Admitere notariat/avocatura cu antecedente penale

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
alexandru_florin

Admitere notariat/avocatura cu antecedente penale

Post by alexandru_florin » 09 Mar 2011, 19:59

Va salut cu respect , as avea si eu o intrebare , daca sunteti amabili , din prostie ,( multa prostie ) , si distractie , am savarsit un furt calificat ( , acum 6 ani , am fost condamnat la 1 an cu suspendare , pentru ca , impreuna cu mai multi ''prieteni'' am luat dintr un frigider stradal apartinand unui minimarket , 4 flacone de bere , ( aveam 18 ani , si minte ioc ) , pot sa devin avocat sau notar public ,sunt anul 2 la Facultatea de Drept ? am obsevarvat pentru admiterea in cadrul inm, nu as putea trece de testul bunei reputatii ,avand in vedere aceasta condamnare penala , dar in avocatura sau notariat , tot la fel de stricte sunt conditiile pentru aceasta ''buna reputatie'' , a trecut totusi 6 ani de la condamnare , si 2 ani de la reabilitarea de drept........? Va multumesc anticipat !

MORMELVIO

Re: Admitere notariat/avocatura cu antecedente penale

Post by MORMELVIO » 18 Jul 2011, 10:47

Buna intrebarea...si eu am o cunostinta care a terminat dreptul si are aceeasi problema....desi lucreaza in cadrul unui notariat de 6 ani si este o persoana respectata si apreciata de notari, are o condamnare la 2 luni cu suspendare care i-a stricat cazierul. Acum de o luna si-a dat licenta in drept si a luat cu nota mare si se gandeste daca poate sa se inscrie la examenul de notar stagiar sau de avocat avand in vedere problema lui...desi perioada de reabilitare a expirat prin mai anul asta si teoretic este reabilitat de drept. Va rog raspundeti cei care cunoasteti pentru ca pe aici noi am intrebat prin stanga si in dreapta si toti spun ca nu mai poate face nimic ca are reputatia "patata". Cica nu trebuie sa ai "antecedente penale" ca sa pot accesa o astfel de profesie....si atunci ce rol mai are "reabilitarea"??? A facut omu o greseala si atunci trebuie sa traga toata viata ponoasele???

prodan_cristian

Re: Admitere notariat/avocatura cu antecedente penale

Post by prodan_cristian » 18 Jul 2011, 19:01

Reabilitatea inlatura orice interdictii , si incapacitati ,deci , se poate inscrie foarte simplu la orice examen , iar o condamnare de 2 luni , e o gainarie , se poate inscrie fara nici o problema la notariat , avocatura , sau magistratura , exceptand cazul in care , pt magistratura a fost condamnat pt fapte de coruptie , etc , sau alte fapte grave ,gen omor ,viol , sau fapte contra sigurantei statului , iar daca comenteaza cineva ceva la notariat sau avocatura , poti sa ii actionezi in instanta si castigi usor ,dar nu e cazul in notariat sau avocatura , pt ca in aceste profesii se cere doar cazierul , contaza sa nu ai antecedente penala actuale in cazier , nu ii intereseaza antecedentele din trecut, deci , daca e reabilitat.....succes la examene !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests