Care e cel mai bun soft legislativ?

inregistrari contabile, taxe si impozite, expertize contabile, evaluari, TVA
piorel

Care e cel mai bun soft legislativ?

Post by piorel » 23 Jan 2005, 13:23

Sfaturi, sugestii...

Ce programe ar mai fi? Sintact am auzit..

botexe

Post by botexe » 23 May 2005, 13:15

Doar ca soft legislativ inclin spre Sintact.
Este singurul program care ofera un act sintetic virtual.

Il recomand.

croc

Post by croc » 23 May 2005, 16:16

tot sintact recomand si eu;

constable

Post by constable » 24 May 2005, 21:45

Eu cred ca Lege 4 de la Indaco este cel mai bun si complet pachet legislativ. Iar pentru studenti si alte categorii se fac reduceri mari la achizitionarea pachetului.
Eu insa folosesc Biblioteca legislativa de la InfoArt Brasov care lasa mult de dorit. Buna-rea, dar iti faci treaba cu ea.

piorel

Post by piorel » 24 May 2005, 22:16

Am luat Legis, de pe atunci, de prin martie. E bun bun, are si jurisprudenta. Jurisprudenta CEDO lasa de dorit, fata de cum as vrea eu sa fie. Trecem peste.

Per ansamblu este un soft legislativ f. bun zic eu (nu am vazut sintact inca) dar lexul.. sau lex expert cu mii zice e sub orice critica.

murik

Post by murik » 25 May 2005, 08:15

SintAct e cel mai bun !
Si asta o argumentez prin faptul ca e SINGURUL soft legislativ romanesc care iti poate prezenta un act normativ asa cum arata el la o anumita data (chiar viitoare), cu toate modificarile IN TEXT. Arata art abrogate / modificate sau arata doar forma actuala a legii - dupa dorinta.
Pretul e accesibil pt o firma mijlocie sau care are nevoie de asa ceva (cca 12-14.000.000 milioane pe an)

ramonn

Post by ramonn » 25 May 2005, 13:56

de departe lege 4. sustinerea antevorbitorului nu este adevarata, ref actualizari ...

botexe

Post by botexe » 25 May 2005, 14:25

ramonn wrote:sustinerea antevorbitorului nu este adevarata, ref actualizari ...
Pe ce te bazezi cand spui asta ??

murik

Post by murik » 26 May 2005, 21:36

Pentru ramonn:

Imi mentin argumentat punctul meu de vedere. Eu folosesc acest soft, am incercat si altele, primesc incontinuu oferte de soft legislativ. Le-am comparat din toate punctele de vedere si asta e concluzia mea STRICT PERSONALA. Dan fiindca veni vorba, pe ce-ti bazezi afirmatia ta?
SI daca vorbim de actualizari, va mai dau o informatie:
intrati pe www.corpvs.org si veti gasi cel mai ieftin soft legislativ (parca 1.500.000 lei PE AN si cu actualizare zilnica. Practic, dupa ora 18:00 aveti sansa sa gasiti MO din acea zi !!! Practic, iti da acces la o baza de date

Blusie

Post by Blusie » 05 Jul 2005, 16:52

Salut!

Am si eu nevoie de vreo cateva acte normative aduse la zi.

Cine ma poate ajuta? Am nevoie de acel tip de program care iti arata actul normativ cu toate modificarile intr-un singur document.

Multumesc anticipat.

krisstina

Post by krisstina » 05 Jul 2005, 19:30

Piorel wrote:Am luat Legis, de pe atunci, de prin martie. E bun bun, are si jurisprudenta. Jurisprudenta CEDO lasa de dorit, fata de cum as vrea eu sa fie. Trecem peste.
Cum ai fi vrut sa fie jurisprudenta CEDO?

roxana_juridic

Post by roxana_juridic » 06 Jul 2005, 08:23

Blusie wrote:Salut!

Am si eu nevoie de vreo cateva acte normative aduse la zi.

Cine ma poate ajuta? Am nevoie de acel tip de program care iti arata actul normativ cu toate modificarile intr-un singur document.

Multumesc anticipat.
incearca SINTACT. ai o optiune care iti permite sa afisezi toate actele normative cu ultimele modificari in textul actului.
din cate stiu, posibilitatea asta o au si legis-ul si progamul celor de la indaco, dar nu pentru orice act normativ, doar pt. cele mai importante.

eu am lucrat si cu programul celor de la piatra neamt si cu programul firmei indaco, dar inclin sa cred ca cel mai bun ramane sintact. primul soft la care am avut acces a fost sintact, si sincer l-am bombanit la inceput ca nu-mi dadea rezultate bune cand incercam cautari de acte in functie de cuvinte cheie. si unele nemultumiri la partea de jurisprudenta. in afara de asta, era ok.
apoi am vazut si alte softuri de legislatie si am ramas convinsa ca sintact isi merita banii. :aplauze:
parerea mea...

Cronos

Post by Cronos » 22 Jan 2007, 14:38

Eu am avut ocazia sa compar doar Legis si Lex expert...pot spune ca Legis e infinit mai bun si mai eficient decat Lex...
Problemele pe care le-am intalnit totusi la Legis sunt: (cele de care-mi amintesc la acest moment)
- cautarea dupa cuvinte/teme cheie nu e totdeauna prea grozava - in sensul ca mi s-a parut ca nu e sufucent de diversificata, dar e un "-" care se poate compensa cu cautarea dupa expresii; apoi
- actualizari are in general la actele mai imp, fara a fi totusi o regula, fiind si acte din "cealalta" categorie care sunt actualizate;
- am gasit ca e posibil (0,5% sa zicem) ca legaturile intre acte sa nu fie foarte precise, in sensul ca aceste legaturi e posibil sa nu fie evidentiate;
- in ultima vreme, (din dec.2006) poate nu stiu eu cum sa dezactivez optiunea, apar unele acte care au atat textul modificat, cnt si modificarea cuprinse in acelasi continut, iar la printare sa se vada amandoua, fara vreo evidentiere de vreun fel, asa ca tre ghicit care e varianta buna (noua) si care nu a textului.

In afara de aceste mici neajunsuri, care cred ca pot fi intalnite oriunde, desi la Lex, de exemplu, sunt inzecite (nu as mai lucra cu programul ala pentru nimic in lume, mi-ar aparea fire albe mai rpd), nu diminueaza valoarea acestui program, respectiv a optiunilor de investigare a legislatiei si a jurisprudentiei pe care le ofera.

LUMINITA2006

Post by LUMINITA2006 » 23 Jan 2007, 08:54

Eu folosesc Lex Navigator de la Piatra Neamt si este un soft extraordinar de bun. Este usor de folosit, este interactiv, are optiunea de a vedea actele actualizate la zi, inclusiv cu toate modificarile survenite in timp pe fiecare articol, este realizat pe module si poti achizitiona doar modulele care te intereseaza, are actualizarea automata pe internet, un suport fanatic din partea realizatorilor, are jurisprudenta, modele de acte, cereri, contracte, actiuni, sfat expert (te ajuta sa gasesti ceva cand nu stii unde sa cauti), un soft pentru explicarea diverselor expresii juridice si foarte multe alte facilitati. Sunt foarte incantata de el si mi-a facut munca mult mai usoara, intrucat, cel putin in domeniul fiscalitatii, fara un soft foarte bun innebunesti.

Justinian

Post by Justinian » 19 Jul 2007, 14:00

Recomand Lege4 pentru ca le-am incercat aproape pe toate. Nu are niste optiuni care se gasesc in Sintact, dar e mult mai sigur decat Sintact-ul.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests