accident rutier

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
florin_g

accident rutier

Post by florin_g » 01 Jul 2009, 11:17

Buna ziua,

Cu riscul de a starni antipatie si de a primi comentarii deplasate, ridic si eu problema care o am, asumandu-mi vina si nefolosind termeni ca "un prieten are o problema".

In anul 2005 am avut un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Fapta s-a petrecut astfel: Ne intorceam de la o discoteca la care am consumat bauturi alcoolice, iar datorita faptului ca sotia nu stia sa conduca masina de serviciu noua pe care o primisem recent m-am urcat eu la volan. In urma undei depasiri am revenit pe banda mea insa am derapat si ne-am rostogolit. In urma acestui accident una din cele 5 persoane aflate in masina a decedat. Probele biologice luate atunci aratau o alcoolemie de 0,75 cu 0,65, insa datorita faptului ca acestea s-au recoltat la 2 ore dupa accident procuratura a cerut o expertiza la un institut medico-legal din apropiere, aceasta venind cu acelasi rezultat. Probabil familia victimei si/sau procuratura nemultumiti de rezultat au cerut o noua recalculare la institutul medico-legal Mina Minovici, de unde rezultatul a venit pe baza unui aviz, cu o valoare de 1/mie, schimband astfel incadrarea juridica a faptei din 178,1),2) la 1)2)3). Dupa judecata locala, in orasul de unde sunt, am primit o pedeapsa de 4 ani de detentie plus pagube directe si morale familiei victime in valoare de 1 miliard 300 milioane ROL. Mai mentionez ca victima nu avea centura de siguranta; am colaborat cu "organele" si nu aveam cazier. Cu familia victimei nu m-am putut intelege. Acesti bani nu am cum sa-i platesc in regim de detentie iar bunuri inregistrate pe numele meu nu am. Intrebarile mele sunt: exista vreo sansa ca fiiind incadrat la art. 178 1,2,3 sa primesc pedeapsa cu suspendare si daca da cum ?. Este mai bine sa mai prelugesc pana la intrarea in vigoare a noului cod penal.? Cei 4 ani de detentie puteau sau pot fi dati cu suspendare ? Daca acest subiect se poate dezvolta rog dezvoltati...
Multumesc.

himera

Post by himera » 01 Jul 2009, 15:39

Daca avocatul isi dadea mai mult interes se putea obtine o hotarare cu suspendare

kynes

Post by kynes » 01 Jul 2009, 17:30

Fa apel, ia-ti un avocat mai bun si... spera!
Din cauza faptului ca erai baut... situatia e mai complicata... dar, exista oarece sanse sa primesti o pedeapsa cu suspendare... depinde ce viziune au judecatorii din apel asupra acestui gen de infractiuni...
Fa apel, oricum nu ai nimic de pierdut... si dupa aia recurs, daca e cazul...
Sper macar ca te-ai invatat minte...

florin_g

Post by florin_g » 01 Jul 2009, 20:14

Pedeapsa mai mare decat constiinta mea incarcata nu exista. Faceam si cei 4 ani bucuros, cu speranta ca voi lua familiei victimei o piatra de pe inima, doar ca, dupa indelungi discutii cu familia mea am ajuns la concluzia ca nu mai pot schimba nimic si ca trebuie sa-mi cresc si eu cei 2 copii.

Facand abstractie de cele de mai sus o sa va rog sa-mi raspundeti concret la intrebarile pe care le mai am. Inainte insa vreau sa va spun cum a demers urmarirea penala si prima judecata, pentru a va face o idee si a gasi o eventuala gresala in practica avocatului meu. Asadar dupa accident declaratiile de rigoare, permisul nici acum nu stiu in ce stare este anulat, suspendat (nici nu ma intereseaza deocamdata). Alcoolemia 0,75 cu 0.65 > prima recalculare a venit cu acelasi rezultat, a doua s-a trimis la Mina Minovici fara insa a trimite dosarul ;aici avocatul insista ca deoarece alcoolemia calculata retroactiv a venit de 1/mie in baza unui aviz, este neconstitutional si vrea sa faca nu stiu ce la curtea constitutionala). Astfel a inceput primul proces, toate decurgand normal, cu audieri de martori etc. Undeva in a 5-a sedinta avocatul a pus aceasta problema cerand schimbarea incadrarii juridice la alineatele 1 si 2 fara 3 din art. 178. In urmatoarea sedinta aceasta cerere s-a respins dupa care s-a pronuntat sentinta de 4 ani detentie. Avocatul zicea ca nu intelege daca tot a scazut sub minim datorita circumstantelor de ce nu a dat cu suspendare(se poate 4 ani cu suspendare sau numai 3 ?). Acuma sunt in curs de apel am avut o infatisare la judecatoria "judeteana" insa dupa indelungi consultari cu diferiti avocati chiar procurori am hotarat sa aman pana la intrarea in vigoare a noului cod penal. Aceasta este si intrebarea mea dealftel. Avocatul zicea ca nu crede ca va schimba mult noul cod deoarece este concurs de infractiuni si dansului nu-i prea place asta (vorbele lui). Unii m-au sfatuit sa depun la dosar o cerere pentru executarea pedepsei la locul de munca ?. Este bine ? sau depunand aceasta cerere ridic problema constientizarii pedepsei cu detentie .

- Este deci bine sa aman ?
- Alte sfaturi ???

Multumesc pentru raspunsuri.

Melinda

Post by Melinda » 01 Jul 2009, 22:36

florin_g wrote: - Este deci bine sa aman ?
- Alte sfaturi ???.
Daca intradevar ai constiinta incarcata, atunci de ce nu vrei sa platesti ?
Spui ca ai 2 copii, dar defunctul n-are familie ?

D.p.d.v. juridc, pedeapsa pt. fapta savarsita este de la 5-15 ani. Ai primit 4 ani, si inca nu esti multumit ?

Pai in locul tau mi-ar fi rusine, te urci la volan baut, si mai astepti sa te compatimim.

A sigur, comentariile mele sunt deplasate ...

kinga

Post by kinga » 02 Jul 2009, 08:00

Melinda wrote:
florin_g wrote: - Este deci bine sa aman ?
- Alte sfaturi ???.
Pai in locul tau mi-ar fi rusine, te urci la volan baut, si mai astepti sa te compatimim.

A sigur, comentariile mele sunt deplasate ...
Melinda..

da persoana care sa urcat in masina stiind ca soferu a beut nu si-a asumat un risc????

si sincer..

io nu inteleg partea asta cu despagubirile de miliarde..

nu inteleg ratiunile..

probabil decedatu o viata nu ar fi castigat un miliard...
:( :( :(

florin_g

Post by florin_g » 02 Jul 2009, 08:28

@melinda mi-e rusine, mi-e cum vrei tu, dar va rog haideti sa lasam problema morala deoarece nu am ridicat-o si in plus e forum de avocatura...daca doresti deschid un topic pe www.problememorale.ro sau unde vrei tu; si pana una alta nu esti tu in masura sa ma judeci pe mine. am postat aici pe partea juridica asteptand sfaturi "avocatesti" de specialitate.

In legatura cu despagubirile precizez ca 300 mil. au fost despagubiri directe iar 2x500 mil. pt fiecare parte vatamata. Cum e mult putin vis-avis de alte cazuri ?

johei

Post by johei » 02 Jul 2009, 13:54

Tinand cont de ceea ce spunea kinga, (victima stia ca soferul era baut) si ca (tot) victima nu avea centura pusa si mie mi se par exagerate despagubirile...

kynes

Post by kynes » 02 Jul 2009, 16:43

Poti cere o noua expertiza in apel pentru recalcularea alcoolemiei, avand in vedere ca cele anterioare sunt contradictorii... dar nu stiu daca o sa se incuviinteze.

Pentru a obtine suspendarea pedepsei, trebuie ca aceasta sa fie de maxim 3 ani pentru suspendarea conditionata si 4 ani pentru suspendarea sub supraveghere.

Nu cred ca sansele de a trage de timp pana la intrarea in vigoare a noului cod penal sunt foarte mari... pentru ca nu cred sa intre in vigoare inainte de 2011. Eventual daca avocatul tau obtine o trimitere la Curtea Constitutionala, unde dosarul sa stea vreo sase luni... Intr-adevar, te-ar putea avantaja noul cod - pedepsele sunt mai mici (de la 2 la 7 ani in loc de 5 - 15), si chiar daca o sa ti se retina concursul, tot ai sanse ceva mai mari de a obtine suspendarea, mai ales daca se mentin circumstantele atenuante...

Parerea mea e sa-ti gasesti un avocat bun si in care sa ai incredere si sa-l asculti pe el... Sfaturile de pe forum pot fi doar orientative...

florin_g

Post by florin_g » 02 Jul 2009, 17:52

Multumesc pentru raspunsuri in special @kynes.
Evident ca toate raspunsurile sunt orientative. Mai am o mica intrebare: din ceea ce am descris pana acum aici, considerati ca ar trebui sa schimb avocatul?; in sensul ca mie personal mi s-a parut ca a facut cam tot ce se putea si in plus i-am platit deja onorariul pentru apel. Multumesc inca o data.

quirrana

Post by quirrana » 03 Jul 2009, 13:20

Ai spus undeva ca ti s-a retinut concurs de infractiuni...exista un recurs in interesul legii (dec. nr. I/2007) prin care se stabileste ca infractiunea de conducere in stare de ebrietate se absoarbe in cea de ucidere din culpa, deci ai comis o singura infractiune.

Poti sa ceri in apel schimbare de incadrare juridica (o singura infractiune) si reindividualizarea in ceea ce priveste modalitatea de executare, adica sa-ti suspende executarea pedepsei sub supraveghere (pedeapsa de maxim 4 ani). Noul Cod poate fi adus in discutie doar facultativ pentru instanta...

kynes

Post by kynes » 03 Jul 2009, 14:26

Nu a spus ca i s-a retinut concurs de infractiuni.
A spus ca, daca va fi judecat dupa noul cod penal, i se va retine concurs de infractiuni... ceea ce este adevarat, pentru ca in noua forma a textului care incrimineaza uciderea din culpa, aceasta nu mai absoarbe conducerea cu o alcoolemie peste limita legala.

quirrana

Post by quirrana » 03 Jul 2009, 16:36

Intr-adevar, concurs ar fi pe Noul cod...iar aici are (partial) dreptate avocatul tau: noul cod nici nu te avantajeaza, dar nici nu te afecteaza...pur si simplu nu ti se poate aplica in cazul in care ramai in final cu 4 ani si abia apoi intra in vigoare, iar in ceea de-a 2-a ipoteza, te-ar avantaja Noul cod pentru ca reprezinta o lege penala mai favorabila vizavi de limitele de pedeapsa...dar sansele tale de a intra pe noul cod fara o hotarare definitia sunt extrem de scazute (chiar si cu o trimitere a cauzei la CC).

Parerea mea e ca ai avut un avocat bun care chiar a facut tot ce a putut pana acum. Mult succes in continuare.

florin_g

Post by florin_g » 06 Jul 2009, 06:07

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests