Apel pentru Solidaritatea Puterii Legislative cu Judecatorii

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
Veronica

Apel pentru Solidaritatea Puterii Legislative cu Judecatorii

Post by Veronica » 15 Sep 2009, 15:23

http://www.gopetition.com/online/30759.html

Ii invit pe toti cei care realmente sunt interesati sa ne sustina in protestul nostru sa semneze aceasta petitie online. E un raspuns la ampla campanie de manipulare, pe care unele trusturi de presa au declansat-o impotriva miscarii noastre, inclusiv prin initierea unor petitii online, vezi EVZ, unde oameni naivi si sentimentali ajung sa gireze cu semnatura lor o politica murdara, de discreditare viscerala a ideiilor fundamentale in care noi credem cu tarie.

Continutul petitiei arata asa:

Solicităm Parlamentului României, precum şi fiecărui parlamentar în parte, ca reprezentanţi ai organului reprezentativ suprem al poporului român şi al unicii autorităţi legiuitoare a ţării, să se alăture prin măsuri concrete acţiunii puterii judecătoreşti de promovare a independenţei justiţiei, apărând astfel statul de drept şi democraţia constituţională fundamentată pe supremaţia Constituţiei, echilibrul, separaţia şi colaborarea puterilor in stat.

Invităm puterea legiutoare, prin fiecare senator şi deputat în parte, să promoveze următoarele revendicări legitime ale puterii judecătoreşti, exprimate prin hotărârile adunarilor generale ale judecatorilor din instanţele judecătoreşti, în scopul consolidării statului de drept şi a creşterii capacităţii sistemului judiciar de a-şi realiza menirea constituţională de apărare a drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor.

1. Recunoaşterea justiţiei drept domeniu strategic de interes naţional şi elaborarea până la sfârşitul anului a unei strategii de consolidare a sistemului judiciar precum şi încheierea unui Pact asupra justiţiei de către puterea executivă, legislativă şi judecătorească, care să garanteze respectarea recomandărilor Comitetului Miniştrilor cu privire la independenţa puterii judecătoreşti.

2. Trecerea atribuţiilor Ministerului Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti referitoare la gestionarea bugetului curţilor de apel, al tribunalelor, al tribunalelor specializate şi al judecătoriilor la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

3. Stabilirea pentru bugetul justiţiei, respectiv al curţilor de apel, al tribunalelor, al tribunalelor specializate şi al judecătoriilor, al ICCJ şi al Ministerului Public, cumulate, a unui prag de cel puţin de 1% din Produsul Intern Brut.

4. Trecerea imediată a taxelor de timbru şi a timbrului judiciar de la bugetele locale si Ministerul Justiţiei la bugetele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie şi al instanţelor judecătoreşti, având ca destinaţie expresă finanţarea funcţionarii acestora, precum şi a sumelor încasate la bugetul de stat cu titlu de impozit pentru toate activităţile în legătura cu sistemul judiciar, a amenzilor si cheltuielilor judiciare prin modificarea prevederilor din Legea nr.76/2009.

5. Salarizarea tuturor judecătorilor, indiferent de gradul instanţei, la nivelul celorlalte două puteri în stat.

6. Eliminarea obligaţiei de participare a judecătorilor la activităţile nejurisdicţionale, inclusiv cea legată de scrutinul electoral, începând cu alegerile prezidenţiale din noiembrie 2009.

zbor

Post by zbor » 15 Sep 2009, 15:43

io am semnat...
succes in continuare!

kiki2009

Post by kiki2009 » 15 Sep 2009, 17:52

se poate?!sigur ca subscriu

kiki2009

Post by kiki2009 » 15 Sep 2009, 18:50

putintei.nici 1400.doar prezidenti si parchetari.dan sigur urmeaza sprijinul confratilor de pe site.in rest,a cam uitat norodul,pulimea(a dracului ce-mi place cuvintul asta) cum era atunci cind procororu avea salariul unui sergent major dar cistiga cit 5 generali :-D .la la la remember the time la la la :-D

kiki2009

Post by kiki2009 » 15 Sep 2009, 19:04

putintei.nici 1400.doar prezidenti si parchetari.dan sigur urmeaza sprijinul confratilor de pe site.in rest,a cam uitat norodul,pulimea(a dracului ce-mi place cuvintul asta) cum era atunci cind procororu avea salariul unui sergent major dar cistiga cit 5 generali :-D .la la la remember the time la la la :-D

vulpacris

Post by vulpacris » 15 Sep 2009, 19:07

Acum sa nu fim rai, cauza este legitima, nu trebuie privita cu subiectivism datorita unora din sistem, masura se cere a fi luata pentru viitor, cand traim cu speranta (mare c...., ca traieste cu toti) ca aceste elemente nu vor mai face parte din sistem.

Asa cum mi-am exprimat acordul cu privire la protest si la alte topicuri, cred ca trebuie semnata si aceasta petitie, putin cate putin, si tot se aduna.

:cafea:

kinga

Post by kinga » 15 Sep 2009, 22:45

Pct. 4 imi place..
parca vad deja cum se resping pe linie somatiile de plata si ordonantele.. :lol: :lol: :lol:

PS
Veronica.. citesti LIRD-u??? :lol: :lol: :lol:

gavril

Post by gavril » 17 Sep 2009, 08:36

kinga wrote:Pct. 4 imi place..
parca vad deja cum se resping pe linie somatiile de plata si ordonantele.. :lol: :lol: :lol:

PS
Veronica.. citesti LIRD-u??? :lol: :lol: :lol:
sa stii! nu sunt utile la buget. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest