Cu cine votati?

Discutii filosofice pe teme actuale.

Traian Basescu vs Mircea Geoana

Traian Basescu
8
40%
Mircea Geoana
7
35%
Nu votez
5
25%
 
Total votes: 20

serafim

Re: Cu cine votati?

Post by serafim » 02 Dec 2009, 19:13

:roll:
L mihai
ce ai ??? te interesezi de toata lumea unde lucreaza ????
daca lucreaza....ce lucreaza..... :| mi se par putin...deplasate

Lmihai

Re: Cu cine votati?

Post by Lmihai » 02 Dec 2009, 19:49

serafim, chiar credeti ca asta am vrut sa exprim? Am dorit numai sa intregesc tripticul de intrebari nepotrivite schitat de kinga.

serafim

Re: Cu cine votati?

Post by serafim » 02 Dec 2009, 21:07

:-D pai ai mai intrebat si pe altii parca pe Seiza...de aici :grin: asa zisa ofensa :twisted:

vulpacris

Re: Cu cine votati?

Post by vulpacris » 02 Dec 2009, 23:42

Am votat, ca nu votez.

De ce?

Pentru ca nu este bun topicul.

Mai trebuia adaugat, si intrebarea:

"Cine este deja prim-ministru, Negoita sau Iohannis?" :roll:

Si, trebuia luat in considerare si ce vrea Basescu, sa fie presedinte inca 5 ani, si sa nu poata sa faca nimic, sau sa faca parte din guvernul Negoita, SI SA-L CONDUCA DIN UMBRA. :-D

Remember:

art. 103 alin. (2) din Constitutia Romaniei:

"Candidatul pentru functia de prim-ministru va cere, in termen de 10 zile de la desemnare, votul de incredere al Parlamentului asupra programului si a intregii liste a Guvernului"

si in alin. (3):

"Programul si lista Guvernului se dezbat de Camera Deputatilor si de Senat, in sedinta comuna. Parlamentul acorda incredere Guvernului cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor".

Iar in art. 75 alin. (1) din Constitutia Romaniei:

"Se supun spre debatere si adoptare Camerei Deputatilor, ca prima camera sesizata, proiectele de legi si propunerile legislative [...] precum si proiectele legilor organice prevazute la [...]. Celelalte proiecte de legi sau propuneri legislative se supun dezbaterii si adoptarii, ca prima camera sesizata, Senatului"

DAR, in alineatul (2) se prevede:

"[...] In cazul depasirii acestor termene se considera ca proiectele de legi sau propunerile legislative AU FOST ADOPTATE"

Lista cu membrii Guvernului Negoita si programul au fost depuse la data de 9 Noiembrie 2009.

Conform Regulamentului camerelor reunite ale legislativului, şedinţa pentru votarea guvernului ar fi trebuit să aibă loc în cel mult 15 zile.

Deci, ultima zi prevazuta de lege pentru votarea componentei guvernului, a fost data de 25 Noiembrie 2009.

Conform art. 75 alin. (2) ultima teza din Constitutia Romaniei, rezulta ca, atat Guvernul, cat si programul acestuia, au fost adoptate, ASA CUM AU FOST PROPUSE DE BASESCU SI NEGOITA, in mod tacit de catre camerele reunite ale parlamentului, IN UNANIMITATE. :-D :-D :-D


:cafea:

Jull

Re: Cu cine votati?

Post by Jull » 03 Dec 2009, 12:39

eu am raspuns.:d
din 2 rele aleg al treilea rau(asta ca o modificare a refrenului cu cele 2 rele).:)

seiza

Re: Cu cine votati?

Post by seiza » 06 Dec 2009, 16:23

Tocmai am primit de la un amic, un link referitor la ....alegeri. http://dosariada.blogspot.com/ :crizaderas:

Nu votez. Orele alea din viata mea, pierdute pentru a alege un alt imbecil, sunt prea valoroase pentru mine. In plus, prin votul meu nu as putea decat sa daunez. Nu ma pricep la politica, nu sunt la curent cu noutatile, deci nu as putea decat sa votez aiurea. Mai bine.. :ziar:

mariusms

Re: Cu cine votati?

Post by mariusms » 07 Dec 2009, 10:39

De aseara domnul Geoana a spus ca a pierdut:
"Este victoria lui Crin Antonescu in aceeasi masura in care este victoria mea!" ... deci asa cum a castigat Antonescu :crizaderas:

ursu

Re: Cu cine votati?

Post by ursu » 07 Dec 2009, 17:10

Am primit prin sms azi:
Culmea somnului: sa te culci presedinte si sa te trezesti prostanac!

nicuvar

Re: Cu cine votati?

Post by nicuvar » 12 Dec 2009, 21:36

Se poate vota in 13 secunde? Noi am incercat si nu am reusit. :-D

angel

Re: Cu cine votati?

Post by angel » 14 Dec 2009, 16:12

ehhh,se pare ca altii au batut acest record :mask:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests