Am inundat un vecin

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
P4tr4tzel

Re: Am inundat un vecin

Post by P4tr4tzel » 06 Jul 2012, 10:27

Avand in vedere ca s-a intamplat in imobilul dumneavoastra fiind proprietar exclusiv sunteti raspunzator pentru daunele provocate vecinilor asa ca vedeti cum cadeti la intelegere cu ei ca sa nu va actioneze in instanta.

shady2k2

Re: Am inundat un vecin

Post by shady2k2 » 15 Jul 2012, 22:35

Buna seara,

Numele meu este Valentin, iar vineri mi s-a spart filtrul de la apa rece si am inundat vecinul de dedesupt.
Astazi am vb cu el si dupa ce initial a zis ca rezolvam cu o galeata de vinarom acum mi-a zis ca o sa vina sa faca constatare un nene de la asigurari pentru ca el plateste o asigurare facultativa.
Precizez ca eu am cumparat apartamentul prin programul prima casa si am asigurare obligatorie la casa.

Intreabarile mele sunt: Daca apare cu pretentii sa-i platesc nush ce chestii prin acasa cu toate ca are doar putin la tavan ud ce pot sa fac?
Daca face constatarea fara sa ma cheme pot sa fac ceva?
Asigurarea mea oblogatorie acopera cheltuielile daca nu reusim sa ne intelegem pe cale amiabila?

Multumesc anticipat.

NicolaeS

Re: Am inundat un vecin

Post by NicolaeS » 16 Jul 2012, 09:48

Asigurarea obligatorie de locuinta cred ca acopera pagubele produse de: inundatii produse de viituri (rauri iesite din matca), alunecari de teren, si cutremur. In nici un caz nu acopera incendii, inundatii de la vecini si explozii (care dupa parerea mea sunt mult mai frecvente). Eu am o asigarare facultativa complementara, care pentru 20 de euro in plus acopera si cele 3 riscuri, limita pentru inundatia produsa de vecini (sau produsa de mine vecinilor) fiind de 1000 de euro.

I-am intrebat ce se intampla daca ma inunda un vecin si mi-au spus ca ma despagubesc in limita a 1000 de euro, dupa care isi recupereaza banii de la vecinul vinovat....mi se pare normal sa fie asa.

shady2k2

Re: Am inundat un vecin

Post by shady2k2 » 16 Jul 2012, 10:59

Bun, am inteles. asigurarea mea nu acopera.
Ce fac daca incep cu pretentii prea mari?

shady2k2

Re: Am inundat un vecin

Post by shady2k2 » 16 Jul 2012, 11:44

am rezolvat.
Pentru cei care au asigurare pe BCR, asigurarea acopera si chestiile astea din culpa.
M-am linistit acum.

dan

Re: Am inundat un vecin

Post by dan » 14 Mar 2017, 14:47

stau la parter si vecinul de deasupra nu are balconul inchis si imi ploua prin plafonul balconului sau
ce pot sa fac deoarece nu prea il intereseaza sa repare plafonul gaurile etc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 38 guests