Furt in Germania

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
donna

Furt in Germania

Post by donna » 16 Apr 2010, 20:59

buna cer ajutor locuiesc in germania de 3 ani am furat intr-o zi un parfum si o geanta am fost prinsa si dusa la pol au zis ca am noroc ca am casa in germania altfel ma arestau miau luat amprentele si mau pozat vreau sa stiu ce se intampla cu mine de acum cine ma poate ajuta cu un sfat ,stiu ca am facut cae mai grava fapta dar acum ce sa ma fac nu am mai facut nu am antecedente -donna

angel

Re: Furt in Germania

Post by angel » 17 Apr 2010, 18:47

donna wrote:buna cer ajutor locuiesc in germania de 3 ani am furat intr-o zi un parfum si o geanta am fost prinsa si dusa la pol au zis ca am noroc ca am casa in germania altfel ma arestau miau luat amprentele si mau pozat vreau sa stiu ce se intampla cu mine de acum cine ma poate ajuta cu un sfat ,stiu ca am facut cae mai grava fapta dar acum ce sa ma fac nu am mai facut nu am antecedente -donna
Donna, nu toti membri forumului cunosc drept penal german...insa, poate iti va raspunde strict la speta ta un coleg/a specializati in domeniu...probabil ca vei primi o condamnare cu suspendarea executarii pedepsei si recuperarea prejudiciului, eventual o amenda penala...acestea ar fi posibilitatile...insa, pentru un raspuns mai concret ai rabdare...

si cel mai bine ar fi sa contactezi un avocat in Germania care sa fie vorbitor de limba romana, cauta pe for caci un coleg, in speta Johei, a dat un link cu datele de contact a unui avocat dintr-un barou din Germania, de origine romana.

monicamaria111

Re: Furt in Germania

Post by monicamaria111 » 15 Jul 2012, 14:39

donna wrote:buna cer ajutor locuiesc in germania de 3 ani am furat intr-o zi un parfum si o geanta am fost prinsa si dusa la pol au zis ca am noroc ca am casa in germania altfel ma arestau miau luat amprentele si mau pozat vreau sa stiu ce se intampla cu mine de acum cine ma poate ajuta cu un sfat ,stiu ca am facut cae mai grava fapta dar acum ce sa ma fac nu am mai facut nu am antecedente -donna

Salut Donna,

Sunt Monica, in urma cu o luna sotul meu a luat din kaufland un produs in valoare de 5euro, ai a primit o amenda de 100euro, acum am primit acasa niste hartii cu intrebari diverse legate de venit, de amenda.
Spune mi te rog ce s a intamplat in cazul tau. Adresa mea de mail este me8417@yahoo.com

gogu

Re: Furt in Germania

Post by gogu » 16 Jul 2012, 13:16

si pe nevasta-mea au prins-o la furat. dar i-au dat drumu, ca arata prea bine. se pare ca e o problema cu femeile si furatul din magazine...

monicamaria

Re: Furt in Germania

Post by monicamaria » 16 Jul 2012, 13:24

Salut Gogu!
Nu s a mai intamplat nimic apoi?
Nu i a mai venit nimic de la politie?

Zinaida

Re: Furt in Germania

Post by Zinaida » 16 Oct 2018, 16:48

Salut , am fost prinsa azi in zimmerman ca am furat ceva in valoare de 2 eur , dar nu am vrut sa le fur ci am uitat ca imi erau ocupate miinile cu tel si alte produse si leam pus in geanta ca la casa sa le scot si am uitat , ma oprit dupa ce am iesit din magazin revizorul si ma dus intr-o camera unde mi-a facut un control peste tot ,si mia zis sa achit 50 eur , si gata , nu a chemat politia dar a facut poze la pasaport , poate sa-mi mai vie ceva amenzi ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests