nu va mai fi concurs in primavara pt cei cu 5 ani vechime?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
lollita

nu va mai fi concurs in primavara pt cei cu 5 ani vechime?

Post by lollita » 21 Dec 2010, 08:51

in sedinta din 16 decembrie, prin Hotararea nr. 1164 plenul CSM a aprobat calendarul estimativ al concursurilor pentru anul 2011. Pt cei cu 5 ani e programat doar concursul din octombrie-noiembrie. credeti ca nu va mai fi concurs in primavara?

alcali

Re: nu va mai fi concurs in primavara pt cei cu 5 ani vechime?

Post by alcali » 22 Dec 2010, 23:05

daca nu e in calendar atunci nu va fi.


cyclop

Re: nu va mai fi concurs in primavara pt cei cu 5 ani vechime?

Post by cyclop » 04 Jan 2011, 18:02

Modificările propuse pentru admiterea direct pe post mi se par benefice.

alcali

Re: nu va mai fi concurs in primavara pt cei cu 5 ani vechime?

Post by alcali » 05 Jan 2011, 01:59

Asta ti se pare benefic?


"Examenul de definitivare în funcţie
INTERVIUL

Scop: verificarea însuşirii abilităţilor şi competenţele specifice funcţiei de judecător sau procuror, însuşirea normelor deontologice, conştientizarea rolului profesional şi a apartenenţei la profesie
Comisia de interviu constituită din:
- preşedintele curţii de apel sau, după caz, procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel, în circumscripţia cărora funcţionează instanţa sau parchetul la care a fost repartizat judecătorul stagiar sau procurorul stagiar;
- preşedintele instanţei/conducătorul parchetului
- un reprezentant al INM

se are în vedere şi raportul întocmit de judecătorul sau procurorul desemnat de conducerea instanţei, respectiv a parchetului, cu privire la activitatea desfăşurată în perioada de stagiu

se evaluează cu calificativul „recomandabil pentru exercitarea funcţiei” sau „nerecomandabil pentru exercitarea funcţiei”"


Eu nu sunt de acord . Permite prea mult subiectivism.
Si cand zic asta ma gandesc de la eternul nepotism...Am in vedere posibilitatea ca fiul/finul/prietenul/amanta/ sotia/ varul presedintelui instantei sau conducatorului parchetului vrea sa dea la magistratura in anul in care am eu examenul de definitivare la el. Daca imi pune mie stampila"nerecomadabil pentru executarea functiei" ii va face acestuia loc si va putea veni aproape de casa in locul meu liber. Sau poate fi un motiv de santaj, fie in solutiile pe care le dau-si care ar urma sa fie in interesul presedintelui instantei, fie in interes personal....
Deci categoric nu! In plus daca eu dau un examen infinit de greu cu 6 luni in urma de ce imi mai trebuie altul peste 6 luni?

lollita

Re: nu va mai fi concurs in primavara pt cei cu 5 ani vechime?

Post by lollita » 05 Jan 2011, 09:53

Si sa se introduca o limba straina ca materie de concurs, sa se sustina aceleasi probe ca ale celor de la INM... si asta ti se pare benefic, Cyclop?
oare cind vor intra in vigoare aceste modificari?

cyclop

Re: nu va mai fi concurs in primavara pt cei cu 5 ani vechime?

Post by cyclop » 05 Jan 2011, 17:58

Ma refeream la stagiatura de 6 luni pentru cei cu vechime si la verificarea la final a cunoştinţelor. Evident, de acord sunt şi cu examinarea comună cu cei care vor la INM.
Consider (şi am susţinut asta tot timpul) ca un singur examen, de o complexitate inferioara celui de admitere la INM, nu e suficient pentru a aprecia daca o anumită persoana poate indeplini cu succes functia de magistrat. Sunt diferente de substanţă între meseria de avocat si cea de judecator, de exemplu. Nu mai vorbim de "asemanarile" dintre meseria de consilier juridic si cea de procuror.
Cât priveste interviul de care vorbea Alcali, stati linistiti, ca si cei care trec prin INM dau in cadrul examenului de capacitate probe orale, vizând cam acelasi lucru. Iar pe perioada stagiaturii sunt evaluati periodic de catre un tutore. Si nu se plange nimeni.

@ Alcali, ca idee, daca examenul de admitere direct pe post e "infinit de greu", cum ai cataloga examenul de capacitate al stagiarilor care vin din din INM?

alcali

Re: nu va mai fi concurs in primavara pt cei cu 5 ani vechime?

Post by alcali » 05 Jan 2011, 21:36

cyclop wrote:
Cât priveste interviul de care vorbea Alcali, stati linistiti, ca si cei care trec prin INM dau in cadrul examenului de capacitate probe orale, vizând cam acelasi lucru. Iar pe perioada stagiaturii sunt evaluati periodic de catre un tutore. Si nu se plange nimeni.
Tutorele despre care vorbesti banuiesc ca este din INM, nu? Eu nu sunt impotriva examinarii ci impotriva persoanei care va fi autorizata sa o faca. . Nu crezi ca ipoteza mea ar putea fi posibila si ca se face loc la prea mult subiectivism?
cyclop wrote:@ Alcali, ca idee, daca examenul de admitere direct pe post e "infinit de greu", cum ai cataloga examenul de capacitate al stagiarilor care vin din din INM?
Pfff...ce vine dupa infinit? :mrgreen: Nu stiu(din pacte) cum este acel examen, am auzit ca este mult mai greu.....
Oricum, nu cred ca ai inteles, nu sunt impotriva examinarilor, a stagiaturii sau a gradului ridicat de dificultate( doar nu ar putea fi ca un examen de facultate), eu sunt impotriva examinarii de catre persoane care si-ar putea urmari mai intai interesul personal, posibilitate mare in cazul acestei ultime propuneri CSM.
Nu crezi?

cyclop

Re: nu va mai fi concurs in primavara pt cei cu 5 ani vechime?

Post by cyclop » 05 Jan 2011, 22:04

alcali wrote:
Tutorele despre care vorbesti banuiesc ca este din INM, nu? Eu nu sunt impotriva examinarii ci impotriva persoanei care va fi autorizata sa o faca. . Nu crezi ca ipoteza mea ar putea fi posibila si ca se face loc la prea mult subiectivism?


Nu, tutorele e din instanţa sau parchetul la care se face stagiatura.

Problema pe care ţi-o pui în legătură cu examinarea de catre persoane care si-ar putea urmari mai intai interesul personal e falsă. :cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests