client nemultumit

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
caramella

client nemultumit

Post by caramella » 24 Jul 2010, 15:15

Buna ziua!

Am o problema, cu care cred ca fiecare avocat se confrunta mai devreme sau mai tarziu.

Am urgenta nevoie de sfaturi in ce priveste procedura legala, corecta si foarte convingatoare pt. situatia in care un fost client nemultumit recurge la tehnici si practici prin care urmareste sa ma distruga psihic.

Pe scurt: Am reprezentat un client intr-o cauza civila, la vremea cand am angajat cauza eram inca stagiara si onorariul a fost mic (stiti cum e). L-am reprezentat in cauza trei ani jumate fara sa-i mai cer nimic in plus, desi dificultatea cauza se agrava si se prelungea din ce in ce. Intrucat clientul avea o situatie mai speciala, nu i-am mai cerut nici un ban in plus, am ales sa-l ajut si sa-l reprezint doar pe acel onorariu. Dupa trei ani jumate, din motive obiective a trebuit sa ma mut cu domiciliul in alt judet, cauza lui nu se terminase inca. Am reusit sa-mi asigur substituirea la o colega draguta, rabdatoare si o foarte buna profesionista ce s-a oferit sa ne ajute pro bono. Ea a luat cauza in continuare fara sa-i perceapa acestuia vreun onorariu. Cauza s-a amanat de foarte multe ori din cauza expertizelor, si a fost un dosar stufos in care s-a muncit foarte mult. Cauza nu s-a terminat nici acum.

El acum ma suna incontinuu si imi aduce injurii pe care nu e frumos sa le mai reproduc, insa mi-a adus atigere atat deminitatii profesionale cat si umane, a patruns chiar si in viata mea personala, vorbind cu familia mea si injurandu-ma in fel si chip si pe mine si pe ea pt ca "trebuia sa raman acolo sa termin cauza" si sa-i dau banii inapoi.

Acum infractiunile contra demnitatii umane (insulta si calomnia)au fost dezincriminate :cry: Situatia a cam scapat de sub control, e genul de om care bea si face multe si imi e teama pentru mine. E umilitor sa vina sa imprastie in public, instanta, barou, intre colegi cu injurii. Si nici nu vreau sa se ajunga pana acolo, a facut destul rau chiar si asa.
Imi este teama chiar si de colega mea care este draguta si-l reprezinta in continuare. Nu stiu ce cale corecta convingatoare si cu caracter sanctionator sa adopt in aceasta situatie.
Sunt femeie si de speriat eu pe el nu am nici o sansa, era frumos insa daca legea permitea , sa se trezeasca cu politia la usa, dar asa nu se mai poate.
Va rog daca aveti soluti si ati trecut prin astfel de situatii sa ma sfatuti cum ar fi bine pentru mine si linistea mea. Va multumesc, o vacanta frumoasa tuturor!

angel

Re: client nemultumit

Post by angel » 25 Jul 2010, 23:00

[quote="caramella"]
Acum infractiunile contra demnitatii umane (insulta si calomnia)au fost dezincriminate :cry: Situatia a cam scapat de sub control, e genul de om care bea si face multe si imi e teama pentru mine. E umilitor sa vina sa imprastie in public, instanta, barou, intre colegi cu injurii. Si nici nu vreau sa se ajunga pana acolo, a facut destul rau chiar si asa.

sunt incriminate iarasi :D si n-au fost practic niciodata dezincriminate, chiar daca se crease la un moment dat un "vid" legislativ privind aceste infractiuni...practica era neunitara,depindea d eprocuror cum vedea speta...unul dadea uP,altul NUP...

deci, plangere penala impotriva clientului nemultumit.

in paralel pastreaza toate actele(copii)prin care poti justifica faptul ca i-ai facut toata apararea in cauza,si ca n-ai nici o culpa pana acum...
daca colega pro bono vrea s-al reprezinte sa faca acelasi lucru, pentur ca ma gandesc ca acesta nu se va opri aici, si exista posibiltiatea sa va acitoneze in instanta...si atunci chair daca plateste asigurarea, sa puteti proba ca l-ati reprezentat cu profesionalism...am auzit de colegi care au fost actionati in instanta...deci, pregatiti-va din toate punctele de vedere...

plus de asta,reziliati contractul unilateral :wink:(gasiti ceva...renegociere...neplata onorariului in intregime etc...) ca sa n-o mai puneti si pe biata colega sa alerge pro bono pt dezaxatul asta...

mi se pare realmente inadmisibil sa te alerge, ameninte, calominieze un client...
cautati in lg 51/1995, ca stiu sigur ca er aun paragraf in care stipula clar,ca agresiunea asupra unui avocat sau membri ai familiei acestuia,se pedepseste cu...si era pedeapsa mult mai mare...ce nu-mi mai amintesc era daca aceasta modificare era facuta prin oug-ul care a fost declarat neconstitutional...oricum incercati sa mergeti si pe legea speciala,inainte de a va intemeia in drept plangerea pe legea generala...

mult succes si vacanta placuta si DVS!

caramella

Re: client nemultumit

Post by caramella » 26 Jul 2010, 14:00

Multumesc frumos, angel, mi-ai fost de ajutor, chiar aveam nevoie de sfaturi, de ajutor. Am scris initial mesajul intr-o stare destul de tumultoasa cand imi era greu sa mai gandesc pentru mine, logic, calm, cu profesionalism... nici atat. E altfel cand tb sa -mi sustin propria cauza, implicatiile emostionale sunt enorme, mai ales cand exista si astfel de agresiuni.
Sa vedem cum vor sta lucrurile pe penal, chiar sunt curioasa.

In instanta nu vrea sa ma actioneze, chiar eu l-am sfatuit, daca are pretentii vorbim in instanta, sa ma dea in judecata, dar.... ii e mai comod asa.
Mii de multumiri!

AvocatS27

Re: client nemultumit

Post by AvocatS27 » 08 Jan 2011, 14:19

inca nu au fost dezincriminate...vor di dezincriminate din noiembrie 2011 din cate stiu eu...o plangere penala la parchet...foarte simplu...:Ddaca imi dati e mail ul d-voastra va trimit eu niste solutii...care va vor ajuta 100 la suta

baba cloanta

Re: client nemultumit

Post by baba cloanta » 09 Mar 2011, 12:11

caramella wrote: Cauza s-a amanat de foarte multe ori din cauza expertizelor, si a fost un dosar stufos in care s-a muncit foarte mult. Cauza nu s-a terminat nici acum.
Sper ca dosarul s-a incheiat. Nu vreau sa iau partea nimanui, insa il inteleg si pe client. Dupa atatea amanari e si cazul ca omul sa fie nemultumit. Majoritatea avocatilor incearca sa traga de timp, sa amane. As spune ca-s experti in amanari - unii. De multe ori am vazut cum li se luminau fetele (avocatilor) cand auzeau (sau eventual vedeau la dosar vreo hartie de amanare) cum domnul/doamna presedinte le mai amanau cauza cu o luna - doua pentru nu stiu ce motiv... De cele mai multe ori, in Romania este bine sa te reprezinti singur.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests