cum imi protejez un proiect

Discutii filosofice pe teme actuale.
Post Reply
darsidar

cum imi protejez un proiect

Post by darsidar » 02 Jun 2010, 13:52

Va salut voi fi scurt
vreau sa stiu cum pot proteja un proiect o ideie

exemplu vreau sa propun unei comapani o rubrica de care eu vreau sa am grija pentru este nevoie de anumite setari ,si softuri
dar oricum daca le spun ce vreau e posibil ca si cel ce primeste ideia propunerea mea sa o realizeze fara mine si astfel ei vor fi in avans fata de concurenta iar in viitor pot castiga si ceva bani

care sunt variantele ca eu sa le spun despre ce e vorba dar sa am control asupra proiectului si fara mine sa nu poata pune in aplicare ideia

multumesc

bfun

Re: cum imi protejez un proiect

Post by bfun » 20 Aug 2011, 00:01

Cel mai sigur insa cel mai costisitor mod de a iti proteja opera de arta este OSIM insa costa! Asa poti demonstra faptul ca tu esti unicul autor asupra acelui proiect, opera sau creatie.

Ar mai exista metode cu licente, contracte s,a, insa in romania sunt sanse mari sa poti pierde controlul asupra lor.

Asupra setarilor nu vad ceva sa impiedice pe altcineva sa faca cea ce faci tu exceptand situatia in care acela nu stie sa faca cea ce faci tu. Un exemplu ar fii mecanicul, nimeni nu poate obliga pe altcineva sa nu practice aceasta meserie insa apare o chestie atunci cand pui o blonda sa schimbe un ambreaj ne-avand nici o idee despre modul de practica.

georgian2all

Re: cum imi protejez un proiect

Post by georgian2all » 26 Jan 2012, 15:19

Singura solutie viabila ar fi OSIM-ul, avand in vedere insa costurile ce le implica inregistrarea ideii tine doar de dumneavoastra sa analizati raportul investitii/beneficii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests