accident rutier

Discutii filosofice pe teme actuale.
Post Reply
MORARUIONELA

accident rutier

Post by MORARUIONELA » 06 Sep 2010, 15:07

buna ziua, in ziua de sambata am avut un mic incident cu masina .
am virat pe o strada la dreapta si in momentul in care am intrat pe acea strada, din sens opus venea o alta masinastrada fiind ingusta nu aveam loc sa trecem unul pe langa celalalt pe partea mea de mers fiind masini parcate , iar pe partea cealalta de mers fiind drrum in lucru . Eu am vrut sa fiu draguta si am intrat in spatele unei masini parcate pe partea mea de carosabil facand astfel loc celuilalt autovehicul sa treaca ca apoi sa-mi continui drumul, insa in momentul in care celalalt autovevicul a virat stangapentru a intra pe strada de unde eu venisem mi-a atins cu aripa stanga a sa bara si aripa pe partea din dreapta
nu a vrut sa mergem la politie ci sa facem uncontract de amiabilitate, insa din acest contract reiese ca am fi vinovati amandoi prin urmare eu trebuie sa-i fac masina
din moment ce n-am mers la politie n-am de unde sti daca e adevarat
iar persoana in cauza nici nu recunoaste ca eu eram pe loc sustine ca impactul a avut loc in timpul mersului dar lucrul acesta nu putea fi posibil pentru ca nu puteam trece amandoi odata pe carosabil din cauza dimensiunilor acestuia
vreau sa stiu ce spune legea in cazul acesta
multumesc,

razvan_c

Re: accident rutier

Post by razvan_c » 26 Sep 2010, 10:50

Data viitoare mergeti la politie. :wink:

serafim

Re: accident rutier

Post by serafim » 04 Dec 2010, 22:40

razvan_c wrote:Data viitoare mergeti la politie. :wink:
daca ati facut acel inscris si rezulta ca amandoi sunteti vinovati asta inseamna ca fiecare isi va repara propria masina !

data viitoare intrebati pe cineva inainte.

bmc

Re: accident rutier

Post by bmc » 08 Mar 2011, 19:41

1 reparatiile le vor face asigurariile fiecare cu a lui
2 daca ar fi aceptat unul dintre voi vinovatia asigurarea celui considerat vionovat repara amindoua masini
3 fiecare sa isi repare masina pe propria cheltuiala
problema este O R G O L I U L
lasati orgoliul si reparati-va masinile de aceea exista asigurari

johei

Re: accident rutier

Post by johei » 08 Mar 2011, 21:58

bmc wrote:1 reparatiile le vor face asigurariile fiecare cu a lui
2 daca ar fi aceptat unul dintre voi vinovatia asigurarea celui considerat vionovat repara amindoua masini
3 fiecare sa isi repare masina pe propria cheltuiala
problema este O R G O L I U L
lasati orgoliul si reparati-va masinile de aceea exista asigurari


Fiind vorba de un post vechi de mai bine de 4 luni, se poate pleca de la premiza ca masinile sunt deja de mult timp reparate...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests