Import coreea de sud

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
glock

Import coreea de sud

Post by glock » 20 Oct 2009, 20:02

Am o intrebare in legatura cu taxele vamale; din pacate cat am cautat nu m-am lamurit deloc aproape.

As vrea sa stiu daca import piese de caroserie (in special body kit-uri) care sunt taxele vamale si cum se calculeaza. Stiu ca taxa vamala pentru body kit-uri din fibra de sticla este de 4% daca imi aduc bine aminte.

Avand in vedere ca eu platesc la producator produsul + TVA-ul din Coreea de sud + transportul pana la frontiera noastra as vrea sa stiu ce e de platit aici la noi ca sa intru in posesia marfii.

Cum se calculeaza valoare marfii in vama? Este valoarea declarata de mine sau este valoarea de pe factura producatorului, exceptand taxele de transport?

La vama se plateste comisionul de 4% din valoarea marfii in vama. Se plateste TVA-ul de 19% pentru statul roman din valoarea marfii in vama + comisionul de 4%?

Avand in vedere ca platesc TVA-ul pentru coreea de sud nu prea inteleg de ce as mai platii si TVA aici la noi. Din eventuala revanzare (care este si scopul) a produsului, ok! mi se pare normal sa platesc TVA-ul de 19% statului roman.

Ma poate lamuri cineva?

Multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests