pe cei deja consacrati in lumea Dreptului si pe veteranii forumului, daca mai merita la varsta mea sa incep studiul de Drept?

Imanent

Re: Studiul de Drept

Post by Imanent » 02 Jun 2011, 11:36

:wink: nimeni nu se risca cu o parere?

bobocel

Re: Studiul de Drept

Post by bobocel » 03 Jun 2011, 15:51

se merita. esti inca tanar.

Imanent

Re: Studiul de Drept

Post by Imanent » 03 Jun 2011, 21:40

Care este mai avantajoasa? avocatura sau magistratura?

bobocel

Re: Studiul de Drept

Post by bobocel » 04 Jun 2011, 08:08

magistratura.

Imanent

Re: Studiul de Drept

Post by Imanent » 04 Jun 2011, 17:11

bobocel,

Puteti sa argumentati daca se poate :) ; in legatura cu magistratura.

p.s. Stiti cumva cam cat castiga un procuror?

bobocel

Re: Studiul de Drept

Post by bobocel » 05 Jun 2011, 14:40

Pentru a fi magistrat nu este deloc usor. Sunt fel de fel oameni care fac infractiuni din placere, nevoie, lacomie, nebunie etc. Trebuie sa ai inclinatii pentru a lucra nemijlocit cu oamenii, cu grade de cultura foarte diferite, cu opinii diferite. Trebuie sa-ti placa ceea ce faci, sa te atraga. Nu este suficient sa fi bine pregatit profesional, ci in egala masura trebuie sa fi inzestrat cu echilibru, simtul echitatii, decenta, rabdare. In plus ai multe avantaje si beneficii. Un dezavantaj - daca l-as putea numi asa - ar fi volumul mare de munca. Daca doar din cauza salariului mare vrei sa te faci procuror, mai bine te faci .........avocat spre exemplu. Diferenta dintre un magistrat si un avocat este aceea ca avocatul sta drepti in fata magistratului si va trebui sa dea socoteala clientului. Parerea mea ! :smile:

Imanent

Re: Studiul de Drept

Post by Imanent » 05 Jun 2011, 21:21

Referitor la cat castiga un procuror, asta doar pentru orientare in spatiu:P. Vreau sa-mi fac cat de cat o idee, nu ma atrag banii in special. In schimb sunt fascinat de responsabilitatea care o implica procuratura comparativ cu avocatura.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests