Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Discutii privind Dreptul Penal
wittmann

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by wittmann » 29 Sep 2010, 19:00

Nu te-ai lamurit pentru ca nu stii sa explici situatia. Cineva te-a rugat sa redai ce scrie in hotararea de condamnare. Daca o citesti cu atentie si ne spui si noua EXACT ce scrie, poate te va ajuta cineva...

NocturneRashida

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by NocturneRashida » 11 Oct 2010, 18:09

cred ca v-au impus admini sa nu mai dezbateti aici huh? sa nu mai "favorizati" "delicventii" :) ... whatever ...

NocturneRashida

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by NocturneRashida » 11 Oct 2010, 18:18

wittmann wrote:Nu te-ai lamurit pentru ca nu stii sa explici situatia. Cineva te-a rugat sa redai ce scrie in hotararea de condamnare. Daca o citesti cu atentie si ne spui si noua EXACT ce scrie, poate te va ajuta cineva...
imi spune clar ca sunt condamnat la 2 ani cu suspendare si 4 de incercare si in perioada asta normal nu am voie sa mai comit vreo infractiune sa urmez un curs de calificare,sa anunt de ficare data schimbarea de domiciliu sau locul de munca,sa ma prezint la fiecare sedinta programata de consilierul de la serviciul de probatiune si daca plec din tara mai mult de 8 zile trebuie sa anunt la ei data plecarii,cat si data intoarcerii... in rest nimic..... daca nu respect vreuna din obligatiile enumerate mai sus, mii se va da un advertisment scris ... deasemenea, la 2 advertismente, dosarul este trimis in judecata de catre consilierul de probatiune de care apartin cu propunerea de schimbare a pedepsei sub supraveghere... cam atat .. Multumesc

NocturneRashida

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by NocturneRashida » 15 Oct 2010, 15:27

mda...pana primesc un raspuns,plec eu din tara ... ms oricum ....

NocturneRashida

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by NocturneRashida » 24 Oct 2010, 11:03

nu mai vreau nici un raspuns,ca am rezolvato pe cale legala, mersi oricum pentru commuri :) Va Salut!

angel

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by angel » 24 Oct 2010, 12:00

poate vrei sa impartasesti si celorlalti(aflati in situatia ta)cum ai rezolvat-o pe cale legala...nu mai fi egoist :grin:
commuri?! :roll:
salut si succes!

bobocel

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by bobocel » 24 Oct 2010, 14:21

da mai Angel...commuri...adica comentarii :grin: :-P

BABI

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by BABI » 24 Oct 2010, 21:22

Sfatul meu e sa respecti hotararea, dar mai ales conditiile puse de serviciul de probatiune. Eu cunosc un caz in care o persoana are condamnare 4 ani cu suspendare sub supraveghere plus perioada de incercare. Omul a plecat in Italia inca din timpul procesului, a venit la ultimul termen dupa care a plecat iarasi. Dupa ramanerea definitiva a hotararii a primit de la acest serviciu o adresa pentru a se prezenta pentru intrevedere. A mers , a explicat ca munceste in Italia, tin legatura telefonic, a dat datele necesare si i-a permis sa plece, dar din 3 in 3 luni se prezinta la acest serviciu pentru intrevedere. I-au spus ca in situatia in care se angajeaza cu acte legale, va fi chemat mai rar in tara, adica o data pe an, conditia sa fie extrem de punctual si serios.

angel

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by angel » 04 Sep 2011, 10:59

bobocel wrote:da mai Angel...commuri...adica comentarii :grin: :-P
ma scuzi,ca nu cunosc acest limbaj :-P :grin: m-am gandit eu ca trebuie sa fie un short way de la ceva...dar de la ce? :crizaderas: acum m-am luminat :grin: merci bobocel :cake:

BABI

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by BABI » 13 Sep 2011, 20:51

Poti pleca linistit, dar inainte asa cum zic si colegii anunti la Serviciul de probatiune plecarea, locul, etc. Trebuie neaparat sa te prezinti la ei din 3 in 3 luni. Eu am avut un client care a fost condamnat tot 4 ani cu suspendare pentru tentativa de omor. omul mi-a zis ca pleaca in Italia. Am anuntat Serviciul de probatiune, au emis o adresa de a se prezenta la o anumita data. La data respectiva a venit bunica materna care a dat toate detaliile unde se afla nepotul. Acestia au stabilit o alta data cand sa se prezinte pustiul. in ziua X s-a prezenta venind special din Italia, dupa care au urmat tot astfel de intalniri periodice la 3-4 luni. I-au zis ca in cazul in care lucreaza cu acte in regula, atunci va prezenta actele traduse, si prezenta sa la Serviciul de probatiuni va fi o data pe an. Pana acum totul e OK.

ignite

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by ignite » 20 Sep 2011, 16:11

stiu ca imi revoca suspendarea, dar pe mine ma intereseaza daca cumva ma da in urmarire si vine dupa mine unde ma duc si as dori sa mai aflu daca stiti cumva dupa cat timp as putea sa ma intorc linistit in tara... pentru ca eu anunt ca plec si o sa intreb si acolo dar daca imi spune ca nu pot sa plec din motivele... :-???... eu tot o sa plec. Va Multumesc anticipat!


PĂI SPUNE BĂ AŞA --- ŞMECHERE!

SPUNE MAI BINE CĂ NU AI VOIE SĂ PLECI...ŞI CĂ TU VREI SĂ PLECI, CĂ ALTFEL DE AR FI ...NU S-AR MAI POVESTI.

PLEACĂ!

DAR ŞI DACĂ PUN AŞTIA MÂNA PE TINE...JAR MĂNÂNCI!

SUTĂ MIE SE REVOCĂ ŞI SUTĂ MIE TE ŞI PRIND. AU EI METODE SPECIFICE.

GÂNDEŞTE TE CĂ AI CARD. AI TELEFON. AI CUNOŞTINŢE CU TELEFON. SUNT ATÂTEA CAMERE DE SUPRAVEGHERE PE LA PECO...

MERGI ÎN ITALIA ŞI TE OPREŞTE UN CARABINIER... SAU AJUNGI LA UN SPITAL CĂ DĂ MAŞINA PESTE TINE PE ACOLO.


DACĂ PLECI...TREBUIE SĂ STAI SUFICIENT CA SĂ SE PRESCRIE EXECUTAREA PEDEPSEI. CAUTĂ ÎN COD. MIE MI E LENE. ŞI NU VREAU SĂ FAC ASTA TOCMAI PENTRU TINE.

EU CRED... CĂ VEI FI IDENTIFICAT UŞOR DE TOT. IA SĂ VEZI!

Guest

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by Guest » 29 Nov 2012, 13:06

Salut....Sunt in cazul baiatului care zice ca vrea sa plece din tara , pedepasa care am primit`o fiind cu suspendare un an si 3 de probatiune...si as vrea sa primesc un raspuns care sa ma ajute

serafim

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by serafim » 29 Nov 2012, 18:34

fara sentinta ce ati dori sa va spunem, sa citim in stele ?
in cazul asta intrebati vreo ghicitoare...mama omida ?

holf

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by holf » 28 Jan 2013, 14:49

As avea si eu o rugaminte ,as dori un model de declaratie pe propria raspundere cum , ca as dori sa plec din tara.Aceasta ar trebui so o trimit la Biroul de Probatiune cu datele contractului de munca.Multumesc

dontcryze

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by dontcryze » 26 Jun 2017, 22:08

Am o întrebare sunt în italia si trebuie sa ma prezint de 2 ori pe zi la semnat la ora 9:00 si la ora s 18:00 ce se poate intampla daca plec daca vreau sa plec trebuie sa plec neaparat avion sau vapor oare imi apare la.casa de bilete ?? Oi avea vreo problemă?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests