Tigari nedeclarate in vama

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
serafim

Post by serafim » 27 Jul 2009, 15:33

acest mesaj s-a mai postat undeva intr-o sectiune aici si s-au dat raspunsuri !!!

Lupule singuratic eu inteleg ca ua proces pe rol deja asa ca banui ca au contestat acel PV altfel nu vad ce s-ar judeca in septembrie.

angel

Post by angel » 27 Jul 2009, 16:05

@ Serafim:

1. corect. s-a mai postat si s-a mai raspuns si inca....ce s-a mai raspuns :fluierat: :fluierat:

2. corect. s-a facut contestatie PV si au termen in septembrie.
:cafea:

jon-evii

200.000.000 MIL. LEI VECHI PT 14 PACH. TIGARI . CER SFAT

Post by jon-evii » 26 Jan 2010, 00:10

dragi sustinatori va multumesc ca miati fost alaturi . - dar sunt foarte dezamagita am avut judecata pe 9 septembrie 2009 cazul cu 14 pachete de tigari care mi-au fost gasite in magazin de controlul vamal care erau pt uz personal - ale mele si ale sotului meu si deoarece miau fost confiscate si am fost amendata cu 20.000 roni . neam judecat cu ei am primit sentinta pe 7 ianuarie acasa dar eu si sotul meu nu eram acasa cand am primit plicul in care scria ca avem de platit o amenda ft mare in valoare de 20.000 de roni si ca putem face contestatie din nou in termen de 15 zile . eu si sotul meu fiind plecati nu puteam fii contactati la tara din lipsa de semnale la tel... am ajuns acasa pe data de 24.01.2010 de la parintii mei unde am avut destule dureri si acolo ( moartea mamei ) si + ca contestatia noastra de a o reinnoi a expirat . si acum va rog din suflet pe voi stimati cetateni ajutati-ma si indrumati-ma spre un drum mai bun si cam ce ar fii de facut va rog din suflet orice vorba sau indrumare ne-ar fii de folos va multumesc din suflet si astept opiniile tuturor va multumesc . va spun din toata inima ca bani de avocati nu mai am nu-mi pot permite pt ca stim cu totii ce este in tara noastra si in ziua de azi mai ai magazin privat doar cu numele pt ca ne omoara darile va spun din suflet ca eu nu am in magazinul meu marfa nici macar pe jumatatea amenzii care am primit-o si atunci cum pot plati o amenda asa de mare si am 2 copilasi de crescut . va rog din suflet sa ma indrumati si pe mine spre un drum mai bun va multumesc pt ascultare

ignite

Re: tigari nedeclarate in vama

Post by ignite » 02 Jul 2011, 18:26

teoretic...nu ai voie nici măcar să deţii ţigări de contrabandă. zice în codul vamal. e infracţiune. că erau în vestiarul magazinului cu atât mai rău. e un indiciu că nu degeaba le ţineai acolo.
DACĂ ŢI LUAU ĂIA CODUL DE BARE DUPĂ PACHET...ŞI VEDEAU DIN CE LOT PROVIN ŞI PE UNDE A TRECUT LOTUL...şi poate se ajungea la concluzia că matale de alimentezi de la o reţea...O PUTEAI PUNE ŞI MAI ORIGINAL.
dar nu s-au sinchisit, deşi e o chestie de câteva minute.

treaba cu contrabanda şi evaziunea fiscală...a devenit o megaprioritate pt. că ROMÂNIA are cea mai mare frontieră cu state non UE. tot ce intra pe la noi...ajunge şi la ei.. ca să zic aşa...iar asta e naşpa pentru noi.
mai e FINLANDA ... are cu RUsia, dar pe acolo umblă ursu polar.

în plus...din câte am înţeles,pentru fiecare pachet de ţigări de contrabandă RO pierde 8 lei. deci...e naşpa.

c s a t a declarat infracţiunile astea ca fiind unele grave îndreptate împotriva a chiar siguranţei statului. acum...când auzi de c s a t...parcă ţi vin drăcuşorii când ştii nişte chestii...vă prindeţi voi..., dar pe de altă parte, chestia asta e în toate legislaţiile: contrabanda şi evaziunea sunt fapte nasoale, mult mai grave decât le percepem noi.

aia ţi au dat amendă pentru că dacă o încasează probabil au şi ei comision.
dar asta...e şi infracţiunea de contrabandă după părerea mea, deţinere de ţigări netimbrate în Ro.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests