vecinul creste porci la 5 metri de casa mea,ce pot face?

Post Reply
mona33

vecinul creste porci la 5 metri de casa mea,ce pot face?

Post by mona33 » 12 Sep 2009, 17:24

E vorba de oras,intr-o zona de case vechi si vile amestecate.Distanta intre casa si gardul vecin este de 5 metri.Vecinul si-a facut cotetul porcilor chiar langa gard.Inconveniente:miros insuportabil de la dejectii,nu pot deschide nici un geam pentru ca intra mirosul in casa,nici macar in curte nu se poate sta.Nu mai zic de guitatul porcilor cand le este foame.Sunt nevoit sa ma mut,pentru ca vecinul a refuzat categoric la rugamintea mea de ai muta cotetul pe alta latura a proprietatii lor.M-am oferit sa ii cumpar porcii la suprapret,ca sa am liniste.i-am zis ca le cumpar eu altii de Craciun mai mari ca ai lui cu 50 kg,si tot nu vrea.Replica lui:"nu vreu sa ii mut e proprietatea mea si fac ce vreau pe ea,de ai facut casa langa mine".Exista o alta cale sa pot rezolva problema,ca pe cale amiabila nu se poate?

vulpacris

Post by vulpacris » 12 Sep 2009, 18:01

Reclamatie la autoritatea sanitar-veterinara, ca nu este voie sa cresti animale in oras.

La ce amenda o sa isi ia... amenda este cuprinsa intre 600 si 2.000 de lei... mai bine accepta propunerea si vindea porcii. :-D

:cafea:

mona33

Post by mona33 » 17 Sep 2009, 18:19

In ce baza autoritatea sanitar veterinara poate interzice si sanctiona cresterea animalelor pentru sacrificat in orase?Text de lege daca gasim?

vulpacris

Post by vulpacris » 18 Sep 2009, 07:03

Legea nr 205/2004 privind protectia animalelor, dar o stie autoritatea ca in baza ei dau amenziin toata tara, ca porcii nu au spatiul prevazut in lege si nici conditiile igienice.

mona33

Re: vecinul creste porci la 5 metri de casa mea,ce pot face?

Post by mona33 » 26 Feb 2010, 00:02

Am facut o sesizare la primarie si am primit raspuns de la protectia mediului din institutie ca distanta minima pt cresterea porcinelor si bovinelor este minim 10 m de casa vecina,cu conditia sa nu creeze disconfort.Sa vedem la primavara ce va fi.....

DevilMean

Re: vecinul creste porci la 5 metri de casa mea,ce pot face?

Post by DevilMean » 27 Feb 2010, 02:15

Chiar si daca s-ar respecta acea distanta minima, ideea de baza ramane disconfortul (mirosul urat, zgomotele animalelor, etc.)

Guest

Re: vecinul creste porci la 5 metri de casa mea,ce pot face?

Post by Guest » 15 Sep 2012, 14:10

poi incearca sa ii spui ca poate il muta

danielcaraman

Re: vecinul creste porci la 5 metri de casa mea,ce pot face?

Post by danielcaraman » 18 Mar 2018, 13:00

Conform art 15 din Anexa la Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 119/2014 trebuie respectate anumite distante si conditii. In acest caz distanta minima de 10 m.
Din pacate nu e foarte clar ce sanctiuni pot fi aplicate in caz de nerespectare.

Competenta ar aparine directiei judetene de sanatate publica. Destul de complicat.

danielcaraman

Re: vecinul creste porci la 5 metri de casa mea,ce pot face?

Post by danielcaraman » 18 Mar 2018, 13:27

Conform art 6 alin 1 lit d) din HG 857/2011 nerespectarea acestor minime conditii se sanctioneaza cu amenda contraventionala de la 1500 la 3000 lei.

Constatarea si sanctionarea se face de Inspectia Sanitara de Stat prin Directia Sanitara Judeteana, respectiv a mun. Bucuresti.

Puteti sesiza despre aceste aspecte in mod electronic, direct de pe site ul Directiei Judetene.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests