O parere...va rog!

Discutii privind Dreptul Penal
DevilMean

Re: O parere...va rog!

Post by DevilMean » 08 May 2010, 12:31

Mai multe. Constituie chiar incalcare a legilor sa ai poze de gen pe sait la ei.
Stai sa enumar:



5. MEMBER ACCOUNT, PASSWORD AND SECURITY

You will receive a password and account designation upon completing the Yahoo! Service's registration process. You are responsible for maintaining the confidentiality of the password and account and are fully responsible for all activities that occur under your password or account. You agree to (a) immediately notify Yahoo! of any unauthorized use of your password or account or any other breach of security, and (b) ensure that you exit from your account at the end of each session. Yahoo! cannot and will not be liable for any loss or damage arising from your failure to comply with this Section 5.

6. MEMBER CONDUCT

You understand that all information, data, text, software, music, sound, photographs, graphics, video, messages, tags, or other materials ("Content"), whether publicly posted or privately transmitted, are the sole responsibility of the person from whom such Content originated. This means that you, and not Yahoo!, are entirely responsible for all Content that you upload, post, email, transmit or otherwise make available via the Yahoo! Services. Yahoo! does not control the Content posted via the Yahoo! Services and, as such, does not guarantee the accuracy, integrity or quality of such Content. You understand that by using the Yahoo! Services, you may be exposed to Content that is offensive, indecent or objectionable. Under no circumstances will Yahoo! be liable in any way for any Content, including, but not limited to, any errors or omissions in any Content, or any loss or damage of any kind incurred as a result of the use of any Content posted, emailed, transmitted or otherwise made available via the Yahoo! Services.

You agree to not use the Yahoo! Services to:

1.

upload, post, email, transmit or otherwise make available any Content that is unlawful, harmful, threatening, abusive, harassing, tortious, defamatory, vulgar, obscene, libelous, invasive of another's privacy, hateful, or racially, ethnically or otherwise objectionable;

johei

Re: O parere...va rog!

Post by johei » 08 May 2010, 18:18

Din ce legi citezi tu aici?

bobocel

Re: O parere...va rog!

Post by bobocel » 08 May 2010, 19:18

DevilMean wrote:Mai multe. Constituie chiar incalcare a legilor sa ai poze de gen pe sait la ei.
Stai sa enumar:
"In consideration of your use of the Yahoo! Services, you represent that you are of legal age to form a binding contract and are not a person barred from receiving the Yahoo! Services under the laws of the United States"

poate incalcarea legilor din sua :grin: numai ca noi suntem in Romania. ala este regulamentul Yahoo pe care oricum nimeni nu-l citeste cand isi face un cont.

sztella

Re: O parere...va rog!

Post by sztella » 08 May 2010, 19:21

Buna ziua!! Va multumesc frumos la toti cei care au raspuns la intrebarea mea, se pare ca totusi eu sunt vinovata si daca fara voia mea cineva mi-a violat intimitatea, si daca cineva acum ma santajeaza si mai ales daca le pune pe net ma pune intr-o situatie compromitatoare.Toate astea le-a facut fara voia mea si tot eu sunt de vina.Da cred ca eu sunt singura vinovata pentru ca nu m-am gandit nici macar o clipa ca cineva ar putea sa afle parola mea.Daca macar o clipa credeam asta , in viata mea nu as fi pus acolo poze sau ce mai aveam,dar asta este acum stau doar cu frica si sper sa nu publice nimic.Sincer eu nu stiam ca nu este voie sa pui pe mail-ul tau personal poze cu tine ,oricum ar fi ele,dar acum bine ca stiu sa nu mai fac alta data la fel.Multumesc frumos pentru toti cei care ati citit despre situatia mea,as prefera sa vorbesc cu un avocat bun mai multe la telefon pentru ca aici nu pot sa scriu chiar tot ce s-a intamplat.
O seara placuta tuturor si ma scuzati ca v-am deranjat cu problema mea.

angel

Re: O parere...va rog!

Post by angel » 08 May 2010, 19:25

DevilMean wrote:Dar angel, odata constatat faptul ca cineva ar fi putut sa afle, sau sa suspecteze ca s-a aflat, e obligatia posesorului de cont sa schimbe parola.
Faptul ca nu si-a indeplinit aceasta obligatie, atrage raspunderea.
probabil ca acele poze le avea numai acolo si asa a realizat ca i s-a spart parola de yahoo...
ce raspundere Devil?!
johei wrote:Din ce legi citezi tu aici?


sunt conditiile de la yahoo,atunci cand iti faci cont...dar oricum ,toata lumea bifeaza ca este de acord cu conditiile,fara ca macar sa le citeasca... :-P
deci nu sunt legi, Devil...sunt conditiile contractuale intre yahoo si client...

angel

Re: O parere...va rog!

Post by angel » 08 May 2010, 19:28

sztella wrote:Buna ziua!! Va multumesc frumos la toti cei care au raspuns la intrebarea mea, se pare ca totusi eu sunt vinovata si daca fara voia mea cineva mi-a violat intimitatea, si daca cineva acum ma santajeaza si mai ales daca le pune pe net ma pune intr-o situatie compromitatoare.Toate astea le-a facut fara voia mea si tot eu sunt de vina.Da cred ca eu sunt singura vinovata pentru ca nu m-am gandit nici macar o clipa ca cineva ar putea sa afle parola mea.Daca macar o clipa credeam asta , in viata mea nu as fi pus acolo poze sau ce mai aveam,dar asta este acum stau doar cu frica si sper sa nu publice nimic.Sincer eu nu stiam ca nu este voie sa pui pe mail-ul tau personal poze cu tine ,oricum ar fi ele,dar acum bine ca stiu sa nu mai fac alta data la fel.Multumesc frumos pentru toti cei care ati citit despre situatia mea,as prefera sa vorbesc cu un avocat bun mai multe la telefon pentru ca aici nu pot sa scriu chiar tot ce s-a intamplat.
O seara placuta tuturor si ma scuzati ca v-am deranjat cu problema mea.
Sztella:cel care ti-a spart parola,a comis o infractiune informatica...n-are dreptul sa-ti puna nici o poza pe net,fara acordul tau...
si..nu ne-ai deranjat, de aceea suntem aici :grin:
succes!

bobocel

Re: O parere...va rog!

Post by bobocel » 08 May 2010, 19:34

stela mama, daca vrei sa te razbuni, posteaza nr aluia de tel pe toate site-urile cu matrimoniale :mrgreen:

sztella

Re: O parere...va rog!

Post by sztella » 08 May 2010, 19:48

UHHH! de ar fi asa de simplu,dar din pacate situatia mea este mai complicata,eu vroiam sa stiu daca persoana respectiva a facut ceva ilegal afland prin nu stiu ce metode parola si publicand pe net fara voia mea bineinteles,ar face ceva ilegal.

DevilMean

Re: O parere...va rog!

Post by DevilMean » 09 May 2010, 05:40

Nu poate afla parola ta decat daca tu ii dai voie sa afle.
Yahoo este cunoscut ca avand o mare rezistenta in fata atacatorilor, el neputand fi "spart".
Asadar majoritatea atacurilor se efectueaza asupra userului, parola poate fi afla prin multe cai, un trojan, un keylogger, un vierme, etc.
Ideea este ca, daca tu primesti fisiere prin Messenger sau descarci din e-mail practic ii permiti atacatorului sa afle tot din calculatorul tau.
Cat despre furtul informatic, daca nu stii cine este persoana, nu ai ce face. ISP-urile sunt prea lenese sa caute in fisierele de log care conexiune s-a facut la acea adresa.
Insa daca intra sub incidenta FBI era alta treaba.

Dragi colegi,am un anunt de facut, intrucat suntem o tara membra UE (mi-as una), legile care se aplica in sistemul international sunt la fel de valabile.
E ca si cum ai spune ca cei care fraudeaza informatic nu au treaba cu SUA, ca doar suntem in RO.

Iar daca autoarea noastra detine niste poze, altele decat nud, poate sa fie terorism, crima impotriva umanitatii etc., credeti ca nu se sesizeaza organul?!

Dar nu asta am vrut sa evidentiez, ci faptul ca daca stia sau ar fi banuit ca ar fi aflat cineva parola, era foarte usor sa o schimbe cu alta, dar nu, romanului ii place sa se complice, de lene ce-i e sa nu schimbe o amarata de parola.

sztella

Re: O parere...va rog!

Post by sztella » 09 May 2010, 07:32

Se pare ca nu ma intelege multa lume, dar asta este,o sa discut cu un avocat personal pentru ca aici nu mai inteleg nimic.Oricum va multumesc ca ati avut rabdare sa imi scrieti cate ceva,

DevilMean

Re: O parere...va rog!

Post by DevilMean » 09 May 2010, 18:41

Nu te grabi sa te duci la un avocat.
Decat daca ai bani destui si n-ai ce face cu ei. Dar si asa nu obtii nimic.

Lasa-o moarta cu avocati, poze si alte balarii, nimeni nu-ti poate gasi sursa care a umblat in cont la tine. Capisci?

Si ca sa-ti raspund la intrebare mai pe sleau, draga mea sztella, poate face orice vrea cu contul tau, dar tu de ce nu schimbi afurisita de parola?
Ce poate sa publice de pe e-mail? Eu n-am vazut decat spammeri in ultima vreme, inclusiv virusul ala foto care devine enervant la o vreme.
Metoda bineinteles e ilegala, dar nu are cine sa te descurce, e criza, vrei sa ceri daune, dar vezi ca ai gresit domeniul.

Sa ai o zi buna, si schimba naibii parola aia.

sztella

Re: O parere...va rog!

Post by sztella » 09 May 2010, 19:26

Mersi pentru sfat,sincer mi-ar placea sa discut cu tine problema mea sa ma intelegi mai bine,dar nu aici pe forum.Mersi mult pentru tot.

DevilMean

Re: O parere...va rog!

Post by DevilMean » 09 May 2010, 22:00

Nu-i necesar, stiu exact prin ce treci, dar nu cred ca persoana care ti-a cauzat problema prin utilizarea contului tau de e-mail sa se poata folosi de acele poze, gandeste-te ca poate nu le-a observat.

Deci sfatul meu pentru viitor, daca te loghezi cumva din alte locuri decat cele in care ai incredere, schimba parola in momentul in care ai ajuns la alt PC, nicidecum la cel la care ai fost logat.
Ca o masura de siguranta, nu mai descarca toate prostiile de pe messenger care le trimit colegii/prietenii, unele poate se fac fara stirea acelui user.
Cum mai nou umbla virusul acela de are un mesaj de gen "Hey, check my new photos: http://xxx.xxxxx.xxx/image.php"
Caci practic accesand link-ul ala iti descarci si tu propria versiune de virus, iar cei care l-au lansat au acces prin messengerul tau sa transmita mai departe acel mesaj si chiar sa-ti foloseasca datele personale (nu datele din buletin, ci cele stocate pe HDD) din calculator.

Concluzia este... de cate ori constati ca ai probleme privind siguranta parolei, schimba-o, pentru a evita viitoarele neplaceri.

Romania sta foarte prost la capitolul politie electronica, nimeni nu se implica.

mariusms

Re: O parere...va rog!

Post by mariusms » 10 May 2010, 10:23

sztella wrote:Buna ziua! Va rog sa imi spuneti ce as putea face sau castiga in cazul in care cineva a aflat parola mea de pe id.yahoo-personal, si acolo gasind niste poze cu mine nud, ma santajeaza ca le pune pe net.
Trebuia sa deschizi un topic nou, pentru ca nu are legatura cu problema expusa de Norocel.

In privinta problemei tale, vezi Legea 161/2003, mai exact Titlul III.
Art. 42 - (1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită în scopul obţinerii de date informatice, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
(3) Dacă fapta prevăzută la alin. (1) sau (2) este săvârşită prin încălcarea măsurilor de securitate, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.


... in concurs cu santajul (aici ar trebui sa spui ce-ti cere in schimbul "tacerii").

Si ca sa-ti raspund la intrebare, poti sa faci sau sa nu faci plangere penala.

sztella

Re: O parere...va rog!

Post by sztella » 10 May 2010, 12:19

Multumesc pentru raspuns, ma scuzati ca nu am deschis topic nou.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests