caut niste raspunsuri

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
catalinbogdan40

caut niste raspunsuri

Post by catalinbogdan40 » 09 Aug 2009, 10:17

Am onoarea sa va salut pe toti cei care folositi acest forum.
Sunt nou inscris pe forum .
caut niste raspunsuri si pe cineva care sa poata sa le dea.
Mai exact peste o luna am examen la S.N.G
Stie careva de ce trebuie tinut cont cand ma prezint la examen?
Ce beneficii ai dupa ce absolvi aceasta scoala?
Mai pe romaneste se merita???

cyclop

Post by cyclop » 09 Aug 2009, 14:15

Dacă merită sau nu, numai tu poţi să decizi. Diferă de la caz la caz. Depinde de situaţia ta de-acum, depinde de aspiraţiile tale.
Examenul în sine e uşor. Cu ceva seriozitate se poate lua.
După SNG, repartiţia. Unde? O să vezi atunci. Poate o să-ţi convină opţiunile, poate nu...
Atmosfera la muncă? Iar relativitate. Poate te vei înţelege cu colegii, poate vei ave un volum de muncă ok, sau poate nu...
Partea pozitivă e că ţi se va deconta chiria după ce pleci la post, dacă n-ai casă în localitatea cu pricina.

catalinbogdan40

Post by catalinbogdan40 » 09 Aug 2009, 14:26

Nu imi este frica de volumul mare de munca si nici de stres pentru ca acum vin dinr-un mediu destul de stresant si de unde am avut neplacerea sa ma conving pe propria piele ca este un sistem inchis si unde nu poti promova prin forte proprii.
Cea ce imi doresc acum este sa ma pot folosi de facultatea pe care am terminat-o cu aproape 4 ani in urma.
Specific LA UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA nu la vreuna particulara unde promovarea examenelor si a lientei lasa de dorit.
Sper sa se tina cont de acest lucru in selectia dosarelor si a candidatilor.

kinga

Post by kinga » 09 Aug 2009, 14:44

catalinbogdan40 wrote:Specific LA UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA nu la vreuna particulara unde promovarea examenelor si a lientei lasa de dorit.
Sper sa se tina cont de acest lucru in selectia dosarelor si a candidatilor.
cum sa nu...
wauuu ...Universitatea din Craiova..... mai sa fie...

hipppp hippp hurraaa

te accepta fara examen :grin: :grin:

ariam

Post by ariam » 09 Aug 2009, 14:59

Cauta si ce a scris Ignite/Scar acum cateva luni pe tema asta.

angel

Post by angel » 09 Aug 2009, 17:11

kinga wrote:
catalinbogdan40 wrote:Specific LA UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA nu la vreuna particulara unde promovarea examenelor si a lientei lasa de dorit.
Sper sa se tina cont de acest lucru in selectia dosarelor si a candidatilor.
cum sa nu...
wauuu ...Universitatea din Craiova..... mai sa fie...

hipppp hippp hurraaa
te accepta fara examen :grin: :grin:
:-D :-D :-D

Kinga :arrow: , mai nou faci incantatii? :-D
PS. te rog sa ma inveti si pe mine.ok?..dar din ce zona sunt mai exact? :grin: ...ca, poate nu-mi convine tribul si nu mai vreau. :grin:

ignite

Post by ignite » 09 Aug 2009, 21:43

prietene...nu ţine cont nimeni că ai terminat tu la Craiova.

Nu vreau să fiu nesimţit, dar dacă aşa voi fi perceput...nu e vina mea.

Atitudinea ta nu e ok. sunt facultăţi particulare dotate de o mie de ori mai bine decât Craiova ta sau Sibiu sau Oradea sau eu mai ştiu care dracu.

Deci premise pentru a învăţa oferă şi cele particulare (în ultima vreme, mai ales astea...ma refer la dotari), e adevărat că nu toate. lA UNELE REGIMUL E MAI NAŞPA DECAT LA STAT. PREZENTA OBLIGATORIE, DACA AI 2 RR, RAMAI REPETENT ŞI PLATESTI O SUPRATAXA...SI TOT SOIUL DE CHESTII.

Deci...cine vrea sa invete are unde şi daca vrea materiale bibliografice...atunci vine în Bucureşti sau în alt centru mai mare, Dar mai ales în Bucureşti, unde are şi practicieni buni şi foarte buni...şi învaţă până îl găsesc năbădăile. La particulară sau la stat, indiferent...condiţii să ai..şi să vrei.

La Craiova...e mai greu. cu Dogaru, Turculeanu, Gaina şi alţi din astia. Exceptie Sâmbrian, Ionescu, dar nu fi-su şi alţi looseri.

II stiu pe toti...li s-a dus buhuhu ul. Eu nu am facut acolo, dar cunosc o gramada de persoane care au facut acolo si se declara decapitati in faţa unora care au făcut la anumite facultăţi particulare din Bucureşti. La fel cu Sibiul...pai hai sa vedem ce profesori sunt acolo: BACACI, COMANITA, FLORESCU LA comercial...MAMA ALEIA DE CANTA CU LUCIU...SANTAI...SI RESTUL ...CARE NU PREA SE COMPARA CU UN BUCURESTI SAU CLUJ SAU IASI. DA? Crede-mă...sunt cate unii care au terminat particulare...de spala cu tine pe jos. nu ma refer la tine...ci vorbesc aşa...e un mod de exprimare.

DECI...IDEEA E SA NU TE CULCI PE URECHEA ASTA DE OLTEAN INCREZUT CA NU E BINE. si eu sunt oltean sa nu ma intelegi gresit. şi sunt şi superenervant.

Daca o sa iei tu la SNG...o sa vezi ca esti cat se poate de modest. asta depinde şi de grupa în care vei nimeri, de nivelul acesteia şi bineinteles peste ce formatori vei da. Unii îţi vor scoate inima din piept. Numai daca ai şorici pe tine ai să te simţi bun.

şi crede-mă...stresul de -l are un grefier...nu l-ai avut tu. Te asigur.

în rest...fii cu picioarele pe pământ şi succes!...e p profesie decentă şi dacă acum unii ar spune că nu merită, eu spun că merită tot ce e făcut cu muncă şi sudoare şi cap, în orice caz, va merita. Eu cunosc persoane tinere care fac asta şi sunt cu capul pe umeri, merita tot respectul din lumej,iar SNG ul merita promovat, e sansa buna pe care multi o au.

trebuie facute multe eforturi, dar în mod sigur...te simti bine cand muncesti si castigi un ban cinstit facut cu mintea ta.

catalinbogdan40

Post by catalinbogdan40 » 10 Aug 2009, 09:42

Eu cand am specificat ca am terminat la craiova la stat m-am referit la altceva.
Daca nu ai capacitatea sa faceti diferenta de substanta mai bine ai lua un rebus pentru incepatori si te-ai apuca sa il complectezi.
Eu am cerut niste informatii obiective .
Daca nu poti sa le dai mai bine abtinete sau treci cu vederea ce am scris eu acolo.

angel

Post by angel » 10 Aug 2009, 10:32

catalinbogdan40 wrote:Eu cand am specificat ca am terminat la craiova la stat m-am referit la altceva.Daca nu ai capacitatea sa faceti diferenta de substanta mai bine ai lua un rebus pentru incepatori si te-ai apuca sa il complectezi.Eu am cerut niste informatii obiective .
Daca nu poti sa le dai mai bine abtinete sau treci cu vederea ce am scris eu acolo.
@
Catalinbogdan 40....cu privire la restul postarilor daca n-ar fi luni si dimineata,parca mi-ar veni sa rad,ca as considera putin umoristica expunerea ta...ca sa nu zic ca este cel putin hilara.

Si cam la ce te-ai referit tu cand ai zis ca ai terminat la stat la Cariova?...ca nici eu n-am capacitatea sa vad diferenta :roll:

Ignite ti-a dat niste informatii foarte obiective si pertinente..si pe pagini intregi...pacat ca s-a ostenit degeaba....pt. ca se pare ca tu chiar n-ai "pricipit"nimic :roll:

Si crede-ma pe cuvant de forumist :grin: , ca intradevar, asa cum sustine si Ignite, sunt facultati de drept, particulare in Bcuresti(in rest nu cunosc si din acest considerent nu ma pronunt), unde sunt conditii realmente draconice...a expus Ignite conditiile :cafea: ...totul este sa vrei sa te pregatesti temeinic ca sa fii bun in ceea ce vei vrea sa faci.

...Si, cu profesori, somitati in materie de drept...Neagu, Dobrinoiu, Lupascu,Boroi, Turianu,Emilian Stancu ,Fuerea...etc....ori ca si student esti mandru sa fii format de astfel de oameni cu asa o pregatire...cine sunt cei nominalizati de la Craiova?! :roll:

Dar pt. tine cel mai important aspect se pare ca este acela ca ai terminat Universitatea din Craiova :aplauze:
Ma gandesc ca, atunci cand vei arata diploma celor de la SNG, iti vor da si un premiu pt. asta :aplauze: :aplauze:

PS. nu te pregati temeinic,ca-i suficienta diploma pe care o ai! :grin:

poate ca aceasta parere sa fie conforma cu asteptarile tale :-D :-D ...ca se pare ca a lui Ignite n-a fost :(

succes!

catalinbogdan40

Post by catalinbogdan40 » 10 Aug 2009, 10:53

Vad ca sunteti cam frustrati.
Oare dece ??

kinga

Post by kinga » 10 Aug 2009, 11:04

auzi desteptule...

daca esti asa super tare chiar te multumesti cu postu de grefier???
adica.. ai pomenit ceva de promovare.. ca grefier.. ce sa-ti spun.. o sa promovezi
de la completul 1 la 2.. :grin:

mai sa fie.. la nivelu tau.. se poate asa ceva???

de ce nu incerci INM..??

asa destrept, bine pregatit, etcccc macar un post de magistrat s-ar potrivi..

in rest .. sa-ti spun ceva.. atat eu cat si colegii mei am cam pierdut timpu cu tine... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

angel

Post by angel » 10 Aug 2009, 11:14

catalinbogdan40 wrote:Vad ca sunteti cam frustrati.
Oare dece ??
:-D :-D

zau caci esti chiar...hilar... :-D

sa inteleg ca ti-ai dori si tu sa fii la fel de "frustrat"ca noi :grin:

ca sa ajungi la acest nivel...trebuie sa...inveti, inveti si...ghici?...inveti :grin: ...si abia atunci vei putea ajunge la nivelul nostru de "frustrare"....asta chiar a fost tare :-D

cred ca ti-am raspuns si la intrebarea " oare de ce?n

si..."de ce "se scrie dezlegat :| ...stiu...Universitatea din Craiova :mrgreen:

...ca bine zice Kinga...am cam pierdut timpul cu tine...baiat destept ce esti :mrgreen: :mrgreen: ..si noi niste frustrati :-D :-D

johei

Post by johei » 10 Aug 2009, 13:40

catalinbogdan40 wrote:Vad ca sunteti cam frustrati.
Oare dece ??
Ce intrebare...
Pentru ca n-au terminat la Craiova, evident!
:grin:

kinga

Post by kinga » 10 Aug 2009, 13:46

Johei wrote:
catalinbogdan40 wrote:Vad ca sunteti cam frustrati.
Oare dece ??
Ce intrebare...
Pentru ca n-au terminat la Craiova, evident!
:grin:
ufff.. stiam ca exista o explicatie...... :grin: :grin: :grin:

angel

Post by angel » 10 Aug 2009, 14:04

Johei wrote:
catalinbogdan40 wrote:Vad ca sunteti cam frustrati.
Oare dece ??
Ce intrebare...
Pentru ca n-au terminat la Craiova, evident!
:grin:
:grin: :grin:

si acum...s-a elucidat misterul :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests