sustinere publica a tezei de doctorat

Vesti de interes.
Post Reply
serafim

sustinere publica a tezei de doctorat

Post by serafim » 20 Jan 2005, 00:27

Va rog frumos sa-mi raspundeti urgent !!!!!
Poate cineva sa-mi spuna cum decurge sustinerea publica a tezei de doctorat ? - rog detalii -
Prezinti pe scurt importanta tezei alese si noutatile pe care le-ai adus/tratat in domeniu ?
Prezinti un rezumat al tezei , apoi ti se pun intrebari diverse din subiectul tratat in teza ? Intrebarile le pot pune doar membrii comisiei sau ... orice ins din sala???
Cu multumiri :roll:

virtual

Post by virtual » 27 Jan 2005, 00:14

Depinde de comisie.
Din cate am vazut eu pana acum (vreo 7) nu punea nimeni intrebari din sala si nici profii din comisie nu au sarit cu nici o intrebare, ci doar au prezentat referatele lor cu propuneri si observatii...

Asta nu inseamna ca nu pot pune intrebari.. de asemenea, daca ti se pune o intrebare din sala nu cred se poate ignora.

serafim

Post by serafim » 10 Feb 2005, 04:10

I-ti multumesc ca mi-ai raspuns, am sustinut teza de dr. pe 22 ianuarie din sala 1 o intrebare am avut - a cerut unu lamuriri cu privire la unul din subiectele tratate si punerea in aplicare a acestuia iar 2 din profesori au avut intrebari cu privire la noutatile aparute in domeniu ( daca sunt la curent cu ele ) parerea mea personala vis-a-vis de aceste modificari cat si legalitatea unor fapte/acte juridice incheiate/aparute recent.
In rest si-au citit referatele au venit cu propuneri ( mici modificari + includerea noutatilor + necesitatea traducerii tezei in 2 limbi straine "macar" ) pentru editarea acesteia. S-au retras spre deliberare si...am scapat cu bine dupa mi-a parut totul foarte simplu si foarte usor ...dar inainte de sustinere aveam niste emotii .... mai ales cand vezi " sala plina " de studenti, profesori, VIP-uri etc.( aproxim.100 pers.)
I-mi era frica sa nu -mi incurc ideile, sa nu ma repet , sa nu incep sa fac pauze intre fraze cu "...a..." cum vorbesc si unii dintre crainicii TV etc.
Dar a trecut totul cu bine si acum ma strofoc sa fac traducerea si sa o pregatesc de tipar.
Inca o data i-ti multumesc pentru raspuns.

virtual

Post by virtual » 12 Feb 2005, 13:10

Ma bucur pentru tine.
Da un mesaj pe privat sa imi spui ce sa caut prin librarie...:)

innuenda

Post by innuenda » 12 Feb 2005, 15:53

Serafime, nu se desparte NICIODATA "i "de nimic!!! E ca si cum te-as intreba eu acum daca "i-ntelegi", intelegi?

virtual

Post by virtual » 12 Feb 2005, 16:50

Acum am observat si eu... :-|

Nu stiu ce sa zic..

croc

Post by croc » 12 Feb 2005, 18:28

tocmai si-a sustinut teza de doctorat! :-( :-( :-(

Blusie

Post by Blusie » 12 Feb 2005, 22:19

Hmmm...

Mi-aduc aminte si acum (cu groaza :-x ) cum am participat benevol si din pura curiozitate la o asemenea manifestare. O doamna la vreo 40 de ani care isi sustinea teza de doctorat a repetat nici mai mult , nici mai putin de 39 ori cuvantul ndecin in cele 20 de minute care i-au fost acordate de catre comisie. Mai eram cu o prietena si fiindca am vazut ca are o problema cu (sic!) deci :razz: , le-am numarat !

Evident, ca azi, 12 februarie, e doctor :-| .
Si ce zambate, si ce aplauze...Probabil pentru deci-urile alea cu care m-a facut sa-mi para rau ca am calcat pragul acelui amfiteatru si am ascultat-o timp de 20 de minute.

:mad:

Guest

Re:

Post by Guest » 10 Mar 2013, 15:12

serafim wrote:I-ti multumesc ca mi-ai raspuns, am sustinut teza de dr. pe 22 ianuarie din sala 1 o intrebare am avut - a cerut unu lamuriri cu privire la unul din subiectele tratate si punerea in aplicare a acestuia iar 2 din profesori au avut intrebari cu privire la noutatile aparute in domeniu ( daca sunt la curent cu ele ) parerea mea personala vis-a-vis de aceste modificari cat si legalitatea unor fapte/acte juridice incheiate/aparute recent.
In rest si-au citit referatele au venit cu propuneri ( mici modificari + includerea noutatilor + necesitatea traducerii tezei in 2 limbi straine "macar" ) pentru editarea acesteia. S-au retras spre deliberare si...am scapat cu bine dupa mi-a parut totul foarte simplu si foarte usor ...dar inainte de sustinere aveam niste emotii .... mai ales cand vezi " sala plina " de studenti, profesori, VIP-uri etc.( aproxim.100 pers.)
I-mi era frica sa nu -mi incurc ideile, sa nu ma repet , sa nu incep sa fac pauze intre fraze cu "...a..." cum vorbesc si unii dintre crainicii TV etc.
Dar a trecut totul cu bine si acum ma strofoc sa fac traducerea si sa o pregatesc de tipar.
Inca o data i-ti multumesc pentru raspuns.
Halalmdoctoranzi da tara asta..nici cel putin s ascrie nu stiu si se cred nu stiu cine..i-mi..i-ti:)) ai publicat, domnule doctor cartea pana acum????????ai tradus-o chiar tu???????Ca de facut, ma indoiesc ca ai facut-o tu, in halul in care scrii:
))

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests