Legalizarea marijuanei

Discutii filosofice pe teme actuale.
Post Reply
attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 26 Aug 2005, 13:07

sebi77 wrote:Magritte vorbesti mult si prost....

Dupa ce m-ai facut istoria "ierbi" din antichitate si pana in prezent, eu tot n-am inteles de ce trebuie sa legalizam consumul de droguri ...
ca vorbeste mult, de acord nsa asta este o deformatie profesionala a multora dintre noi.
Insa "prost" nu mi s-a parut nici un cuvant din ceea ce a spus (nu pentru ca as fi eu o adepta a legiferarii consumului de marijuana ci pentru ca de cand m-am alfabetizat am invatat si sa apreciez discursul cursiv si documentat al altora functie de calitatea lui si nu functie de parerile exprimate - care ar putea eventual diferi de ale mele)

sa nu mai discutam ca nu inteleg impulsul haotic al cetateanului roman de a-l jigni oricand si cu mare placere pe cel care-si permite sa aiba o opinie separata (la care de altfel are tot dreptul)

freedom

Post by freedom » 26 Aug 2005, 13:19

Campaniile anti-drog sunt doar de forma? :evil:

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 26 Aug 2005, 13:23

nu, campaniile anti-drog au rolul si rostul lor intr-o societate.
personal insa sunt de acord ca nu puscaria de la 2 la 5 ani este solutia pentru consumatorii de droguri, asta nu rezolva nimic ci numai distruge viata unor oameni, in covarsitoarea lor majoritate tineri, mai rau chiar decat ar face-o drogurile.

alcali

Post by alcali » 26 Aug 2005, 13:38

student_com wrote: iar Romania o tzara cu un consum "super exagerat" de alcool si in ambele cazuri cauza e tolerantza manifestata de statului respectiv cu privire la un "drog" sau altul.
complet de acord cu tine :aplauze:
nu am inteles niciodata de ce romanul bea fara masura si face din orice eveniment un pretext pentru asta. inca un punct in minus pt mentalitate.

cat despre legalizarea drogurilor 8O ,chiar nu imi vine sa cred unele lucruri care s-au scris pe aici ...uitati ca nu se legalizeaza o bila sau o seringa...in orice caz o portie ...ci s-ar legaliza consumul..acela care duce la diminuarea si chiar anihilarea discernamantului ,a propriei vointe si persoane!! multi vb in necunostinta de cauza !! :x

sebi77

Post by sebi77 » 26 Aug 2005, 14:07

Inca un aspect:
Daca s-ar legaliza consumul de "iarba" (asa imi place mie sa-i spun) ce ar impiedica un consumator de droguri sa fumeze un joint langa mine (eu fiind nefumator)?

Ce il impiedica acum? Raspuns: LEGEA, macar acum "consumatorul" sta cu frica, ca nu poate sa iasa in strada sa fumeze joint-uri pentru ca intra in puscarie, sta cu frica ca daca e prins fumand "iarba" intra in puscarie .... Nu sunt adeptul ideei ca consumatori de droguri trebuie sa intre in puscarie, ci adeptul ideei ca acesti oameni trebuie ajutati sa renunte... Cum ii ajuti ? Legalizand consumul de droguri?

freedom

Post by freedom » 26 Aug 2005, 14:14

attorneyatlaw wrote:nu, campaniile anti-drog au rolul si rostul lor intr-o societate.
personal insa sunt de acord ca nu puscaria de la 2 la 5 ani este solutia pentru consumatorii de droguri, asta nu rezolva nimic ci numai distruge viata unor oameni, in covarsitoarea lor majoritate tineri, mai rau chiar decat ar face-o drogurile.
Eu nu vreau ca oamenii sa ajunga la puscarie.Dar sa nu se spuna asa pe fata:LEGALIZAM DROGURILE.E ca si cum am spune:nu mai e rau sa luati droguri,asta era o conceptie invechita :grin: .

freedom

Post by freedom » 26 Aug 2005, 14:16

sebi77 participi la vreun maraton?Nu ai obosit de atata alergat? :-D

inconnu

Post by inconnu » 26 Aug 2005, 14:17

sebi77 wrote:Inca un aspect:
Daca s-ar legaliza consumul de "iarba" (asa imi place mie sa-i spun) ce ar impiedica un consumator de droguri sa fumeze un joint langa mine (eu fiind nefumator)?

Ce il impiedica acum? Raspuns: LEGEA, macar acum "consumatorul" sta cu frica, ca nu poate sa iasa in strada sa fumeze joint-uri pentru ca intra in puscarie, sta cu frica ca daca e prins fumand "iarba" intra in puscarie .... Nu sunt adeptul ideei ca consumatori de droguri trebuie sa intre in puscarie, ci adeptul ideei ca acesti oameni trebuie ajutati sa renunte... Cum ii ajuti ? Legalizand consumul de droguri?

Pai tot legea. In Olanda e foarte legal si nu consuma nimeni pe strada. Sunt carciumi speciale unde e permis consumu si unde intra numai cine e interesat.

sebi77

Post by sebi77 » 26 Aug 2005, 14:17

In Olanda... aia sunt olandezi noi suntem romani ... Incearca sa impui unui roman sa nu fumeze tutun intr-un loc public si dupa aia mai stam de vorba ... Ce sa mai vorbim de droguri...



Ma pregatesc sa emigrez in CONGO! Mai este mult de mers?

freedom

Post by freedom » 26 Aug 2005, 14:20

sebi77 unde pot gasi si eu un asa avatar? 8)

Magritte

Post by Magritte » 26 Aug 2005, 14:51

freedom wrote:Campaniile anti-drog sunt doar de forma? :evil:
Nu, chiar dimpotriva -- dupa parerea mea aceste campanii sunt cea mai buna si eficienta metoda de a lupta cu abuzul de substante. Atentie, aici ma refer la abuz de substante, pentru ca dupa cum am mai spus exista foarte multe lucruri in viata care ne sunt benefice -- chiar si un pahar de vin pe zi s-a demonstrat ca are efecte pozitive. Problema apare cand se abuzeaza si se ajunge in cazuri extreme. Prea mult alcool este nociv -- atat fizic, cat si pshici sau social. Acelasi lucru se poate spune si despre prea multa iarba, prea multa cafea sau prea mult sex. Dar nu ajungi alcoolic daca bei o bere cu prietenii...

Problema cu campaniile anti-drog este ca acestea vizeaza persoanele, in locul substantelor. Oprimand, marginalizand si inchizand oamenii in puscarii nu se va rezolva nimic. Este nevoie de educatie in scoli, pe strada, in cafenele, in mass-media, pe orice cale de comunicatie. Dar educatie, nu PUSCARIE! Trebuie sa inceteze aiurelile si zvonurile publicate pe toate canalele mediatice cu care sunt raspandite zilnic informatii false si zvonuri bine ticluite pentru a avea maximum de audienta!
Personal cred ca o buna metoda de educatie, in special pentru tineri, ar fi o vizita in spitale si in centrele de dezintoxicare. O pereche de plamani afecati de cancer pe o masa de laborator sunt o imagine impresionanta. Si nu stiu cati dintre voi au vazut pe viu pacienti in stadii avansate de dependenta de heroina sau coca... e destul ca sa te faca sa nu vrei nici macar sa te apropii de vreo siringa. Dar tot acestor tineri ar trebui sa li se explice exact care substante au efectele respective, cum difera marijuana de heroina si in ce constau efectele fiecareia, totul prezentat obiectiv si realist, fara mistificari. Generalizarile de genul "toate sunt droguri deci sunt rele" nu fac decat sa creeze confuzie si nu servesc nimanui. Sa nu uitam ca morfina, utilizata in conditii strict controlate, este acceptata in cazuri medicale speciale. Dar morfina si heroina sunt atat de indeaproape inrudite (heroina se prepara din morfina, ambele creeaza o acuta dependenta, dar au efecte de calmare a durerilor in cazuri cu adevarat terminale ce nu pot fi contestate). De ce aceasta ambivalenta si lipsa de informare?
Sa nu uitam ca se cheltuiesc anual miliarde in acest "razboi cu drogurile", fara ca efectele sa se vada in vreun fel, altfel decat ingrosand zidurile inchisorilor cu "mari drogati", iar politia nu mai are timp si bani sa prinda violatorii sau criminalii -- pentru care e nevoie de ceva mai mult efort decat pentru un amarat de "fumator"... Oare acesti bani nu ar fi mai bine cheltuiti pentru educatie, pentru tratamentul celor dependenti, pentru prinderea adevaratilor criminali? Lupta cu drogurile se poate duce si altfel decat folosind bastonul de cauciuc...

Cat despre teoriile conform carora legalizarea drogurilor ar aduce cu sine o crestere a consumului, sunt pur si simplu infirmate de statistica. Nu voi da link-uri pentru ca nu va intereseaza "de pe google", dar puteti apela la orice sursa oficiala pentru date statistice si veti observa ca in Olanda, de exemplu, consumul de droguri (de toate tipurile, nu doar marijuana) este inferior celui din Statele Unite (raportat la procent de populatie, desigur), asta in timp ce SUA sunt statul cu cele mai drastice legi si prevederi in domeniu -- pe care incearca sa le impuna si altor tari, din motive dupa cum am aratat nu tocmai "ortodoxe". De asemenea, in alte tari din Europa unde consumul de droguri usoare este tolerat (ca legal nu este nicaieri) cum ar fi Belgia, nu se poate vorbi de o crestere a consumului in urma decriminalizarii. De altfel, am fost in Amsterdam si in Bruxelles, si am stat mai mult de o noapte sau un week-end. Nici urma de imaginea deformata pe care o prezinta canalele mediatice "oficiale" -- nu te impiedici de drogati pe strazi, iar noaptea este chiar mai sigur decat unele zone din Bucuresti. Amsterdam-ul este un oras activ la orice ora, si la 4 noaptea sunt oameni pe strada si lumini aprinse... nu prea e un oras "al fantomelor" -- e adevarat ca libertatea de expresie uneori socheaza un privitor mai putin obisnuit cu aceste lucruri, si la fel de adevarat este ca in Amsterdam in special vin foarte multi turisti doar pentru ca se poate fuma "la liber", de aici o oarecare polarizare a tipologiilor intalnite. Dar nu este cazul pentru Bruxelles, si nici (din cate am auzit, acolo nu am fost) in Spania unde legile sunt asemanatoare.
Un alt exemplu graitor este (sau mai degraba a fost) Prohibitia din Statele Unite. Consumul de alcool nu a scazut in timpul ei, si nu a crescut dupa. A ramas in cea mai mare parte constant. Ce a crescut insa a fost traficul pe piata neagra, forta mafiotilor, puterea crimei organizate. Aceeasi mafie care acum profita din plin de faptul ca drogurile sunt ilegale si pot face bani buni din asta -- iar unii spun ca ei sunt principalii sustinatori ai criminalizarii cat mai dure. In fond, da bine pentru afaceri...

In final, as vrea sa spun ca sper sa nu fie adevarata observatia lui student_com si sa exista metode de comunicare intre cele doua "tabere", pentru ca totusi discutia civilizata, rationala si argumentata este singura care poate inlatura barierele impuse de prejudecati si false tabuuri. Altfel, ar fi extrem de trist...

inconnu

Post by inconnu » 26 Aug 2005, 15:04

[quote="sebi77"]In Olanda... aia sunt olandezi noi suntem romani ... Incearca sa impui unui roman sa nu fumeze tutun intr-un loc public si dupa aia mai stam de vorba ... Ce sa mai vorbim de droguri...


Impunerea se face prin amenda si prin taxe; daca ar da prime la politisti in functie de cate amenzi de fumat in loc interzis aplica... In franta s-a facut peste 5 euro pachetu de tigari. Daca-mi amintesc bine numarul de fumatori a scazut cu aproape 20% daca nu mai mult.

Magritte

Post by Magritte » 26 Aug 2005, 15:16

sebi77 wrote:Inca un aspect:
Daca s-ar legaliza consumul de "iarba" (asa imi place mie sa-i spun) ce ar impiedica un consumator de droguri sa fumeze un joint langa mine (eu fiind nefumator)?
Ce il impiedica acum? Raspuns: LEGEA, macar acum "consumatorul" sta cu frica, ca nu poate sa iasa in strada sa fumeze joint-uri pentru ca intra in puscarie, sta cu frica ca daca e prins fumand "iarba" intra in puscarie .... Nu sunt adeptul ideei ca consumatori de droguri trebuie sa intre in puscarie, ci adeptul ideei ca acesti oameni trebuie ajutati sa renunte... Cum ii ajuti ? Legalizand consumul de droguri?
Aici este aceeasi problema ca in cazul fumatului de tutun. Nici eu nu sunt de acord cu fumatul (de orice fel) in locuri publice. Este o problema in primul rand de bun simt, iar daca acesta se dovedeste exemplar prin absenta, se apeleaza la lege. Este banal a se modifica legea pentru prevenirea si combaterea efectelor tutunului (349/2002?) pentru a include si alte "substante". Iar in ceea ce priveste aplicarea, este o problema de educatie a politiei. Aici discutia se poate largi la motivele care impiedica un "agent" sa intervina cand un cetatean este agresat noaptea in parc... Dar asta este deja alta discutie.
freedom wrote: Dar sa nu se spuna asa pe fata:LEGALIZAM DROGURILE.E ca si cum am spune:nu mai e rau sa luati droguri,asta era o conceptie invechita .
Hmmm... Totusi, cred ca stii si tu ca nu tot ceea ce este legal este si bun/moral/etc. La fel cum nu tot ceea ce este rau/imoral/distructiv este ilegal. Legalizarea drogurilor usoare nu ar face decat sa restabileasca situatia de pana acum cateva decade. Ar fi o "revenire" mai degraba decat o inovatie. Asta nu inseamna ca nu se pot da legi aditionale care sa reglementeze cat se poate de serios consumul, distributia sau stocarea, la fel ca in cazul tutunului sau alcoolului.
Ca fapt divers, stiati ca in Germania este ilegal sa porti o masca la un miting? Sau ca in Texas este interzisa intreaga Encyclopaedia Britannica din simplul motiv ca include o metoda de a prepara bere acasa? Iar astea sunt legi in vigoare... sa nu incep macar cu cele care tin de reglementarea actelor sexuale "acceptate" (si nu, nu e vorba de expunerea in public ci de intimitatea propriului dormitor).

procurorul

Post by procurorul » 26 Aug 2005, 15:17

Ma mira faptul ca se scriu atatea pagini despre un asemenea subiect ... Este o ineptie sa se faca aici apologia drogurilor... :-?

inconnu

Post by inconnu » 26 Aug 2005, 15:20

procurorul wrote:Ma mira faptul ca se scriu atatea pagini despre un asemenea subiect ... Este o ineptie sa se faca aici apologia drogurilor... :-?

Se cheama "libertate" maestre.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests