procuror ierarhic superior

Discutii privind procedura penala
Post Reply
ana_eli_o

procuror ierarhic superior

Post by ana_eli_o » 27 Sep 2010, 20:03

Va rog sa ne spuneti:
1.) cui trebuie adresata plangerea impotriva masurii de “arhivare” al unui denunt, daca aceasta masura este semnata de prim-procurorul Parchetului de pe langa Judecatoria Zalau?

Mai precis: cine este “procurorul ierarhic superior” caruia trebuie adresata plangerea?

( Nedumerirea este generata de faptul ca in Art.278 din Cpp nu este mentionat nicaieri cuvantul “tribunal”)

2) termenul de "arhivare" este sinonim cu "rezolutia de clasare" din Art. 278 (3)?

Multumim.

sansiro

Re: procuror ierarhic superior

Post by sansiro » 20 Jan 2011, 15:25

procurorul ierarhic superior este conducatorul parchetului ierarhic superior. Exemplu: prim procrurorul de la parchetul de pe langa judecatorie a luat masura, plangere se poate face la prim procurorul parchetului de pe langa Tribunalul superior judecatoriei in cauza. Daca prim-procurrul este de la tribunal, atunci superiorul este procurorul general de la Parchetul Curtii de Apel.
Atentie, 278 C.P.P. se refera la actele de urmarire penala. Arhivarea este o operatiune administrativa, legata de patrarea in bune conditii a ctelor oficiale, care nu mai sunt pe rol. NUP/SUP/IUP si "arhivare" nu sunt in nicin caz sinonime. Daca s/a dispus deja arhivarea, e FOARTE POSIBIL SA NU MAI FITI IN TERMEN pentru plangere pe 278. Faceti-o oricum. Dupa care, daca in 20 de zile nu primiti raspuns, aveti 20 de zile sa va adresati instantei pe 278/1, daca e vorba de o solutie de netrimitere in judecata (NUP/SUP/IUP)

Costel Piu

Re: procuror ierarhic superior sunt disperat am 3 popriri pe salariu nu am bani d

Post by Costel Piu » 19 Jul 2017, 21:38

Sunt disperat nu stiu ce sa fac am 3 popriri pe salariu cresc singur 2 copii minori nu mai am bani de paine am facut contestatie si am puerdut .a fac ne s fondat ce simt ca anebunesc o iau razna nu pot cand vad ca nu am ce pune pe masa sunt agent paza si nu stiu incotro sa o iau copii cu cine sai las sa mai iau al doilea job o sa imi pun capat zilelor nu mai pot .😢 ce sa fac ? 076 5417944 va rog datimi o idee cum sa procedez .nu am pe nimeni.

Guest

Re: procuror ierarhic superior

Post by Guest » 19 Jul 2017, 21:54

Dacă îti pui capat zilelor, ajuti copiii?
stai calm. Ai vreun vecin, vreo bunica, vreo sora sa te ajute. Cine te-a poprit?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests