Tigari nedeclarate in vama

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
razman

Post by razman » 11 Jul 2009, 14:19

L82/1991 republicata
Art. 11. - Detinerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, titluri de valoare, numerar si alte drepturi si obligatii, precum si efectuarea de operatiuni economice, fara sa fie inregistrate in contabilitate, sunt interzise.
Vorbim de un control facut la o persoana juridica nu la domiciliul patronului.
Acuma daca vrei sa discutam de incalcarea flagranta a Conventiei, facuta prin anumite prevederi ale codului de procedura fiscala (cea mai relevanta fiind imposibilitatea persoanei juridice de a se opune intrarii in spatii ce reprezinta sediul, adica ,,domiciliulnn persoanei juridice) si daca vrei sa ti povestec cum incep aia sa rada daca le zici de chestii de astea....Ha, haaaa-da ce treaba avem noi cu Conventia, cu Hotararile Curtii Europene de justitie,..... hai domle fi serios.... si l ameninta pe patron ca l baga in puscarie, da de i intrebi care sunt elementele constitutive, te intreaba asa ..nedumeriti...de ce elemente i vorba....ca se aplica prevederi ale codului fiscal si de procedura fiscala la raporturi juridice de natura contractuala, ca se aplica prescriptia extinctiva d.167 la rap juridic cu element de extraneitate unde prescriptia e clar prevazuta in legea 105 si multe altele. :-x :-x :-x

angel

Post by angel » 11 Jul 2009, 14:42

offff

Tare ma tem sa n-ai dreptate, privind "procedurile" din orasul respectiv.

Dar partea cu..."organul de control are obligatia de a prezenta legitimatia si ... bla , bla...unde este? in speta noastra?

ce am postat anterior, s-a intamplat practic in speta noastra. N-am zis-o la modul ipotetic :(




"L82/1991 republicata
Art. 11. - Detinerea, cu orice titlu, de bunuri materiale..."

Legiutorul nu cred ca s-a referit la spete de genul asta. Nu zic ca n-ai dreptate. Este detinere. Dar in speta noastra se pune problema de detinere in vederea uzului propriu .Adica...vrei sa zici ca daca eu am in birou mai multe parfumuri, ca sa imi place deci.... de uz personal(si se presupune ca acel birou este in cadrul spatiului meu comercial), imi cere dovada platii vamii pt. respectivele parfumuri? si daca n-o pot prezenta, imi incheie PV cu amenda asta usturatoare?


este aberant.

:cafea:

razman

Post by razman » 11 Jul 2009, 14:49

Tu draga angel, ai alt regim, nu ai personalitate juridica si patrimoniu propriu.

PS Bulgari ai? :-D :-D :-D

angel

Post by angel » 11 Jul 2009, 14:58

razman wrote:Tu draga angel, ai alt regim, nu ai personalitate juridica si patrimoniu propriu.

Pai eu descrisesem situatia cu personalitate juridica cu tot :grin:

PS Bulgari ai? :-D :-D :-D
:-D :-D :-D daaa.:-D :-D . Si in speta noastra facea parte din patrimoniul propriu, ca doar era in dulapul personal al omului, care binanteles era situat in cadrul sediului persoanei juridice...deci, vrei sa zici ca se prezuma a fi a persoanei juridice!

razman

Post by razman » 11 Jul 2009, 15:18

NU se prezuma ca este detinut ilegal. Persoana juridica are posibilitatea evidentierii bunurilor aflate in unitate si apartinand altor persone fizice sau juridice. Evidentierea se face in contul 8033 ,,valori materiale in pastrare sau custodienn conform OMEF 2374/2007 privind modificarea si completarea OMFP nr. 1752 /2005.
In acest sens functionarea contului prevede

Contul 8033 Valori materiale primite in pastrare sau custodie
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta valorilor materiale (materii si materiale, marfuri, imobilizari corporale, etc.) primite temporar spre pastrare sau in custodie pe baza de act de predare-primire (scoatere) din custodie, incheiat in acest scop.

In debitul contului 8033 "Venituri materiale primite in pastrare sau custodie" se inregistreaza, la preturile prevazute in documentele incheiate, valorile materiale primite in custodie sau pastrare temporara, iar in credit, la aceleasi preturi, valorile materiale iesite din custodie sau pastrare ca urmare a restituirii, achizitionarii pentru nevoile unitatii, distrugerii din cauza calamitatilor, lipsurile de inventar etc.

Soldul contului reprezinta valoarea materialelor primite in pastrare sau custodie, existente la un moment dat.

angel

Post by angel » 11 Jul 2009, 15:37

:( :( :(

Capitulez!... dar tot consider ca nu-i corect. Si apoi nu te pot contrazice in ce priveste fiscalitatea. E treaba cu conturile :grin:

Am inteles. Voi avea grija sa-mi introduc parfumurile in contul 8033 :grin: :grin: . Mai bine asa, decat sa-mi iau 200 mil. amenda. Pai cate parfumuri cumpar eu de 200 mil...eeee... :-D :-D :-D

razman

Post by razman » 11 Jul 2009, 15:42

Da de cand ti conta in dubla partida? Ce esti... SC ANGEL SA

angel

Post by angel » 11 Jul 2009, 15:48

adica vrei sa zici ca 8033 este cont pt. contabilitate in partida dubla? :-D :-D

am zis ca treaba cu conturile contabile..." e grele". Am ramas la Sc ANGEL SRL, deocamdata.
:-D :-D :-D


:cafea:

razman

Post by razman » 11 Jul 2009, 15:59

Atunci tot pe dubla mergi ca esti un inger cu personalitate.... si pe deasupra si juridica, cu patrimoniu propriu :aplauze:
Atentie la casa de marcat....obligatoriu

:floare:

angel

Post by angel » 11 Jul 2009, 16:10

razman wrote:Atunci tot pe dubla mergi ca esti un inger cu personalitate.... si pe deasupra si juridica, cu patrimoniu propriu :aplauze: Atentie la casa de marcat....obligatoriu
:floare:

:-D ...daca am si personalitate si patrimoniu...dubla sa fie?! :-D . O fi mai bine simpla decat dubla?!


:-P multumesc maestre!


am, am casa de marcat :grin: zilnic tot marchez pe casa, problema este ca nu-mi pot deconta TVA-ul :-D :-D (cheltuielile personale nu sunt scutite de TVA)

:cafea:

razman

Post by razman » 11 Jul 2009, 16:20

Cred ca ai vrut sa zici ca Taxa pe valoare adaugata nu este dedictibila, la fel cum aceste cheltuieli nu sunt deductibile nici la calculul impozitului pe profit. Dar cred ca tu esti pe impozit pe micro si contabilul ti o zas numa de tva :grin: care nu se deconteaza ...se deduce din tva colectat.... cu ajutorul casei de marcat....., iar diferenta se vireaza la bugetul de stat. Da cine te o pus sa te declari platitor prin optiune? Trebuia sa stai blanda pana la 35000 euro in echivalent.

angel

Post by angel » 11 Jul 2009, 16:47

offf ce-i si cu finantistii astia!!! coduri de intrare, coduri de iesire...mai ceva ca la 2.15 :lol:

:grin: poate ca am stat blanda pana la 35.000 E(sau echivalentul) :grin:

dupa, m-am declarat :-P

razman

Post by razman » 11 Jul 2009, 17:25

Pai n ai inteles sensul cuvantului ,,blandann.Buna casa de marcat ai de nu se strica niciodata , caz in care, conform prevederilor art.1 alin. 4 din oug 28/1999 republicata,pana la repunerea în funcţiune a aparatelor de marcat electronice fiscale, agenţii economici utilizatori sunt obligaţi ,,să înregistrezenn într-un registru, special întocmit în acest sens,,, toate operaţiunilenn efectuate şi să ,,emită facturinn pentru respectivele operaţiuni, LA CEREREA clientului 8) :fluierat: :fluierat:

:floare:

PS Vezi poate atunci cand cauti dupa parfum, dai cu cotul din gresala si ..pac pe jos casa....si de atunci.... tot se defecteaza, ca nu reusesc cei de la service sa i dea de cap.Asa i domle nu se mai fac lucrurile ca odiniora, tate s in china facute.

angel

Post by angel » 11 Jul 2009, 18:34

:-D :-D :-D

8) :fluierat: :fluierat:

m-am prins domnle. mai greu :oops: , dar m-am prins. e problema mare cu casele astea de marcat chinezesti, ca nu mai sunt domnle de calitate :grin: .Dar... daca legea asta zice. asa am asa am sa fac. Daca, din greseala dau peste ea, si cade...la cererea clientului emit facturi.

Ce mai domnle, un om informat este un om puternic. Respecta legea si... nu vor fi probleme.

E drept ca necunoasterea legii nu te absolva de nerespectarea ei., dar acum ca o cunosc mai bine si pe cea fiscala, imi da posibilitatea s-o respect si mai bine 8) . Neandamanarea creeaza uneori "probleme"


PS. Trebuie sa-mi caut parfumul de mai multe ori sau este suficient o singura data? :-D :-D

:cafea: :cafea: :cafea:

lupusinguratic

Post by lupusinguratic » 27 Jul 2009, 12:25

fa contestatie la pv ,pentru ca banuiesc ca erau pentru consumul propiu(sotsi sotie).In cazul acesta legea e de partea ta(pentru consumul propriu,si nu pentru comercializare)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests