Ca administrator raspund si cu bunuri proprii?

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
minoiu

Ca administrator raspund si cu bunuri proprii?

Post by minoiu » 02 Feb 2005, 21:29

Buna ziua!Multumesc pentru raspunsuri.Va rog sa ma ajutati intr-o problema.Este vorba despre o societate(S.R.L) cu datorii la AVAS si la Finante.AVAS a pus sechestru si a scos cladirea(apartinand societatii) la vanzare.Ca administrator raspund si cu bunurile prprii?Daca da in ce masura?

norocel

Post by norocel » 23 Feb 2005, 11:21

Nu raspunzi cu bunurile proprii decat in masura in care se va constata prin hotarare judecatoreasca o culpa grava in administrarea societatii si care sa-ti fie tie imputabila.

teo

Post by teo » 23 Feb 2005, 11:31

in SRL patrimoniul asociatului este distinct de cel al societatii.

norocel

Post by norocel » 23 Feb 2005, 11:31

Am spus eu altceva?

teo

Post by teo » 23 Feb 2005, 13:28

nu dragule, am subliniat ce ai spus tu

12345

Sper ca este suficent pentru a te lamuri.

Post by 12345 » 23 Feb 2005, 18:16

O.U.G. nr. 51/1998 = Art. 38. - Stingerea prin plata a datoriei publice interne rezultate din preluarea la aceasta datorie a activelor bancare cesionate la AVAB constituie o obligatie ce revine urmatoarelor categorii de debitori:
-alin. d) persoanele care incepand cu data contractarii creditului au indeplinit functia de administrator, director general, director sau director executiv ori care au avut calitatea de actionar/asociat la societatea comerciala debitoare si din vina carora creditul nu a fost restituit ca urmare a schimbarii destinatiei acestuia sau a altor procedee pentru fraudarea creditorului; aceste persoane raspund in temeiul art. 998 din Codul civil pentru partea de credit nerestituit la scadenta, in perioada in care au avut calitatea sau au indeplinit functia mentionata;
Art. 39, alin. (2) prevede - Pentru debitorii prevazuti la art. 38 lit. b), d) si e) AVAB, in masura in care constata existenta unor acte sau fapte care atrag raspunderea acestora, se va adresa instantei competente in vederea stabilirii raspunderii. In acest caz titlul executoriu il constituie hotararea prin care instanta a stabilit raspunderea, iar executarea silita va putea incepe dupa ramanerea definitiva a hotararii. La cererea AVAB instanta va putea incuviinta aplicarea unui sechestru asigurator prin ordonanta presedintiala chiar inaintea pronuntarii hotararii.

dinubocos

Post by dinubocos » 23 Feb 2005, 19:06

DA!!!
Ca administrator raspunzi pentru datoriile societatii daca:
1. Societatea a intrat in lichidare judiciara si
2. Se retine in culpa ta unul din cazurile prevazute in L.64/1995 pentru angajarea raspunderii administratorului.

Mentionez ca un astfel de caz este netinerea contabilitatii cf. legii. O formulare extrem de larga si generoasa pentru creditori si care ii permite judecatorului sa faca exact ce vrea. Daca nu cumva sustii ca in contabilitatea ta totul este perfect.

Daca ai ca si creditori Fiscul sau AVAB iti vor cere precis angajarea raspunderii in cadrul procedurii de lichidare.

norocel

Post by norocel » 25 Feb 2005, 10:21

dinubocos wrote:Daca ai ca si creditori Fiscul sau AVAB iti vor cere precis angajarea raspunderii in cadrul procedurii de lichidare.
Numai daca se retine culpa!

Scorpion

Post by Scorpion » 25 Feb 2005, 13:36

Nu cred ca exista vreo societate comerciala al/ai carei administrator/administratori sa nu comita greseli imputabile! Gradul culpei crezi ca are vreo importanta?
ADI

norocel

Post by norocel » 25 Feb 2005, 13:45

Din cate stiu eu, o societate are un patrimoniu distinct de cel al personelor fizice care a constituit-o, ceea ce inseamana ca daca a acumulat datorii, acestea nu pot fi recuperate decat prin executarea asupra bunurilor societatii.
Administratorul care a actionat ca persoana fizica imputernicita sa reprezinte societatea nu raspunde decat in masura in care a depasit limitele imputernicirii.
Daca asa au stat lucrurile suntem in prezenta raspunderii delictuale si trebuie dovedit prejudiciul, fapta, culpa si legatura de cauzalitate intre fapta si prejudiciu.

costel75

Post by costel75 » 02 Mar 2005, 22:14

Multumesc pt. raspunsuri.Am studiat si eu Legea 64.1995 dar nu eram sigur.Vroiam parerea unor persoane care s-au lovit de asemenea cazuri.Multumesc inca o data.

judge

Post by judge » 03 Mar 2005, 08:54

bravo Norocel! asa este. daca este SRL asociatii au raspundere limitata. iar administratorul nu raspunde decat daca a incalcat mandatul de reprezentare (administrare) a societatii, trebuind sa fie indeplinite conditiile rasp civile delictuale (art. 998-999 C. civ.). mai trebuie vazute conditiile legii falimentului.

dinubocos

Post by dinubocos » 03 Mar 2005, 18:38

Bravo Judge!?!
Si eu ce tot povestesc.
Prejudiciul exista ca altfel nu ar fi societatea ta in lichidare. In cazul lichidarii, practic, d.p.d.v. al raspunderii administratorului datorii=prejudiciu.
Legea 64 arata clar cazurile in care se angajeaza raspunderea administratorului. Si la art.137 un motiv de raspundere al administratorului este "...nu au tinut contabilitatea in conformitate cu legea;"
Iar daca ai datorii fata de buget si de la data scadentei pana la intrarea n lichidare ai avut ban in cont dar ai facut altceva cu ei...esti bun de plata.
Prevederile Codului civil nu se aplica in acest caz pur si simplu. L64 este o Lege speciala.

Si revin: nu cred ca cineva poate sustine sus si tare ca a tinut contabilitatea in conformitate cu legea. Ceva, ceva tot ai gresit.

Si Ochiul sta atintit asupra ta. Si inainte de a prinde chiar de veste este vinovat.

dinubocos

Post by dinubocos » 03 Mar 2005, 18:40

[quote="Norocel"]Din cate stiu eu, o societate are un patrimoniu distinct de cel al personelor fizice care a constituit-o...

Asa este...dar... undeva in codul fiscal se arata ca asociatii raspund personal pentru neplata impozitului pe profit.

Unde este deci separatia de patrimonii. In orice caz nu acolo unde aceasta se poate opune statului.

Nicu

Re: Ca administrator raspund si cu bunuri proprii?

Post by Nicu » 10 Nov 2020, 18:15

Oricum am observat ca instantele nu prea interepreteaza la fel. Am gasit aici mai multe detalii actualizate
https://ghidlegal.ro/curs1/

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests