O parere...va rog!

Discutii privind Dreptul Penal
cyclop

Re: O parere...va rog!

Post by cyclop » 22 Dec 2009, 21:00

N-am citit toate postările. Strict pe prima postare: Nerespectare contract. Am comandat, am consumat, mi-am asumat obligaţia de a plati, n-am plătit. Sunt debitor. Greu de dovedit (dacă nu imposibil) înşelăciunea.

MedEx

Re: O parere...va rog!

Post by MedEx » 22 Dec 2009, 21:56

Nu-mi amintesc bine dar parca s-a dat varianta asta la o intrebare data la INM 2009!Interesant de vazut ce au raspuns la contestatii!

MedEx

Re: O parere...va rog!

Post by MedEx » 22 Dec 2009, 22:01

Exact! Intrebarea 64 grila 1 aug.2009 inm

johei

Re: O parere...va rog!

Post by johei » 22 Dec 2009, 22:44

MedEx wrote:Nu-mi amintesc bine dar parca s-a dat varianta asta la o intrebare data la INM 2009!Interesant de vazut ce au raspuns la contestatii!
Si care era raspunsul oficial?

cyclop

Re: O parere...va rog!

Post by cyclop » 22 Dec 2009, 23:03

Că nu e abuz de încredere :D
Grila de la INM are doar o usoară tangenţă cu ce se discută aici.

mariusms

Re: O parere...va rog!

Post by mariusms » 22 Apr 2010, 11:21

johei wrote:Daca cei care erau de parere ca e furt sunt acum judecatori sau procurori, nu-mi ramane decat sa sper sa ca intre timp au mai invatat ceva carte...

Altminteri.. dumnezeu cu mila pentru justitia romaneasca! :cry: :cry: :cry:
teorii am discutat destule pe tema asta. poate exemplele mai dau o sansa unor incadrari corecte.
astfel, daca tu ceri cuiva ceasul sub pretextul ca sa-l cumperi, dar dupa ce ti se da fugi cu el, va fi inselaciune bre? ... ca altii care scriu monografii pe tema asta spun ca e furt. ... aaa, numai daca-l inghiti nu e furt, m-am prins :shock:
dar bineinteles, parerea ta e sublima, dar ...

nu mai intrasem de ceva vreme pe aici, dar ca tot am intrat si am vazut numele lui norocel, am zis sa-i transmit salutari. ... la fel si celorlalti. :vin: :sampanie:

bobocel

Re: O parere...va rog!

Post by bobocel » 23 Apr 2010, 19:36

salutari marius. pe unde umblii bre? :-P :bere:

angel

Re: O parere...va rog!

Post by angel » 24 Apr 2010, 18:49

Salutare Marius! :cafea:
:bere:

johei

Re: O parere...va rog!

Post by johei » 26 Apr 2010, 09:57

mariusms wrote:
johei wrote:Daca cei care erau de parere ca e furt sunt acum judecatori sau procurori, nu-mi ramane decat sa sper sa ca intre timp au mai invatat ceva carte...

Altminteri.. dumnezeu cu mila pentru justitia romaneasca! :cry: :cry: :cry:
teorii am discutat destule pe tema asta. poate exemplele mai dau o sansa unor incadrari corecte.
astfel, daca tu ceri cuiva ceasul sub pretextul ca sa-l cumperi, dar dupa ce ti se da fugi cu el, va fi inselaciune bre? ... ca altii care scriu monografii pe tema asta spun ca e furt. ... aaa, numai daca-l inghiti nu e furt, m-am prins :shock:
dar bineinteles, parerea ta e sublima, dar ...

nu mai intrasem de ceva vreme pe aici, dar ca tot am intrat si am vazut numele lui norocel, am zis sa-i transmit salutari. ... la fel si celorlalti. :vin: :sampanie:

Si care e incadrarea corecta?

angel

Re: O parere...va rog!

Post by angel » 26 Apr 2010, 11:44

johei wrote:
mariusms wrote:
johei wrote:Daca cei care erau de parere ca e furt sunt acum judecatori sau procurori, nu-mi ramane decat sa sper sa ca intre timp au mai invatat ceva carte...

Altminteri.. dumnezeu cu mila pentru justitia romaneasca! :cry: :cry: :cry:
teorii am discutat destule pe tema asta. poate exemplele mai dau o sansa unor incadrari corecte.
astfel, daca tu ceri cuiva ceasul sub pretextul ca sa-l cumperi, dar dupa ce ti se da fugi cu el, va fi inselaciune bre? ... ca altii care scriu monografii pe tema asta spun ca e furt. ... aaa, numai daca-l inghiti nu e furt, m-am prins :shock:
dar bineinteles, parerea ta e sublima, dar ...

nu mai intrasem de ceva vreme pe aici, dar ca tot am intrat si am vazut numele lui norocel, am zis sa-i transmit salutari. ... la fel si celorlalti. :vin: :sampanie:

Si care e incadrarea corecta?
furt...zic eu.

sztella

Re: O parere...va rog!

Post by sztella » 07 May 2010, 19:25

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti ce as putea face sau castiga in cazul in care cineva a aflat parola mea de pe id.yahoo-personal, si acolo gasind niste poze cu mine nud, ma santajeaza ca le pune pe net.

DevilMean

Re: O parere...va rog!

Post by DevilMean » 07 May 2010, 22:45

sztella wrote:Buna ziua! Va rog sa imi spuneti ce as putea face sau castiga in cazul in care cineva a aflat parola mea de pe id.yahoo-personal, si acolo gasind niste poze cu mine nud, ma santajeaza ca le pune pe net.
Inainte de toate, tu esti vinovata pentru ca ai lasat sa se afle parola, daca stiai ca cineva e suspect ca ar fi vazut-o, trebuia sa o schimbi.
In alta ordine de idei, nu vad motivul santajului, eu zic sa-l lasati sa le publice, aratati cat de bine aratati :razz: . Caci daca-i faceti jocul, e posibil sa devina mai agresiv.

angel

Re: O parere...va rog!

Post by angel » 07 May 2010, 22:52

nu se pune problema cat de vinovata sua nevinovata este...s-a intamplat si asta este...important este cum poate fi ajutata...
deci,n-are dreptul sa va publice aceste fotografii pe net, fara acodul DVs...daca stiti cine a facut-o,sesizati cu plangere organele de cercetare penala...

daca nu i-ati dat DVs parola, aflarea acesteia pe alte cai....constituie infractiune.

DevilMean

Re: O parere...va rog!

Post by DevilMean » 08 May 2010, 05:31

Dar angel, odata constatat faptul ca cineva ar fi putut sa afle, sau sa suspecteze ca s-a aflat, e obligatia posesorului de cont sa schimbe parola.
Faptul ca nu si-a indeplinit aceasta obligatie, atrage raspunderea.

johei

Re: O parere...va rog!

Post by johei » 08 May 2010, 06:37

cine a facut pozele?

De unde stiti ca-s luate din contul yahoo?
De unde stiti ca a intrat in contul dvs?
Aveti si martori sau alte dovezi?

Devil, nu inteleg ce raspundere atrage neschimbarea parolei?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests