Ce statut mai are un avocat, radiat din lista baroului ?

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
mariyiancu

Ce statut mai are un avocat, radiat din lista baroului ?

Post by mariyiancu » 12 Feb 2011, 08:43

In ce conditii mai poate reprezenta un avocat un client, daca este radiat din lista avocatilor postata pe sit-ul baroului? Cum aflu din ce data este radiat si de ce?
Ce sa ii spun acestui avocat cand ma va "acosta" iar pe tribunalului ?
Sunt in dilema.

angel

Re: Ce statut mai are un avocat, radiat din lista baroului ?

Post by angel » 12 Feb 2011, 14:18

nu este in tablou= n-are dreptul sa profeseze=n-are dreptul sa reprezinte pe nimeni in instanta, cu exceptia faptului,daca este jurist,are dreptul in comercial daca are contract cu sociatatea respectiva.
si tot asta ai veti spune cand o sa va acosteze...n-aveti dreptul sa profesati d-le avocat!nu sunteti in tablou= nu sunteti avocat.

gasiti si pe site,daca-i sanctionat sau e radiat la cerere...sunt si situatii in care poate fi reinscris in tablou.

mariyiancu

Re: Ce statut mai are un avocat, radiat din lista baroului ?

Post by mariyiancu » 04 Mar 2011, 17:32

angel wrote:nu este in tablou= n-are dreptul sa profeseze=n-are dreptul sa reprezinte pe nimeni in instanta, cu exceptia faptului,daca este jurist,are dreptul in comercial daca are contract cu sociatatea respectiva.
si tot asta ai veti spune cand o sa va acosteze...n-aveti dreptul sa profesati d-le avocat!nu sunteti in tablou= nu sunteti avocat.

gasiti si pe site,daca-i sanctionat sau e radiat la cerere...sunt si situatii in care poate fi reinscris in tablou.
Am cerut la barou sa imi spuna daca mai este avocat in functie, si mi s-a raspuns ca e radiat la cerere, dar ca mai poate sa sustina procese incepute inainte de radiere. Am cautat in statut ........................ si nu am gasit aceasta " gaselnita " .
O fi adevarat ce mi-au spus colegii ?

angel

Re: Ce statut mai are un avocat, radiat din lista baroului ?

Post by angel » 04 Mar 2011, 23:54

:roll: :roll:

si ce v-au spus colegii, puteti sa ne spuneti si noua?!

baba cloanta

Re: Ce statut mai are un avocat, radiat din lista baroului ?

Post by baba cloanta » 09 Mar 2011, 11:46

mariyiancu wrote: e radiat la cerere, dar ca mai poate sa sustina procese incepute inainte de radiere.
mie mi se pare corect sa termine ce a inceput, sau sa-si paseze dosarele altui avocat inscris in tablou.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 44 guests