Taxe aeroport

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
editamik

Taxe aeroport

Post by editamik » 09 Aug 2009, 04:09

Hey..as vrea si eu sa aflu daca se poate cam ce se intampla la vama de la aeroport.Sunt plecat in USA si ma intorc in octombrie si as vrea sa cumpar un laptop niste parfumuri un telescop,ceas si cam atat.toate vor fii obiecte personale majoritatea ptr cadouri.mentionez ca la intoarcere voi avea 2 laptopuri cel vechi si cel nou.mi se percepe vreo taxa??multumesc anticipat

angel

Post by angel » 09 Aug 2009, 11:01

Deci, pt. obiectele personale nu se platesc taxe vamale.
Numai ca aceste obiecte personale trebuie sa indeplineasca anumite "conditii" :grin: .Daca veniti in tara cu 10 parufmuri n-o sa va creada nimeni in veci ca-s obiecte personale si vi le vamuieste(la parfumuri vama este 40%aprox.)

Cu privire la laptopul vechi, trebuie facuta dovada ca ati parasit tara cu el(Romania), in sensul declararii acestuia -in baza declaratiei vi se da o dovada pe care ar trebui s-o aveti-asa demonstrati ca-i cel vechi al dvs. :grin:
pt. cel nou daca-l gasesc vamesii, va va pune sa platiti taxe vamale. :(
Pt. ceas nu cred.
Cand intrati in vama, mergeti pe culoarul de "n-am nimic de declarat" :grin: .Exista posibilitatea ca inainte de iesirea pe poarta, vamesul sa va verifice bagajul :( (chiar daca ati ales optiunea de mai sus), :( , se procedeaza astfel prin sondaj :( .Sunteti bun de plata cel putin pt. laptop :( .Provienienta este din afara spatiului UE.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests