Cine vrea?

Discutii filosofice pe teme actuale.
Post Reply
seiza

Cine vrea?

Post by seiza » 20 Nov 2009, 22:19

Salutari tuturor

Fac un anunt in speranta ca va imblanzesc un pic si poate doreste cineva sa ma ajute in aceasta problema. Cu putin timp in urma o bestie de om a otravit o pisica, pentru simplul motiv ca animalul traia pe un garaj si uneori, cobora direct pe masina lui. Pentru a-si proteja rabla si pentru ca oamenii prosti inca mai considera ca pisicile negre aduc ghinion, il au pe dracul in ele, le taie calea si le merge prost intreaga zi, si alte asemenea blestematii pe care doar retardatii le pot lua in serios, a hotarat sa puna capat vietii bietului animal. Problema e ca acea pisica era mama si a lasat un urma un pisoi tarcat extrem de dragalas, dar cam salbatic. Pana in seara aceasta, cand l-am vazut pentru prima data de aproape nu am stiut ca bietul pui are doar trei picioruse.
Sunt in cautarea unui stapan iubitor de pisici si care poate trece peste faptul ca pisica nu poate sa ii vaneze soarecii din casa si nici sa ii aduca pasari prinse drept ofranda. Se ofera cineva in zona Bucuresti? :cafea: :cafea:

ursu

Post by ursu » 21 Nov 2009, 10:05

Eu nu iti pot recomanda pe nimeni din Bucuresti care sa doreasca un pisoias dar..iti pot da un sfat: de ce nu il duci la un cabinet veterinar si poate dr. de acolo stie vreo persoana dornica sa-l "adopte" ?
Pana atunci sa nu-l lasi sa moara de foame, hraneste-l si daca poti tine-l la tine in casa.

seiza

Post by seiza » 21 Nov 2009, 14:04

:grin: Ursule, mersi de sfat, dar nu merge. Am mai incercat si cu alte pisici. Sunt satui de animalute lasate. Pentru ca in general la veterinar este si un magazin cu mancare pentru animale, oamenii s-au obisnuit cu ideea ca daca e veterinar TREBUIE sa iubeasca animalele si sa le dea de mancare si , de cele mai multe ori, cei care au cate o pisica sau caine amarat si fara stapan gasesc solutia de a-i abandona pe langa astfel de cabinete. Deci asta cu medicul nu e o solutie :( Incerc o campanie online poate gasesc pe cineva. Poate voi posta si ceva foto cu el daca imi arata cineva cum. Sau il voi pune la avatar, dar e prea mic formatul.
PS: Normal ca l-am luat acasa :-P .

angel

Re: Cine vrea?

Post by angel » 25 Nov 2009, 13:43

:aplauze:

acum am citit si eu postul tau...si te-am felicitat tocmai pt. ca l-ai luat acasa.
Personal nu-l pot lua, chiar daca-s din Bucuresti, pentru ca...am catel :smile: si e si cam bolnavior :cry: , deci...nu m-as putea descurca cu ambii :cry:
Dar, ma voi interesa pe la prieteni sa vad daca gasesc pe cineva.

:kiss: (pt pisi)
si pt tine, :cafea:

seiza

Re: Cine vrea?

Post by seiza » 26 Nov 2009, 01:00

Angel, mersi pentru bunele intentii. Esti un inger :floare: . Intre timp pe motanel l-am botezat "ghirbidila - trei labute". S-a acomodat atat de bine ca deja e un mic tarzan si foloseste cu succes draperiile pentru a-si arata maiestriile. :smile: Sincer, m-am indragostit la nebunie de el...problema e ca eu nu pot sa il tin permanent pt simplul motiv ca nu stau intr-un singur loc :mask: . Dar...deja ma obisnuisem cu ideea ca am un copil ghirbidila, numai bine ca am primit oferta de a-l face motanel cetatean german. Ma intreb eu...cum o sa se inteleaga el cu alte pisici? Ca doar nu stie o boaba nemteste :x Eh, invata el, ca e baiat destept.
Cum arata? Ca pisoiul din avatarul meu, doar ca un pic mai pieptanat.
Deci ghirbidila nu mai are nevoie de locuinta, dar va multumeste pentru gandurile bune :kiss: . Ce cautam eu cand am postat mesajul era o casuta cu gradina, astfel incat sa se poata juca afara pe vreme frumoasa..ca de stat intre 4 pereti de ciment m-am saturat eu, ce sa mai chinui si biata mata.
:cafea: :cafea:

ignite

Re: Cine vrea?

Post by ignite » 26 Nov 2009, 13:06

adica? a? cineva din nemtia l a luat? sau a plecat el in partea aia? :lol:

angel

Re: Cine vrea?

Post by angel » 26 Nov 2009, 13:32

:floare:

sunt doar un OM :grin: ,dar iti multumesc :kiss:
Dragul de el....deja mi-l imaginez :grin: ,chiar daca te plimbi din loc in loc cu o pisica e mai usor sa te muti ca o poti lua si intr-un buzunar...asa faceam eu cu catelul cand era fff mic ca nu statea fara mine :grin: si ma plimbam asa cu ea...peste tot si...nimeni nu stia ca am un catel :wink: ,acum e mai maricica si...sta acasa :grin:
si...eu stau tot intre ziduri de ciment asadar... :cry: tot n-ar fi fost bine pt. ghirbidila...doamne ce nume haios :-D :-D

si se va intelege el cu alte pisici,ca doar...au toti o limba comuna...cea pisiceasca :-D :-D

iti va fi foarte greu cand il vei da...ai sa vezi :cry:
dar daca e spre binele lui ....asta este ceea ce te va consola :kiss: :cafea:
:kiss: :kiss: pt. ghirbidila -trei labute :grin:

seiza

Re: Cine vrea?

Post by seiza » 27 Nov 2009, 23:04

:D Ghirbidila nu a ajuns inca in Germania. Va fi un pisoi berlinez pe cinste. Am aflat intre timp ca pentru a-l scoate din tara trebuie sa aiba pasaport. Asta implica vaccinare, antirabic, si mai nou, trebuie sa i se implanteze un cip. Asta va dura ceva timp, asa ca il voi avea oaspete pana prin ianuarie. Cel mai mult m-a surprins faza cu cipul. Stiam ca afara oamenii le pun cipuri animalelor de companie, dar credeam ca e optional. Mai ramane sa imi iau si o telecomanda si m-am ales cu un motanel robotizat. Faina chestie! :grin: Cine s-ar fi gandit ca iti trebuie atatea hartoage pentru o biata mata schioapa?
Intre timp, azi si-a luat primul vaccin, chestie care nu l-a bucurat deloc. S-a acomodat atat de bine cu mine ca deja imi arata "de unde si-a luat Moise berea" :-D . Sunt atat de zgariata pe maini ca trec cu usurinta in randul trendului Emo. Ma musca si ma zgarie din toate pozitiile. Si nu ma indur sa ii tai gherutele, ca se ajuta mult de ele pentru a se catara. Cam asta cu ghirbidila. :bye:
Last edited by seiza on 01 Dec 2009, 12:45, edited 2 times in total.

ursu

Re: Cine vrea?

Post by ursu » 01 Dec 2009, 10:37

ignite wrote:adica? a? cineva din nemtia l a luat? sau a plecat el in partea aia? :lol:
Vai, tu ignite..da' ce curios esti!!! Cum poti fi asa? :razz:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests