Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Discutii privind procedura penala
Bogdan S

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by Bogdan S » 15 Dec 2015, 10:01

Bună ziua.Am si eu acelasi caz, doar ca pe comunicarea de la parchet am mentionata doar masura de renuntare a urmaririi penale si obligatia de a plăti 100 lei cheltuieli judiciare, fără sa specifice de suspendarea permisului.Bun...Am fost cu comunicarea primită la ghiseu sa-mi ridic permisul.Șoc!Un tablagiu amabil îmi spne ca nu îmi poate restitui permisul deoarece are obligatia sa il retină in continuare pentru că ar urma sa-mi fie suspendat 90 de zile conf. Art 103.pct.1 lit.c.
Desi îi arat ca nu a fost mentionat nici pe procesul verbal nici pe hotărârea primită de la parchet el sustine in continuare ca asa e legea si ca îmi va fi suspendat 90 de zile.Mai mult îmi spune ca nu mi se va reduce la 30 de zile daca dau examen.
Nu inteleg nimic.poate cineva să mă lumineze in situatia asta?
Vă mulțumesc.

bogdans3500

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by bogdans3500 » 11 Jan 2016, 13:49

Bună ziua, am aceeasi speță cu mențiunea că am primit rezoluție de la procuratură "renunțarea la urmărirea penală și obligația de a plăti 100 de ron cheltuieli judiciare?.
Bun!. Am dat testul, luat cu 13 puncte, făcut cerere la politie pentru reducerea perioadei.Un domn politist mi-a spus că nu se reduce la 30 de zile pentru că e vorba de o faptă penala, dar nu a stiut sa-mi zică articolul din lege care invocă neacordarea reducerii respective.Conform art.221 sunt eligibil sa primesc această reducere.
Cine mă poate lumina?

Guest

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by Guest » 24 Jan 2016, 18:23

Buna am si eu o intreabare acum 1 ana ma prin fara permis de conducere cu nr false pe masina si mia data 2 ani de supravegere si sa platesc 300 de lei cheltuieli de judecata daca nu ma prezint la termen si nu platesc ce se poate intanpla va rog daca stiti sa imi dati un sfat

Guest

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by Guest » 13 Sep 2016, 14:16

bogdans3500 wrote:Bună ziua, am aceeasi speță cu mențiunea că am primit rezoluție de la procuratură "renunțarea la urmărirea penală și obligația de a plăti 100 de ron cheltuieli judiciare?.
Bun!. Am dat testul, luat cu 13 puncte, făcut cerere la politie pentru reducerea perioadei.Un domn politist mi-a spus că nu se reduce la 30 de zile pentru că e vorba de o faptă penala, dar nu a stiut sa-mi zică articolul din lege care invocă neacordarea reducerii respective.Conform art.221 sunt eligibil sa primesc această reducere.
Cine mă poate lumina?
Cum ai rezolvat problema?Sunt in aceeasi situatie.

radu

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by radu » 28 Nov 2016, 18:46

Am avut norocu sa ma opreasca un echipaj de politie si surpriza nr.expirate.(Fara alcol totu era curat)intrebarea mea este cat dureaza procesul asta??la ce ma pot astepta??necestita sa mi angajez avocat??

ioana

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by ioana » 10 Jul 2017, 17:13

Bună ziua am si eu câteva întrebări
Mi-a fost expirate numerele rosi timp de 2 zile Si am fost prinsă sa politie neștiind ca mi sa expirat numerele am fost dusă la politie timp de 1 ora mia luat carnetul de conducere,plus ca după doua zile mi-ai scos numerele dosarul era gata făcut pentru numere as vrea sa stiu parerea voastră ce urmeaza stiu ca timp de 15 zile mai am voie sa conduc,as vrea sa stiu cat va fi amenda sau ce se va intampla dacă trebuie sa merg la judecator.
Eu niciodată nu am fost la politie nu am cazier nimic a fost pentru prima data când mi sa întâmplat asa ceva!

marius

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by marius » 19 Aug 2017, 12:38

buna miam loat si eu o masina din italia si am aduso pe plaforma in ro dintre care am facut programare la numere rosi si mi sa spus ca mi le da peste 2 luni . si dupa eu am focut o prostie si am loat niste numere rosi expirate de la alta masina si leam pus pe a mea si ma prins . ce imi va face in cazul acesta .multumesc fara jicniri :wall:


Florinmiha

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by Florinmiha » 31 Jan 2018, 00:40

Buna seara va spun la toti acelasi lucru am patit si eu astazi in data de 30/01/2018 mam ales cu dosar penal si permisul luat si mia data dovada 15 zile nu stiu ce se poate intampla nu am mai avut nici o data probleme cu legea e pentru prima oara si nu stiu ce se poate intampla ma aleg cu amenda doar nu stiu cand o sa imi dea permisu pentru ca trebuie sa merg la munca in Germania numerile sunt expirate doarde 3 zile Maine imi vine nr noi este al treilea rand de nr Rosi va rog dati si mie ceva detalia cine a mai trecut prin problema din asta ca rog frumos

Radu

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by Radu » 15 Feb 2019, 19:14

Am si eu o problema cu numere roși expirate mi facut dosar penal oare ami trebuie avocat

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests