despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
jilly_902000

despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by jilly_902000 » 30 Mar 2010, 20:12

Buna seara,

Stiti cumva in ce consta controlul medical??
Eu o am o boala de piele si anume vitiligo si as dori sa stiu acest lucru,pentru a sti daca acest lucru poate fi un impediment in sustinerea acestui examenla inm din toamna.

Va multumesc din suflet!!

Oseara buna si multa sanatate

DevilMean

Re: despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by DevilMean » 30 Mar 2010, 20:23

Cred ca, controlul medical urmareste ca tu sa stai bine cu inima sau alte functii importante si sa fii rezistent(a) la stress, dpdv dermatologic nu am idee.

jilly_902000

Re: despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by jilly_902000 » 30 Mar 2010, 20:34

multumesc

ce ma sfatuiti sa intreb direct la csm sau macar poate careva dintre voi, sa-mi recomande numele/adresa/telefonul celor de la clinica unde se desfasoara controlul medical,ca pot intreba direct la ei.

multumesc mult

macri

Re: despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by macri » 09 Apr 2010, 15:08

Buna!

Au stabilit zilele pentru examinarea medicala. Eu am o problema, nu stiu cat e de mare, dar o am. Nu am medic de familie. Nu am platit asigurare de sanatate. Daca a mai fost careva in situatie mea sau daca ati auzit de un caz similar, va rog, sa imi spuneti cum s-a rezolvat.

Va multumesc!

cyclop

Re: despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by cyclop » 09 Apr 2010, 19:17

macri wrote:Buna!

Au stabilit zilele pentru examinarea medicala. Eu am o problema, nu stiu cat e de mare, dar o am. Nu am medic de familie. Nu am platit asigurare de sanatate. Daca a mai fost careva in situatie mea sau daca ati auzit de un caz similar, va rog, sa imi spuneti cum s-a rezolvat.

Va multumesc!
Nu e nicio problemă, asigurarea n-are legătură cu analizele astea. Îţi vei plăti analizele la care ai fost programat, indiferent dacă ai sau nu medic de familie ori asigurare medicală.

triton

Re: despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by triton » 09 Apr 2010, 22:21

iti trebuie adeverinţă de la medicul de familie aşa că inscrie-te la unul!

cyclop

Re: despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by cyclop » 09 Apr 2010, 22:48

Rămân la părerea că nu are absolut nicio relevanţă faptul că eşti sau nu înscris pe listele vreunui medic de familie, atâta vreme cât eşti pus să plăteşti analizele.:smile:

triton

Re: despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by triton » 10 Apr 2010, 07:25

La controlul medical te prezinţi cu o adeverinţă că nu figurezi in evidenţe cu boli cronice, de la medicul de familie. N-am idee ce consecinţe are faptul că nu duci o asemenea adeverinţă...

DevilMean

Re: despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by DevilMean » 10 Apr 2010, 14:49

E mai bine de la medicul de familie decat de la institutul medico legal, caci pe adeverinta aia trebuie specificat : Apt clinic .

cammie21

Re: despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by cammie21 » 23 Feb 2011, 19:09

Buna seara !
Sunt noua pe acest forum, dar sunt convinsa ca ma veti ajuta ..
Anul acesta, in august, vreau sa dau la INM.. numai ca sufar de o boala cronica..
imi puteti scrie lista cu bolile incompatibile cu aceste meserii, daca exista vreuna?
Sunt disperata ..
multumesc tare mult !!

kiki2009

Re: despre controlul medical-va rog sfaturi!!!

Post by kiki2009 » 06 Mar 2011, 12:57

in 2009, mi s-a cerut o adeverinta de la medicul de familie, cum ca nu sufar de boli cronice sau daca da istoricul
nu cred ca ar fi mare lucru daca nu ai, daca au suspiciuni n-au decat sa te investigheze, problema lor
examinarile sunt sumare, se insista mai mult pe sange, cardio, neuro si cam atit
analizele le platesti, cca 400 lei, pastrezi chitanta si ti se vor returna banii ulterior, daca vei fi admisa
bolile de piele nu cred ca ar conta(poate gasesti ceva pe site-ul opsnaj despre boli care ar putea da vreo incompatibilitate)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests