Cum schimb numele copilului?

Familiei
Post Reply
adryanad73

Cum schimb numele copilului?

Post by adryanad73 » 11 Aug 2010, 13:41

V-as ramane datoare daca m-ati ajuta cu un sfat.
Am un baietel de 5 ani, dintrun concubinaj(suna urat, dar asta e).
Copilul a fost recunoscut la nastere, deci poarta numele tatalui biologic. Probema este ca d-sul a plecat din tara cand copilul avea 6 sapt. si dus a fost, mai suna cand si cand, dar fara prea mare interes. Bani nu a trimis niciodata. Eu de un an m-am casatorit si am vrea ca baietelul sa poarte numele tatalui actual, care si face totul pt. el. Nu sunt interesata sa-l dau in judecata pt. vreo pensie alimentara, copilul nu duce lipsa de nimik, vreau doar sa stiu ce trebuie sa intreprind ca sa-i pot da copilului noul nume . Ideea este ca am vrut sa iesim cu copilul din tara de f multe ori si n-am putut din cauza asta, ca ii trebuie acordul celuilalt parinte la notar. Eu am vorbit recent cu tatal biologic si i-am spus ca as vrea sa-i schimb numele copilului, initial a zis ca nu-i de acord, apoi a zis ca se mai gandeste....dar eu stiu ca inseamna un NU. Ce sanse am sa fac schimbarea, in conditiile in care copilul nu si-a cunoscut niciodata tatal caruia ii poarta numele? Sau ce alte variante ar exista, sa scap de acest " nume" din trecut?

angel

Re: Cum schimb numele copilului?

Post by angel » 11 Aug 2010, 18:52

juridic,n-aveti cum sa-i schimbati numele copilului, in sensul ca sa-i renegati tatal biologic, decat sa-l decadeti din drepturile parintesti...

Marin Valentina

Re: Cum schimb numele copilului?

Post by Marin Valentina » 23 Jun 2015, 17:17

Bună ziua.Am un baetel în vârstă de 6 luni dintr-o alta relație, de 8 luni sunt intr-o alta relație și am trecut băiatul pe numele de familie al actualului partener deși nu este copilul lui,ce trebuie sa fac ca sa îmi trec copilul pe numele meu și sa nu mai fie pe numele actualului partener.

Leon Carmen

Re: Cum schimb numele copilului?

Post by Leon Carmen » 30 Jun 2015, 11:53

O actiune civila avand ca obiect tagada paternitatii. Aratati instantei ca nu barbatul trecut in certificatul de nastere este tatal biologic al copilului, insa asta presupune si un test ADN. In urma acestui test, puteti trece numele copilului pe numele dvs.

Ciucur ramona

Re: Cum schimb numele copilului?

Post by Ciucur ramona » 13 Feb 2018, 12:17

Buna am o intrebare la dumneavoastra as vrea sa schimb numele la fata se poate si unde tre sa spun actele si ce acre va multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests