depunere dovada calitatii de mostenitor la dosar

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
Post Reply
Alexandra B

depunere dovada calitatii de mostenitor la dosar

Post by Alexandra B » 06 May 2011, 10:27

Buna ziua!
Am depus o cerere pt investirea unei sentinte cu formula executorie saptamana trecuta si mi s-a spus ca are termen in 29 aprilie. Azi, cand am fost sa ridic sentinta, am aflat ca s-a amanat pe 13 mai, cu mentiunea ca petenta sa depuna la dosar dovada calitatii de mostenitor (mentionez ca e vorba despre o matusa in varsta, care e mostenitoarea sotului sau, neavand copii, au facut un testament prin care cel ramas in viata este legatar universal). Asadar, exista un testament. Intrebarea mea este: ce trebuie sa fac acum? Depun la registratura copie dupa acest testament, impreuna cu ceva cerere, pana in 13 mai, iar in aceasta data ajunge din nou dosarul la judecator?
Multumesc!

vulpacris

Re: depunere dovada calitatii de mostenitor la dosar

Post by vulpacris » 06 May 2011, 11:36

Depuneti doar o fotocopie a testamentului, certificata "Conform cu originalul" si semnata de matusa, pe care scrieti si numarul de dosar, fie in josul paginii, fie pe verso.

:cafea:

Alexandra B

Re: depunere dovada calitatii de mostenitor la dosar

Post by Alexandra B » 06 May 2011, 13:07

vulpacris wrote:Depuneti doar o fotocopie a testamentului, certificata "Conform cu originalul" si semnata de matusa, pe care scrieti si numarul de dosar, fie in josul paginii, fie pe verso.

:cafea:
Multumesc pt raspuns!
As mai avea o nelamurire... Tot intreband, am mai primit un raspuns de la cineva care spunea ca dovada de mostenitor nu s-ar face cu testamentul, ci la notar, prin deschiderea succesiunii, acesta ar stabili cine e mostenitor. Dar existand acest testament, facut la notar, mai este nevoie de asa ceva? Oare trebuie depus certificatul de mostenitor si nu copia de pe testament?

vulpacris

Re: depunere dovada calitatii de mostenitor la dosar

Post by vulpacris » 06 May 2011, 15:54

In mod normal dovada se face cu certificatul de mostenitor, dar in cazul investirii cu formula executorie, judecatorul o sa accepte si dovada cu testamentul, mai ales daca cel care a castigat procesul de abia a decedat.

Oricum, executarea nu poate fi inceputa decat dupa obtinerea certificatului de mostenitor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests