Care e cel mai bun soft legislativ?

inregistrari contabile, taxe si impozite, expertize contabile, evaluari, TVA
piorel

Post by piorel » 25 Oct 2007, 11:49

Acum ma aflu in situatia de a cumpara un soft legislativ din nou si din ce opinii am vazut pana acum mai sus, foarte multe par slaba punere in practica a politicii de marketing a firmelor respective. Am luat un demo de lege4 - indaco, care e ok asa... La legis nu reusesc sa vad preturile, iar sintactul are niste preturi la actualizari exagerate, aproape duble fata de lege4 . Iese din schema lex sau lexexpert cum ii zice. Mai nou, un prieten mi-a spus ca a avut o mare problema cu legisul cu un "nu" care nu era pus in text si era sa se faca de toata cacaua in instanta (noroc ca i s-a parut suspect si a verificat actul concret).

Legat de LexNavigator, iarasi nu se vede oferta lor pe pagina oficiala. Totusi, am primit ceva in vara si ca pret cred ca e cea mai avantajoasa, dar nu stiu cat de actuala o mai fi. Banuiesc ca oferta curenta nu difera foarte mult de cea din vara. Totodata, in urma unui marketing agresiv, dar eficient, am primit de la ei un video (de 2!!! ore) care explica ce si cum. Unele explicatii si module sunt deosebit de handicapate, iar interfata este una dintre cele mai comuniste pe care le-am vazut la un soft (de nivelul anului 2000, nu 2007!). Am vazut o ora din prezentare, mai am inca o ora.

Ca sa o scurtez va spun ce ma intereseaza pe mine cel mai mult:

- actualizare concreta, efectiva la orice act normativ care a fost modificat ulterior adoptarii lui (legis nu face asta la toate, si nici lexnavigator asa lasa sa se inteleaga mister ala care vorbeste pe video si a mancat prea mult marketing stricat la viata lui);

- jurisprudenta serioasa, multa (inclusiv CEDO), dinamica (legis are un minus la asta din cate imi aduc aminte. Se pare ca indaco are un plus) SintACT are jurisprudenta?

- posibilitatea de exportare in fisiere .doc (fie si eludand, prin ctrl + c, echivalentul copy)

- actualizare ZILNICA, prin internet


Totodata v-as ruga sa imi spuneti pretul (ma intereseaza in special cel lunar/anual) actualizarilor la Legis si LexNavigator (eventual si altceva in afara de Sintact si Lege4). Cel de start, de licenta e mai putin important. De exp la SintACT e cam naspa faza. Pret de licenta mic dar actualizare 78 + tva = 93...

Sper sa reaprind o dezbatere care sa fie productiva. Totodata nu inteleg cum de topicul asta a fost mutat la CONTABILITATE! :-? Poate face cineva ceva pe forumul asta lipsit de moderare.

floringrafis

referitor la LEX NAVIGATOR

Post by floringrafis » 26 Jan 2008, 10:09

In urma cu o saptamana, oferta lor era de 18 EURO+TVA/luna pentru actualizare. Daca platesti actualizarea pe un an (am optat pentru actualizare saptamanala) primesti softul cadou (aiurea!!!)
Am mai folosit acest soft si mi s-a parut bun dpdv calitate/pret...
Pana la urma fiecare evalueaza in functie de experienta.

oana_bad

Post by oana_bad » 10 Sep 2008, 12:33

Cel mai bun raport calitate pret e oferit de serviciul Lege Online de la Indaco. E un abonament pe 1 an la o baza de date accesibila de pe orice calculator, pe baza unui user si a unei parole. Abonamentul anual pleaca de la mai putin de 100 eur (depinde de modulele continute in pachet).

BUBULEA

Post by BUBULEA » 29 Sep 2008, 18:32

Aia cu cel mai bun raport calitate pret este online-ul de la indaco e valabila daca vrei doar legislatie si ..... atat. (chiar si aici as avea ceva de comentat dar...).

Eu cred ca daca vrei legislatie romaneasca trebuie sa ai o solutie capabila sa tina piept "dinamicii" legislatiei noastre. Nu vad o alta solutie mai buna pentru asta in afara Sintactului.

Mi-au facut si o surpriza placuta acum cand au scos o noua versiune care are cateva lucruri interesante: legislatie europeana, jurisprudenta (si este jurisprudenta :razz: ) si revistele lor (nu le enumar http://www.wolterskluwer.ro/produse.php?s=13 ).

Peste toate mi-a placut tare mult cautarea lor transversala: ii dai un cuvant si iti cauta simultan si in legislatie si in jurisprudenta si in reviste :aplauze:

Drept - scump domle scump , dan dincolo nu am asa ceva! in plus am avut surprize (placuta) sa consta ca una e pretul de pe site si alta e oferta care ti-o da omun la telefon.

cdm

Re: Care e cel mai bun soft legislativ?

Post by cdm » 17 Jan 2010, 16:24

Eu recomand Lege online de la Indaco.

Bianca Popescu

Re: Care e cel mai bun soft legislativ?

Post by Bianca Popescu » 24 Feb 2014, 12:56

Nu stiu daca ati vazut noul soft de la Indaco. Tot ati adus vorba de programele lor:

SabH

Re: Care e cel mai bun soft legislativ?

Post by SabH » 13 Jun 2014, 16:09

Eu folosesc Ebas. Am incercat mai multe, dar asta are cel mai bun raport calitate - pret. Si am gasit si BPI inclus.

DianaGreceanu

Re: Care e cel mai bun soft legislativ?

Post by DianaGreceanu » 03 Aug 2018, 09:23

Am cautat si folosit cam tot ce este pe piata in ultimii 5 ani. De 2 ani folosesc de la Indaco, Lege5 si este de departe cel mai bun la ora actuala.
Erau mai slabi pe vremea Lege4 la continut (doctrina reviste etc), dar in Lege5 online au adus doctrina de la Universul Juridic, de la CH BECK, Rosetti si parca Hamangiu. Pe lanaga faptul ca doar ei au Dosare instanta corelate cu hotararile judecatoresti... aur pentru avocati.

Ce am respectat tot timpul a fost ca sunt transparenti, au preturile pe site, lucru rar in Romania si dau posibilitatea sa platesti cat vrei, nu 1 an cu oferte bullshit. Daca veri 1 luna, atat platesti si direct cu cardul.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests