Rolul unui avocat.

Discutii filosofice pe teme actuale.
spionul

Re: Rolul unui avocat.

Post by spionul » 04 Aug 2010, 20:34

angel wrote:spionule, vezi sa nu te arzi :mrgreen:
pâ r ....ţ
angel wrote:........nu cred ca avem aceleasi medii in care ne invartim, n-avem aceleasi studii si nici grade de specializare identice si cred ca nici aceeasi varsta...asa cum ti-a zis si colega cu care ai vorbit la telefon, se fac enorm d emulte sacrificii ca sa ajungi avocat...dar asta n-are nici o relevanta pentru tine,......
ma faci sa rad. de parca numai cei care vor sa devina avocati fac sacrificii.

Parerea mea personala, pe care sper sa nu mi-o luati in nume de rau, rolul avocatului este de a lua banu de la client, de a-i face o actiune i doru lenii dand copy-paste din calculator, modificand actiunea la speta clientului, apoi trimitand pe altul sa-i amane dosarul "la infinit" (incepand de la lipsa aparare, motiv de boala, motiv de draci-laci, de recuzare...etc), de a-i cere in continuare bani clientului pacalinu-l intr-un fel sau altul ca asa e politica la barou, ca trebuie sa plateasca anumite taxe pentru a-l apara o perioada asa de lunga, iar intr-un final, dupa un an de amanari, sau poate doi-trei, apare la termenul de judecata, hop-top, zice doua vorbe in fata completului si gata cauza. Si daca mai are ghinionul sa piarda procesul iar clientul il suna sa-i ceara socoteala, el (avocatul) se eschiveaza sa-i mai raspunda la telefon, apoi se plange ca este hartuit de un client "nebun".

Nu toti avocatii sunt asa, dar majoritatea..........

bfun

Re: Rolul unui avocat.

Post by bfun » 04 Aug 2010, 20:38

Code: Select all

Avocatul te apara de toti cei de mai sus precum si de alte persoane care cred ca, datorita cunostintelor de specialitate pe care ei le au, iar tu nu, te pot induce in eroare.
Raspuns gresit!! Avocatul nu te apara (sau cel putin nu intodeauna asa cum ar trebuii sa o faca).

Code: Select all

Raspunsul la intrebarea de ce un avocat nu poate garanta castigarea unui proces. 
Nici nu am cerut asta! Am cerut doar garantarea un verdict! (Castigi/Pierzi) Iar cand spun garanteze o spun cu idea ca avocatul sa raspuna in cazul in care acesata greseste.

Code: Select all

Ca sa inchei, voi anticipa o eventuala intrebare - "daca avocatul imi incalca drepturile cine ma apara?". Raspunsul _______, da ati ghicit din nou un alt avocat.
Aveti perfecta dreptate! Insa va rog frumos sa imi raspundeti si dvs la o intrebare:

Daca statul imi incalca drepturile iar situatia mea materiala este extrem de fragila in aceasta perioada de criza neavand suficienti bani pentru a apela la un avocat cine ma apara?

angel

Re: Rolul unui avocat.

Post by angel » 06 Aug 2010, 01:10

spionul wrote: pâ r ....ţ
spionule daca ai probleme cu ingurgitarea..mergi la baie...aici este un for public... :mrgreen:
spionul wrote: ma faci sa rad. de parca numai cei care vor sa devina avocati fac sacrificii.

Parerea mea personala, pe care sper sa nu mi-o luati in nume de rau, rolul avocatului este de a lua banu de la client, de a-i face o actiune i doru lenii dand copy-paste din calculator, modificand actiunea la speta clientului, apoi trimitand pe altul sa-i amane dosarul "la infinit" (incepand de la lipsa aparare, motiv de boala, motiv de draci-laci, de recuzare...etc), de a-i cere in continuare bani clientului pacalinu-l intr-un fel sau altul ca asa e politica la barou, ca trebuie sa plateasca anumite taxe pentru a-l apara o perioada asa de lunga, iar intr-un final, dupa un an de amanari, sau poate doi-trei, apare la termenul de judecata, hop-top, zice doua vorbe in fata completului si gata cauza. Si daca mai are ghinionul sa piarda procesul iar clientul il suna sa-i ceara socoteala, el (avocatul) se eschiveaza sa-i mai raspunda la telefon, apoi se plange ca este hartuit de un client "nebun".

Nu toti avocatii sunt asa, dar majoritatea..........
se pare caci cunosti foarte bine modul in care procedeaza unii avocati...cred ca vorbesti din propria experienta...spor la treaba atunci si sper sa nu ti se strice mouseul...

si...se pare caci confunzi majoritatea cu minoritatea...grav...e o chestiune de procente doar, deci...neimportant :mrgreen:

am spus-o si eu ca o parte din avocati procedeaza asa...dar sa nu confundam unele elemente,care fac profesia de ras, cu majoritatea... nu poti sa tragi concluzii si sa generalizezi,doar in urma "unui studiu de caz"pe cativa avocati...si nimeni nu confera dreptul ca sa fie blamata o intreaga profesie....este chiar extrem de jignitor pentru cei care respecta, iubesc si-si fac meseria asta cu onoare.

spionul

Re: Rolul unui avocat.

Post by spionul » 07 Aug 2010, 11:23

angel wrote:se pare caci cunosti foarte bine modul in care procedeaza unii avocati...cred ca vorbesti din propria experienta..
nu sunt avocat :grin: :bere:

angel

Re: Rolul unui avocat.

Post by angel » 07 Aug 2010, 16:05

spionul wrote:
angel wrote:se pare caci cunosti foarte bine modul in care procedeaza unii avocati...cred ca vorbesti din propria experienta..
nu sunt avocat :grin: :bere:
evident ca nu mai esti, dar asta nu presupune ca n-ai fost :wink:
bun,oricum mai cunoastem si noi situatii in care dispozitivul e deja facut si doar se da copypaste si se modifica doar partea introductiva :-P ,si nu mica mi-a fost mirarea sa vad ca-n oglinda,totul la oferta, in spete diferite/parti diferite...in asa fel incat aveam un sentiment de deja vu...dar cu totii suntem oameni,iar sistemul este cel pe care-l stim ...intotdeauna am incercat sa ma pun si-n situatia celeilalte parti,si i-am acordat atenuante,e drept insa si faptul ca am si exploatat la maximum erorile in aparare :|
:bere:

spionul

Re: Rolul unui avocat.

Post by spionul » 07 Aug 2010, 20:34

angel wrote:evident ca nu mai esti, dar asta nu presupune ca n-ai fost :wink:
Nu am fost si nu-mi doresc sa devin avocat vreodata. Am invatat dreptul (printre picaturi) pentru a stii cum sa incalc mai bine regulile :mrgreen:

stoica silvia

Re: Rolul unui avocat.

Post by stoica silvia » 11 Aug 2010, 16:00

Urata treaba!!!!!
Citesc si sunt din ce in ce mai nedumerita:ne-am inscris in acest forum
- unii pentru a oferi o consultanta pro-bono (gest nobil si de admirat avand in vedere ca aceste consultatii sunt oferite in timpul liber) :carte:
- altii pentru a obtine de aceste consultatii, indrumari etc., oferite de avocati, consilieri juridici, repet, pro-bono, beneficiind de disponibilitatea acestor eXcroci cum ii numiti dvs. bfun. :wall:
Vad ca initial ati postat problema Dvs. primind indrumari in acest sens, indrumari pentru care nici macar nu v-ati obosit sa multumiti. Tine de bunul simt, care oricum nu se poate cumpara. Sau ati raspuns solicitarii av. agenda? :?:
Fara a minimaliza problema Dvs. sistemul de sustinere "a cladiri" (vad ca gramatica limbii romane va avantajeaza la fel ca bunul simt) nu poate fi afectat de infiltratiile prin pereti. Drumul este foarte lung pentru a fi afectata structura de rezistenta a imobilului. Inteleg ca sunteti revoltat pe lipsa bunului simt a vecinilor Dvs.
Descrieti imobilul ca fiind alcatuit din doua corpuri A si B. Aceste corpuri inteleg ca sunt distincte, deci au numere cadastrale diferite. Sunteti sigur ca in contractul de vc al vecinului este trecuta terasa (acoperisul Dvs.)? In contractul Dvs. este trecut imobilul fara acoperis? Nu prea cred. Daca in contractul vecinului figureaza acoperisul Dvs ca fiind terasa acestuia, atunci sunteti in indiviziune fortata. Vecinul a pus la dispozitia instantei contractul vc? Sunt multe aspecte de lamurit inainte de a aduce reprosuri celor ce au incercat sa va ajute pe acest forum si asta pro-bono. Gasesc gresita abordarea unui avocat prin intermediul telefonului (chiar daca numarul este public, accesibil pe site-ul Baroului) expunand situatia in acest mod, fara ca acesta sa aiba posibilitatea sa va cunoasca personal, sa vada inscrisurile ce le detineti, etc. Puteti fi oricine, chiar o persoana care se amuza in acest mod. Faptul ca ati fost deziluzionat de modul in care ati fost tratat de anumiti avocati nu va da dreptul sa generalizati. Si nu uitati: nimeni nu va poate "tepui" daca Dvs. nu permiteti. Dar, din cate observ din relatarea spetei, ati renuntat la actiune singur. Nimeni nu v-a obligat, nu? Deci, consecintele vi le asumati. Nu este vinovat avocatul, ci Dvs.

angel

Re: Rolul unui avocat.

Post by angel » 11 Aug 2010, 18:42

spionul wrote:
angel wrote:evident ca nu mai esti, dar asta nu presupune ca n-ai fost :wink:
Nu am fost si nu-mi doresc sa devin avocat vreodata. Am invatat dreptul (printre picaturi) pentru a stii cum sa incalc mai bine regulile :mrgreen:
mda...offf regulile astea...gurile rele spun c-au fost facute, tocmai pentru a fi incalcate... :crizaderas:

@stoica silvia: :aplauze: :aplauze:
:cake: :cafea:

bfun

Re: Rolul unui avocat.

Post by bfun » 11 Aug 2010, 21:10

Raspunsurile referitoare la problema mea le gasiti in Subiectul precizat in forum:

post153803.html#p153803

Pentru a nu crea o oare care confuzie intre cele 2 subiecte. Tin sa precizez inca o data ca cele 2 subiecte nu au nici o legatura unul cu celalat.

Code: Select all

Gasesc gresita abordarea unui avocat prin intermediul telefonului. (chiar daca numarul este public, accesibil pe site-ul Baroului) expunand situatia in acest mod, fara ca acesta sa aiba posibilitatea sa va cunoasca personal, sa vada inscrisurile ce le detineti, etc. Puteti fi oricine, chiar o persoana care se amuza in acest mod. Faptul ca ati fost deziluzionat de modul in care ati fost tratat de anumiti avocati nu va da dreptul sa generalizati.
Doamna respectiva ma invitat sa discutam aceasta problema la un MALL FATA in FATA si sa ii prezint toate documentele si am fost de acord insa aceasta intalnire era defapt o consultatie care ma costa 60/ron PER ORA + ...

Am spuso si o repet! Nu am cerut Pareri, Opini, s.a.
Am intrebat doar daca ma poate ajuta SAU NU in acest caz atata tot! Nu am cerut detalii despre acest caz. Insa pe doamna respectiva a deranjato mai mult timpul petrecut la telefon si nimic mai mult. Mi se pare normal sa stiu daca ma poti ajuta sau nu. Iar in cazul in care nu ma poti ajuta e dea dreptul aberant sa te platesc pentru asta!

Code: Select all

Faptul ca ati fost deziluzionat de modul in care ati fost tratat de anumiti avocati nu va da dreptul sa generalizati.
Hai sa facem un pariu! Aveti curajul?

Va iau de manuta si mergem la toate firmele de avocatura MARI, MEDII, MICI, sau avocati independenti si expunem cazul meu, avand un salariu de 1000 ron / luna din care 600 ron rate la banci.
Cati credeti ca imi vor oferii ajutorul? Din ce motiv? Nu avem drepturi egale? Unde este constitutia?

Sa presupunem ca gasim 50% (DOAR PRESUPUN!) Nu am cunostiinte juridice, nu cunosc legi, etc... desi nu sunt zugrav nici unul dintre voi nu cred ca va zugraviti singuri casele ci apelati la zugravi. Iar acesti zugravi nu isi incaseaza banii decat dupa finalizarea lucrarii.

Din 50% cati credeti ca imi vor rezolva cazul (NU VOR MAI APAREA INFILTRATII IN CASA PROVENITE DIN TERASA VECINULUI MEU) cu frumusica suma de 400 ron disponibila in fiecare luna?

IN cat timp se va finaliza acest caz?

Dupa vorbim de Tepe, escrocherii s.a. Ce vina am eu pentru situatia creata?

stoica silvia

Re: Rolul unui avocat.

Post by stoica silvia » 11 Aug 2010, 22:56

Multumesc angel, cafeaua am servit-o pana la ultima picatura. Eeehh... tortul doar o felie ca stii cum e... trebuie sa avem grija sa tinem colesterolul in frau. Asa ca partea leului
i-am lasat-o initiatorului topicului. Poate-i mai trece amaraciunea acumulata. :oops:

Iar acum mesaj pt. bfun:
1. Am citit raspunsurile referitoare la problema Dvs., de fapt le-am recitit. Asa ca, daca ati citit printre randuri mesajul anterior, ati avut ocazia sa observati ca nu fac confuzie intre cele doua subiecte, cu toate ca o legatura intre ele exista: Dvs si problema Dvs.

2."Doamna respectiva ma invitat sa discutam aceasta problema la un MALL FATA in FATA si sa ii prezint toate documentele si am fost de acord insa aceasta intalnire era defapt o consultatie care ma costa 60/ron PER ORA + ."

Nu inteleg motivul pt. care nu ati acceptat invitatia la MALL: pentru ca ar fi trebuit sa scoateti din buzunar 60 ron/ora sau pt. ca aceasta consultatie x ora inclusiv prezentarea documentelor avea sa fie efectuata intr-un MALL?
Eu in locul Dvs. as fi refuzat consultatia tocmai pt. acest ultim motiv. Nu as fi acceptat niciodata o consultatie intr-un MOLL. Chiar daca ar fi fost cu titlu gratuit. Tine de respect. Deci, din punctul meu de vedere ati gresit atat avocatul cat si abordarea acestuia. Sau, poate nu ati gresit avocatul ci modul de a-l aborda. In acest caz, avocatul respectiv v-a raspuns cu aceeasi moneda: Dvs. fara a o cunoaste ii expuneti problema la telefon solicitand (fara ca aceasta in prealabil sa studieze documentele) totodata un verdict din partea acesteia. Banuiesc ca acesta este motivul pt. care v-a invitat la MOLL si nu la birou (sau in cel mai rau caz la barou). D-na avocat a dat dovada de aceeasi lipsa de respect in privinta Dvs. cata lipsa de respect ati demonstrat in privinta ei. Nu uitati ca problema Dvs. este una care se discuta intr-un ambient linistit, relaxat, nu in forfota unui MALL. Cum poate un avocat sa va dea un raspuns promt la telefon fara a studia inscrisurile ce le detineti? De unde sa stie daca va poate ajuta sau nu?
Intreband-o daca va poate ajuta sau nu ati cerut de fapt "Pareri, Opini". Asa ca, cu scuzele de rigoare, vina pentru comportamentul avocateiva apartine.
3. Din principiu nu pariez.
Si nu este nevoie sa merg la toate firmele de avocatura. Intr-adevar, situatia materiala expusa nu este de invidiat. Dar permiteti o intrebare: ati auzit vreodata de OUG 51/2008? Oricat ar fi de "incurcata" legislatia romana, va ofera totusi o alternativa.
In ceea ce priveste timpul pentru finalizarea cazului Dvs. nu depinde numai de avocat ci si de instanta, de partea adversa (care poate solicita amanare la primul termen, poate depune inscrisuri in rate), etc.
In ceea ce priveste problema infiltratiilor, aici aveti dreptate. Nimeni nu va poate garanta ca acestea nu vor mai fi. Nici cel mai bun, corect, loial avocat. Aici depinde in cea mai mare masura de Dvs. si de relatia pe care o aveti cu vecinul.
Din punct de vedere tehnic, ceva solutii ar fi:aplicarea unei hidroizolatii de calitate (cum ar fi Radcon Formula 7), montarea si unui jgheab sub picurator,care sa preia apa, ridicarea unei borduri pe margine terasei si evacuarea apei cu ajutorul unui sifon legat la un burlan din apropierea terasei. Ceva totusi nu am inteles: apartamentul vecinului da in terasa Dvs? Cele doua corpuri sunt alipite, au zid comun? In ce mod are acces vecinul la acoperisul Dvs.? Nu mi-ati raspuns daca ati vazut actul de vc. al vecinului. Este trecuta terasa (acoperisul )? Sau foloseste acest spatiu abuziv? Dvs. aveti acces la acoperis?
Nu cunosc proiectul imobilelor, dar, daca nu reusiti in mod amiabil sa rezolvati problema ( si aveti acces la acoperis pt. ca oricum nu cred ca acesta are prin cvc in folosinta exclusiva acoperisul Dvs) solicitati de la Primarie autorizatie de constructie a unei mici magazii pe terasa respectiva.
Din cate ati relatat nu aveti o vina anume pt. acesta situatie. Poate doar comportamentul a contribuit in oarecare masura. Oricum, eu nu as fi renuntat la proces. Dvs. de ce ati facut-o?

observer

Re: Rolul unui avocat.

Post by observer » 12 Aug 2010, 07:31

Hai sa facem un pariu! Aveti curajul?

Va iau de manuta si mergem la toate firmele de avocatura MARI, MEDII, MICI, sau avocati independenti si expunem cazul meu, avand un salariu de 1000 ron / luna din care 600 ron rate la banci.
Daca ai rate la banci e problema ta. NU inteleg de avocatii trebuie sa faca munca voluntara sau prost platita ca ai tu rate la banci. Faci cerere de ajutor public judiciar si iti da statul asta pe care il tot ponegriti si avocat si expert si te scuteste sau iti esaloneaza si taxele de timbru.

Faptul ca te-a chemat intr-un mall sa vb cu tine nu inseamna neaparat ca trebuia sa iti ofere consultatie gratuita. Banuiesc ca nu ti-a oferit sfaturi juridice prin vreo cabina de proba sau in timp ce alerga prin magazine, ci la o cafea la vreun restaurant de pe acolo, deci inclin sa cred ca ti-a dedicat aceea ora chiar daca locatia era un mall.

Daca orele de consultanta nu ar fi platite ar trebui sa dam consultatii si noaptea caci noi romanii suntem mari amatori de chilipiruri. Ideal ar fi fost pt tine daca avocata in cauza ar fi venit la tine acasa si ar fi facut hidroizolatia personala si apoi pe banii ei ar fi demarat procedurile judiciare sa ia banii de la vecin.


Ca avocat nu poti sa garantezi solutii pentru ca nu depinde totul de tine. De cele mai multe ori clientul nu iti spune cazul complet si afli in instanta tot felul de chestii noi , care pt el au fost nesemnificative dar care pot rasturna situatia. Daca ti-am cere bani in plus pentru ca ai denaturat situatia am fi si mai mari ticalosi.
Apoi intervine judecatorul care are propria lu viziune si care vede lucrurile in felul lui si care iti da cu dosarul in cap. La ce rata de casari exista in RO (peste 50%) iti dai seama ce minunat se judeca la fond.
Mai sunt de zeci de motive pt care nu se pot garanta solutii dar timpul nu imi mai permite sa le expun.

Eu ti-as fi luat 100 ron consultatia si dupa as fi citit in ochii tai caracterul tau 200. 60 de lei a fost un chilipir

bfun

Re: Rolul unui avocat.

Post by bfun » 13 Aug 2010, 08:33

Code: Select all

Nu inteleg motivul pt. care nu ati acceptat invitatia la MALL: pentru ca ar fi trebuit sa scoateti din buzunar 60 ron/ora sau pt. ca aceasta consultatie x ora inclusiv prezentarea documentelor avea sa fie efectuata intr-un MALL?u in locul Dvs. as fi refuzat consultatia tocmai pt. acest ultim motiv. Nu as fi acceptat niciodata o consultatie intr-un MOLL. Chiar daca ar fi fost cu titlu gratuit. Tine de respect. 
Am gasit numarul unei avocate pe un oare care site, am sunat am incercat sa ii explic problema iar doamna a considerat ca este mult de vorbit iar prin telefon nu este rentabil de loc! Nu am propus eu intalnirea in Mall ci doamna avocata. Initial nu refuzasem intalnirea insa nu dispuneam de suma ceruta de catre aceasta. NU AM CERUT INFORMATII DECAT SA IMI SPUNA DACA MA POATE AJUTA (CONTRA COST) IN ACEST CAZ ! ATATA TOT!
Sa inteleg ca pentru unii din voi acest tip de informatie este contra cost!? Ce se intampla daca (SA PRESUPUNEM) apelez la 10 avocati platind o consultatie iar raspunsul acestora este ca (Aveti un caz mai dificil si nu va pot ajuta) ...

Nu am stabilit eu imprejurimile in care ma pot intalni cu un avocat si nu ma deranjeaza atata timp cat o fac cu un rost.

Code: Select all

3. Din principiu nu pariez.
Si nu este nevoie sa merg la toate firmele de avocatura. Intr-adevar, situatia materiala expusa nu este de invidiat. Dar permiteti o intrebare: ati auzit vreodata de OUG 51/2008? Oricat ar fi de "incurcata" legislatia romana, va ofera totusi o alternativa. 
In ceea ce priveste timpul pentru finalizarea cazului Dvs. nu depinde numai de avocat ci si de instanta, de partea adversa (care poate solicita amanare la primul termen, poate depune inscrisuri in rate), etc.
Majoritatea te refuza in scarba...
Sau iti iau banii (Multi/Putini) si cand tragi linie ajungi la concluzia ca ...
(Un vecin a investit sume mari de bani in avocati pentru a nu fii dat afara din casa in care a stat foarte mult timp. Nu cunosc motivul pentru care a fost dat afara, dar ce vreau sa subliniez e faptul ca a bagat foarte multi bani in avocati si tot a fost dat afara.)

Code: Select all

Din punct de vedere tehnic, ceva solutii ar fi:aplicarea unei hidroizolatii de calitate (cum ar fi Radcon Formula 7), montarea si unui jgheab sub picurator,care sa preia apa, ridicarea unei borduri pe margine terasei si evacuarea apei cu ajutorul unui sifon legat la un burlan din apropierea terasei.
Nu am spus ca este imposibil dar hai sa luam cateva lucruri in calcul :

1. Aveti idee cat ma costa pe mine aceasta hidroizolatie? (cum ar fi Radcon Formula 7)

2. Ce garantie am eu ca in cazul in care as da acesti bani sa repar aceasta terasa, vecinul o va ingriji in asa fel in cat va prevenii astfel de situatii?

(Va spun eu ! AM 0, am discutat cu el si i-am cerut sa imi dea in scris o declaratie facuta prin notar ca va proteja reparatiile facute de mine si va ingriji aceasta terasa in asa fel in cat sa nu mai apara aceste situatii. Iar raspunsul lui a fost NU!

3. Atata timp cat el poate calca pe aceasta terasa iar nici o institutie a statului roman nu ia nici o masura sa ii impuna anumite conditii prin care poate fii folosita aceasta terasa, il doare in bascheti ca apa provenita dupa aceasa terasa se infiltreaza in locuinta lu X sau a lu Y.



Daca ai rate la banci e problema ta. NU inteleg de avocatii trebuie sa faca munca voluntara sau prost platita ca ai tu rate la banci. Faci cerere de ajutor public judiciar si iti da statul asta pe care il tot ponegriti si avocat si expert si te scuteste sau iti esaloneaza si taxele de timbru.
Ei bine de unde vrei tu ca eu sa stiu ca statul roman iti da avocat si expert? Ca nimeni nu iti da nici o informatie!

Nu am absolut nimic cu avocatul X ca ia onorariul Y, dar nu toata lumea isi permite un avocat SI UNUL CARE CU ADEVARAT SA FACA CEVA NU UN AVOCAT DE ASAMBLU CUM SUNT MAJORITATEA!

Din ce motiv avocatii nu isi incaseaza banii (onorariile) din procese la finalizarea acestora, partea vinovata sa fie obligata la plata in totalitate a costurilor de judecata. Pentru ca nu am eu nici o vina ca sunt obligat sa apelez la aceasta institutie.
Daca orele de consultanta nu ar fi platite ar trebui sa dam consultatii si noaptea caci noi romanii suntem mari amatori de chilipiruri. Ideal ar fi fost pt tine daca avocata in cauza ar fi venit la tine acasa si ar fi facut hidroizolatia personala si apoi pe banii ei ar fi demarat procedurile judiciare sa ia banii de la vecin.
Pentru mine o consultatie inseamna sa primesc informatii cu adevarat AJUTATOARE privind cazul precizat sau Problemele ce pot aparea in proces.

Dar sa iti spun eu ce inseamna o consultatie platita de mine cu suma de 200 ron pe care am chitanta!

La prima intalnire i-am prezentat avocatului cazul meu iar dupa acesta m-a incurajat ca am 100% sanse de castig iar dupa 2 - 3 sedinte ajungeam la Basescu si/sau la CEDO.
Acest avocat imi spune ca nu exista cai de rezolvare in aceasta problema decat prin actionare in judecata cereri de daune morale, materiale.

Un alt avocat Probabil ca si tu veti spune cu totul altceva. Din ce motiv nu poti oferii o garantie a acestor servicii. De exemplu avocatul cand a spus ca nu exista cai de rezolvare in aceasta problema decat prin ... iar acest lucru este dovedit ca avocatul a gresit, sa imi restituie banii inapoi ba chiar sa imi plateasca si mie timpul pierdut.
Ca avocat nu poti sa garantezi solutii pentru ca nu depinde totul de tine. De cele mai multe ori clientul nu iti spune cazul complet si afli in instanta tot felul de chestii noi , care pt el au fost nesemnificative dar care pot rasturna situatia. Daca ti-am cere bani in plus pentru ca ai denaturat situatia am fi si mai mari ticalosi.
NU AM CERUT GARANTAREA CASTIGULUI !!!!!

Din ce motiv nici un avocat nu poate garanta un raspuns privind un caz ( Care sunt sansele mele intr-un proces )?

Castigi sau Pierzi, indiferent daca clientul este atat de idiot sa nu expuna in totalitate problema respectiva.

agenda

Re: Rolul unui avocat.

Post by agenda » 14 Aug 2010, 10:20

:crizaderas: :crizaderas:

bfun raspunsurile si comentariile tale sunt atat de absurde...atat de ridicole...caraghioase incat ... imi aduce aminte de o gluma care am primit mai de mult..uite asta...

"Legitima aparare intelectuala
Un barbat e adus in fata judecatorului pentru ca a omorat-o pe sotia lui.
- Fapta dumneavoastra e sub orice critica. Daca aveti intentia ca tribunalul
sa nu va condamne la inchisoare pe viata, trebuie sa ne expuneti motive cat
de cat plauzibile care sa va poate reduce pedeapsa.

- Domnule judecator, sotia mea era asa de proasta incat nu am putut sa ma
controlez si a trebuit sa o arunc de la balcon.
- Declaratia dumneavoastra este o obraznicie nemaiauzita si daca nu doriti
ca juratii sa va condamne inainte sa continuam procesul trebuie sa aveti
argumente cu adevarat plauzibile.
- Pai sa va povestesc. Locuim intr-un bloc cu 10 etaje la ultimul etaj si la
parter locuieste o familie de pitici. Parintii au 1 metru si copii, cel de
12 ani 70 de cm si cel de 14 ani are 90 de cm .

- In ziua respectiva i-am spus sotiei:
- E teribil sa fii pitic. Saracii vecini de la parter, toti sunt asa mici!
-Da, raspunde sotia sunt o adevarata specie de pirinei.
- Pigmei ai vrut sa spui!
- Nu, pigmei e ceea ce are omul in piele si de la care se alege cu pistrui.
- Aia se numeste pigment.
- Ma lasi? Pigment e chestia aia pe care scriau vechii romani.
- Ala se numeste pergament.
- Cum poti draga sa fii asa de incult? Pergament e cand un scriitor publica
o parte din ce a scris.

- Domnule judecator, va inchipuiti ca mi-am inghitit cuvantul „fragment“ ca
sa nu mai continui discutia asta aberanta. M-am asezat pe fotoliu si am luat
un ziar sa-l rasfoiesc. Nici nu m-am asezat bine ca apare sotia mea langa
mine cu o carte in mana si imi spune:
- Uite draga, asta e ceea ce scrie un scriitor si se numeste carte , daca nu
aveai idee ce e aia. Ia si citeste Veranda de la Pompadur.

Iau carte in mana si ii spun “Draga mea, asta e o carte in limba franceza
Marchiza de Pompadour, nu trebuie sa interpretezi numele in romana” .
- Asta e buna draga, imi dai tu lectii de franceza, mie care am facut
meditatii cu un vector de la facultate !!
- Ala nu se numeste vector, se numeste lector.
- Esti prost, Lector a fost un erou grec din antichitate.
- Ala a fost Hector si era troian.
- Hector e unitate de masura a suprafatei blegule.
- Ala e hectar draga mea.

- Ma uimesti cu incultura ta. Hectar e o bautura a zeilor.
- Ala se numeste nectar spun eu oftand din adancul sufletului.
- Habar nu ai, eu stiu sigur ca era si o melodie pe tema asta pe care o
cantau doua prietene in duo.
- Nu se spune duo se spune duet.

- Ma scoti din sarite, cum dracu de esti asa de incuiat? Duet e cand doi
barbati se bat cu sabiile
- Ala se numeste duel.
- Pe dracu, duel e gaura aia neagra din munte de unde apare trenul.
- Domnule judecator, aveam tunel pe limba dar am simtit ca mi se face negru
in fata ochilor si nu m-am mai putut stapani si am aruncat-o pe geam.


Liniste in sala… judecatorul ia ciocanelul de pe masa, loveste cu el
puternic si spune:
- Esti liber, a fost un caz clar de legitima aparare. Eu o aruncam deja de
la Hector."


pe tine bfun te-as fi aruncat...de fapt chiar te-am aruncat deja de la "de ce nu pot garanta ..." si te rog sa ma crezi ca sunt in legitima aparare fara niciun dubiu.

si acum :crizaderas: ... in afara de faptul ca ne numesti pe toti escroci...si restul aberatiilor care le spui...si in ciuda faptului ca primesti incontinuu (nu inteleg de ce...) sfaturi bune de la colegi... (evident fara a multumi ...ca doare...)
iti bagi labutele (a se citi labele si bocanci) in buzunarele noastre si ne spui tu cand, cum si de la cine trebuie sa ne incasam noi onorariu?! pe munca noastra?

sau crezi ca avem vreo obligatie sa te reprezentam pe tine? hai sa te lamuresc. nu avem. si nu esti obligat sa apelezi la noi. descurca-te singur ... ca tot esti atat de destep...

in alta ordine de idei...hai sa iti fac eu o oferta pt ca te simpatizez.

iti garantez solutia...nu orice solutie...eu iti garantez castigul, tot eu o sa iti achit tie 1 (unu) leu (desi face mai mult :lol: )...si ne intalnim intr-un gang pe la 00:30. sa nu uiti sa aduci toate actele referitoare la cazul tau...

vom sta calm si vom discuta speta :wink:

stoica silvia

Re: Rolul unui avocat.

Post by stoica silvia » 14 Aug 2010, 12:38

BUNAAAAAAAAAAAAAA :crizaderas: :crizaderas: :crizaderas:
Asta chiar e buna agenda. EEEEEHHHHHH. Eu nu am vrut sa jignesc, asa ca mesajul meu nu a reflectat in totalitate ceea ce gandesc. Mai mult, am incercat sa-i sugerez D-nului bfun cateva optiuni. Vad ca inteles-o doar pe cea cu izolatia. :wall: Iar raspunsuri cu privire la amplasamentul imobilului si la dreptul de proprietate al vecinului pentru terasa(acoperisul lui bfun) tot nu am primit. Oricum, observ ca bfun vrea doar raspunsuri convenabile pt. el chiar daca nu sunt reale. Atunci, hai sa-i spunem cu totii: da domnule bfun, vei castiga in instanta, nu vei mai avea probleme in veci cu vecinul (am sa cumpar eu apartamentul vecinului, ii voi face acestuia o oferta pe care nu o va putea refuza) si voi avea grija toata viata de terasa mea (acoperisul Dvs.), iar dupa mine generatiile urmatoare. Si pt. asta nu va trebui sa faci nimic. Iti suntem datori toti sa te ajutam. Doar existam pt. simplul motiv pt. a-ti face viata mai frumoasa. Si ceea ce este mai important NICI MACAR NU TREBUIE SA NE MULTUMESTI.Totul cu o singura conditie: trebuie sa-mi garantezi cu tot ce ai (bunuri mobile si imobile, etc.) ca maine dimineata ma voi trezi sanatoasa, ca peste o luna, un an, 10 ani, voi fi la fel de sanatoasa si nimic rau nu se va abate asupra mea. Atunci si eu imi voi tine promisiunea. Dca nici macar nu stiti ce scrie in contractul vecinului, cum poate sa va garanteze un avocat castig de cauza? Din cate vad nici ceea ce scrie in contractul Dvs. nu stiti ce scrie. Ati cumparat apartamentul fara acoperis, sau aveti acoperisul (terasa) in indiviziune fortata?
Aveti clienti foarte multumiti cu serviciile pe care le prestati, clienti ce "fac parte din cele mai mari companii din romania". Pai eu, daca am asa clienti, nu stau sa lucrez pe un salariu de 1000 ron. Clientii multumiti inseamna un venit substantial in bugetul firmei unde lucrez, asa ca, intr-o buna zi ii voi spune sefului: ori imi dai un procent (bineinteles prin contract) din venitul pe care il obtii din partea clientilor mei, ori plec si-mi iau clientii cu mine. Dar asta implica: sa fii greu de inlocuit, sa fii super specializat in serviciile ce le prestezi, etc.
Fara a va jigni, dar cred ca este greu atat timp cat observ ca nu stapaniti prea bine gramatica limbii romane. Oricum, o marire de salariu implica posibilitatea angajarii unui avocat caruia -i veti plati si consultatia, sau izolarea terasei in mod corespunzator.
Acum, eu va multumesc pentru faptul ca ati avut amabilitatea sa cititi aceste randuri atat de stangace. Cu scuzele de rigoare.
O zi buna.
P.S. Observer ati scris ceea ce gandesc si eu, dar am avut o retinere sa traduc. :aplauze:
O zi buna tuturor si mult succes (in a selecta clientii). :bye: :cake:

bfun

Re: Rolul unui avocat.

Post by bfun » 14 Aug 2010, 13:10

Draga utilizator agenda daca te consideri atat de .... (cum te consideri tu) .... pana acum nu ai facut decat sa te bagi in seama de poamana, nu ai oferit nici o argumentatie concreta precum eu sunt cel care greseste. Tot ce ai facut a fost doar sa te bagi in seama precum un copil de 12 ani intr-un grup de copii mult mai mari.

si acum :crizaderas: ... in afara de faptul ca ne numesti pe toti escroci...si restul aberatiilor care le spui...si in ciuda faptului ca primesti incontinuu (nu inteleg de ce...) sfaturi bune de la colegi... (evident fara a multumi ...ca doare...)
iti bagi labutele (a se citi labele si bocanci) in buzunarele noastre si ne spui tu cand, cum si de la cine trebuie sa ne incasam noi onorariu?! pe munca noastra?
Daca si eu mai spun aberatii ... tot ce ai spus tu pana acum in acest subiect au fost sfaturi marete ...

Enumereazami si mie 2 din cele mai bune sfaturi primite in acest forum !
sau crezi ca avem vreo obligatie sa te reprezentam pe tine? hai sa te lamuresc. nu avem. si nu esti obligat sa apelezi la noi. descurca-te singur ... ca tot esti atat de destep...
Eu nu am obligati si nici nu am posibilitatea de a obliga pe cineva sa faca acest lucru !
Dar explicami tu, din moment ce practici aceasta meserie nu e si normal sa apelez la tine?
Si tin sa te informez ca sunt obligat sa apelez la voi ! Nici tu nu esti obligat sa apelezi la un mecanic atunci cand masina ta se strica, dar te obligi singur pentru ca nu esti in stare sa o repari !
in alta ordine de idei...hai sa iti fac eu o oferta pt ca te simpatizez.
Multumesc pentru amabilitate dar in acest moment nu imi sunt necesare serviciile tale.
ti garantez solutia...nu orice solutie...eu iti garantez castigul, tot eu o sa iti achit tie 1 (unu) leu (desi face mai mult :lol: )...si ne intalnim intr-un gang pe la 00:30. sa nu uiti sa aduci toate actele referitoare la cazul tau...
Am toata rugamintea de a imi raspunde sincer si onest la urmatoarea intrebare :

Cati din avocati ofera o garantie pentru serviciul acordat, indiferent de serviciul ?

Hai sa ma exprim si altfel pentru a fii inteles de toata lumea !

Ce se intampla in cazul in care apelez la avocatul agenda si stabilesc cu acesta o intalnire pentru o consultatie de 2 ore. Dupa aceste 2 ore avocatul agenda imi taie o chitanta pentru serviciul (Consultanta Juridica) pe care o achit cu suma stabilita de comun acord. Dupa cateva zile am nevoie de informatiile oferite de avocatul agenda in timpul consultatiei. Sa presupunem ca aceste informatii au fost total gresite sau nu mi-au fost de nici un folos desi avocatul agenda mia explicat ca am 100% sanse de castig.

Exista vreo sansa de a atrage la raspundere pe avocatul agenda desi eu nu am nici o dovada ca indrumarile oferite in consultatie au fost cele precizate de mine in cazul respectiv.

Ce incredere am in alt avocat ?

Tin sa mentionez ca numele agenda si exemplul prezentat mai sus au fost doar exemple! Sper ca utilizatorul agenda sa nu se supere.
ne intalnim intr-un gang pe la 00:30.
Am fost sportiv de performanta la clubul de judo CSS5 ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests