admiterea barou 2010 toamna

Examene, rezultate, pareri, etc
sorynul

admiterea barou 2010 toamna

Post by sorynul » 26 Apr 2010, 14:51

-spuneti-mi si mie daca stiti vreun,in ce luna se da in toamna examenul la barou,si daca e grila s-au scris

angel

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by angel » 26 Apr 2010, 23:43

sorynul wrote:-spuneti-mi si mie daca stiti vreun,in ce luna se da in toamna examenul la barou,si daca e grila s-au scris
la Baroul Bucuresti, parca era in septembrie...asa-mi amintnsc eu ca am vazut mai prin vara...dar intrati pe site-ul UNBR si verificati...

sorynul

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by sorynul » 27 Apr 2010, 12:10

>m-am uitat unbr,dar nu e afisat nimic deocamdata,din cate stiu cu maxim 60 de zile inainte examenului se afiseaza data si modu de desfasurare a examenlor,deci cred ca ar fi prea devreme,asa cred si eu septembrie s-au octombrie,poate ati auzit pe acolo,daca sunteti de la baroul buc ca se va da in septembrie,dar pe site-ul unbr nu au afisat nimic,si vroiam sa va mai intreb daca imi puteti confirma daca sunt grila examenele toate,ca in februarie asa a fost,si presupun ca anu acesta se merge pe grila,oricum consider ca e mai greu la grila decat sinteta,tre mult mai mult atentie la grile,ca doar pot 1,23 raspunsuri corecte s-au nici unu,deci ne incurca mai bine cu grila decat ne-ar fi avantajat putin cu sinteza

angel

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by angel » 27 Apr 2010, 14:43

sorynul wrote:>m-am uitat unbr,dar nu e afisat nimic deocamdata,din cate stiu cu maxim 60 de zile inainte examenului se afiseaza data si modu de desfasurare a examenlor,deci cred ca ar fi prea devreme,asa cred si eu septembrie s-au octombrie,poate ati auzit pe acolo,daca sunteti de la baroul buc ca se va da in septembrie,dar pe site-ul unbr nu au afisat nimic,si vroiam sa va mai intreb daca imi puteti confirma daca sunt grila examenele toate,ca in februarie asa a fost,si presupun ca anu acesta se merge pe grila,oricum consider ca e mai greu la grila decat sinteta,tre mult mai mult atentie la grile,ca doar pot 1,23 raspunsuri corecte s-au nici unu,deci ne incurca mai bine cu grila decat ne-ar fi avantajat putin cu sinteza
La Baroul Bcuresti sigur va fi in septembrie,(deci ma gandesc ca la toate barourile la fel, intrucat examenul de intrare in profesie este organizat de catre UNBR) nu se stie insa,daca acesta va fi sinteze sau grile...tematica in principiu ramane aceeasi, nu cred sa mai intervina modificari...asadar, citi cu atentie tematica is cu 60 de zile inainte veti afla daca vor fi sinteze sau grile...personal tind sa cred ca in toamna nu vor mai fi grile ,ci tot sinteza...asa "vorbeste lumea"mai mult nu va pot ajuta, din pacate...

Mult succes sa aveti!

sorynul

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by sorynul » 27 Apr 2010, 15:07

>da sunt de acord cu tine,toate barourile dau in acelasi timp,odata cu buc,dar anu trecut nu s-a dat in octombrie din cate am inteles eu,anu acesta nu ar fi aceiasi luna ca si anu trecut,iar referitor la grile s-au sinteze,in feb au fost grile anu acesta,si eu cred ca in toamna tot grila ar da ca sa mearga anu acesta pe ideea cu grile,acuma ramane sa vedem ce o mai fi...

mmc

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by mmc » 28 Apr 2010, 13:25

Puteti sa ma ajutati cu subiectele(grila) care au fost date anul trecut

sorynul

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by sorynul » 28 Apr 2010, 14:14

pt MMC,subiectele grila de anu trecut nu stiu unde le poti gasi,dar cele de anu acesta2010 de s-au dat in februarie,tot grila inclusiv rezolvate,intri pe site-ul uniunii barourilor din romania,dai in stanga la rubrica examen de primire si apoi pe mijloc putin mai jos sunt subiectele grila din doi zile diferite care s-au dat in feb anu acets,atat pot sa iti spun...

mmc

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by mmc » 29 Apr 2010, 07:32

Multumesc.

angel

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by angel » 29 Apr 2010, 23:15

mmc wrote:Puteti sa ma ajutati cu subiectele(grila) care au fost date anul trecut
nu s-a dat grila anul trecut, ci sinteza...pentru prima oara s-au dat grile acum in februarie 2010.

cris_lazurca

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by cris_lazurca » 02 Jul 2010, 07:39

Buna!

Numele meu este Cristina si, ca si tine voi sustine examenul in toamna. Eu sunt din Deva si personal am mers cu avocata la care voi fi stagiara sa ne interesam de examen. Deocamdata ce a putut sa imi spuna domnul decan de aici este faptul ca in luna Septembrie vor avea o sedinta in care vor decide daca se vor da grila sau va fi sinteza, urmand ca examenul (tot din spusele domnului decan) sa fie undeva in Noiembrie (dar sigur sigur nu se stie nimic). Oricum, din cate am inteles vor sa uniformizeze sistemul din magistratura cu cel din Barou si de aceea vor tinde spre grile.

Multa bafta si daca afli mai multe, te-as ruga sa ma ti si pe mine la curent.

Cristina :carte:

just me

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by just me » 06 Jul 2010, 16:36

Dragi colegi juristi, viitori avocati sau care va pregatiti pentru barou (ma refer la doi membri care au scris pe forum), cum ati terminat voi facultatea de drept cu asemenea greseli gramaticale?!?!?

grile s-au sinteza??? De cand este "s-au" conjuntie disjunctiva?
"Sa ma ti la curent"? Asa se conjuga "a tine"? Nu cumva e "sa ma tii".

Sorry pentru tonul dur, insa chiar aveam pretentii macar de la categoria asta de oameni, adica cei care au facut dreptul, stau toata ziua cu legea in brate, macar sa stie sa scrie corect limba romana!!!!! (btw, si eu am facut dreptul)

DevilMean

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by DevilMean » 07 Jul 2010, 00:08

Deh, daca in drept nu exista notiuni de gramatica pe care altii le-au uitat.

angel

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by angel » 07 Jul 2010, 13:54

gramatica limbii romane se invata la scoala generala si nu la facultate, indiferent de ce profil ar fi aceasta....deci, problema este in alta parte...

iuliusjup

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by iuliusjup » 10 Jul 2010, 19:56

s-a afisat pe unbr, 10 noiembrie e data de incepere a examenului, dar nu scrie nimic daca e grila sau altceva

DevilMean

Re: admiterea barou 2010 toamna

Post by DevilMean » 11 Jul 2010, 09:16

Poate cineva cu relatii la unbr poate da un raspuns exact.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests